آبرسانی ۲۴ هزار متر مکعبی در مناطق عشایری استان تهران
آبرسانی ۲۴ هزار متر مکعبی در مناطق عشایری استان تهران
مدیر امور عشایر استان تهران گفت: از ابتدای امسال ۲۴ هزار متر مکعب با استفاده از ۲ هزار تانکر در مناطق عشایری این استان آبرسانی انجام شده است.

فرشید ذبیحی روز چهارشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به خشکسالی های اخیر، حجم آبرسانی در مناطق عشایری استان تهران نسبت به سال گذشته بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته و امسال تاکنون حدود یک میلیارد تومان اعتبار صرف تامین آب بهداشتی و دام عشایر شده است.

وی افزود: پیش بینی می شود تا پایان امسال نیز به حدود ۲ و نیم تا سه میلیارد تومان اعتبار در زمینه آبرسانی به عشایر استان تهران نیاز داشته باشیم.

مدیر امور عشایر استان تهران ادامه داد: هم اکنون عشایر در مناطق قشلاقی (گرمسیر) استان حضور دارند و بیشترین حجم آبرسانی در شهرستان های ورامین، پاکدشت، پیشوا، ری، ملارد و شهریار صورت می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به خشکسالی شدید در سالجاری و کاهش چشمگیر آب های سطحی و زیرزمینی پیش بینی می شود نیاز آبرسانی برای عشایر افزایش چند برابری داشته باشد.

ذبیحی با بیان اینکه عشایر استان تهران با داشتن بیش از ۷۰۰ هزار راس دام سبک از عمده تولیدکنندگان گوشت قرمز محسوب می شوند، گفت: این جامعه تولید کننده حدود ۲۰ درصد گوشت قرمز استان تهران را تامین می کند.

آبرسانی ۲۴ هزار متر مکعبی در مناطق عشایری استان تهران

وی در خصوص تامین نهاده های دامی عشایر نیز گفت: یکی از مشکلات عمده عشایر در این سال ها تامین نهاده های دامی است که به همت وزارت جهاد کشاورزی و سازمان امور عشایر ایران این مشکل در حال مرتفع شدن است.

مدیر امور عشایر استان تهران تاکید کرد: از ابتدای امسال حدود ۹ هزار تُن انواع نهاده های دامی جو و سبوس در بین این جامعه تولید کننده توزیع شده است.

به گفته وی، امسال تاکنون ۴ هزار و ۲۵۶ ُتن جو، ۲ هزار و ۷۴۰ تُن سبوس، ۶۶۵ تُن ذرت، ۴۳۵ تُن کنسانتره، ۵۱۲ تُن کلزا، ۱۱۰ تُن گندم، ۱۷۵ تُن یونجه و ۴۵ تُن سویا بین عشایر توزیع شده که تلاش داریم این میزان تا پایان سال و در سال آینده افزایشی باشد.

به گزارش ایرنا، ۱۴ هزار و ۳۱۵ نفر از عشایر کشور در استان تهران زندگی می‌کنند و بر اساس گزارش مرکز آمار ایران جمعیت عشایر استان در ۴۰ سال گذشته تا حدودی ثابت بوده و دلیل آن این است که ظرفیت مراتع جوابگوی جمعیت بیشتر نیست.

عشایر استان تهران، قشلاق را در جنوب‌شرقی استان و در شهرستان‌های ورامین و پاکدشت و فصل ییلاق را در ارتفاعات البرز و در شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه مستقر می‌شوند.

جامعه عشایری استان تهران، تلفیقی از عشایر سایر استان‌های کشور است که حدود ۳۰۰ سال پیش در قالب چهار ایل و ۲۷ طایفه در مناطق عشایری استان سکونت پیدا کردند.