آمار انتخابات در شهرستان دماوند ؛نیم شفاف نیم مبهم ، چرا ؟
آمار انتخابات در شهرستان دماوند ؛نیم شفاف نیم مبهم ، چرا ؟
بی اعتنائی در پاسخگویی به ابهامات به ویژه عدم انتشار آمار اراء که از بدیهی ترین وظایف مجری انتخابات است غیر از دامن زدن به شایعات و تقویت شائبه عدد سازی شدن آمار کمکی به اقناع افکار عمومی نخواهد کرد .

فردای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۲۸ خرداد ماه مهدی حیدری فرماندار شهرستان دماوند در مصاحبه‌ای میزان مشارکت در این شهرستان را ۸۶ درصد واجدین شرایط رای اعلام کرد . از آنجایی که اعداد و ارقام در شهرستان دماوند به شکل عجیب و باورنکردنی همواره محرمانه تلقی می شود و این موضوع را قبلا در یادداشتی تحت عنوان ” چراآمار شهرستان محرمانه است؟” مورد نقد قرار داده ایم که آن را در آدرس https://rahavardonline.com/?p=3388 می توانید بخوانید ، می ‌بایست برای راستی آزمائی ادعای مشارکت ۸۶ درصدی به آمار ملی استناد نمود .

🔸 بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ جمعیت شهرستان دماوند ۱۲۵ هزار نفر بوده است . وزارت کشور میزان واجدین شرایط رای در انتخابات اخیر را حدود ۶۰ میلیون نفر اعلام کرده بود که در مقیاس جمعیت ۸۳ میلیون نفری، ۷۲ درصد جمعیت واجد شرایط رای در کشور بودند. با اطلاع از این اعداد به این نتیجه می رسیم که میزان واجدین شرایط رای در شهرستان دماوند ۹۰ هزار نفر می باشند . بنابر گفته جناب فرماندار ۸۶ درصد واجدین شرایط رای در انتخابات حضور داشته اند که با محاسبه ساده به عدد ۷۷۵۰۰ رای می رسیم .

🔸 روز گذشته خانجانی مسئول دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شهرستان دماوند در مصاحبه ای با تاکید بر اینکه ” آمار شورای نگهبان فرمانداری دماوند در انتخابات ۱۴۰۰ تطبیق داشت ” ، آمار دقیق ۷۵۷۸۰تعرفه مصرف شده در انتخابات اخیر را اعلام کرد که با اختلافی کمتر از ۲۰۰۰رای با آمار اعلامی فرماندار برابری می‌کند. خانجانی همچنین به دقت ریز ۷۵۷۸۰ تعرفه مصرفی را هم برای اطلاع افکار عمومی اعلام کرد . از جمله اینکه ۱۰۷۴ تعرفه صادر ولی رای به صندوق واریز نشده ، ۱۴۱۶۱ رای باطله بوده و رای یکایک کاندیداها . اما برخلاف شفافیت آمار در انتخابات ریاست جمهوری آمار انتخابات شوراهای شهر و روستا به شدت مبهم و بلاتکلیف است .

🔸بر اساس سرشماری سال ۹۵ جمعیت شهرستان دماوند ۱۲۵ هزار نفر بوده که ۹۵ هزار نفر آن در پنج شهر دماوند ، رودهن ،آبسرد ، آبعلی وکیلان ساکن و ۳۰ هزار نفر دیگر در روستاها سکونت دارند . بر اساس همان سرشماری شهر دماوند به تنهایی با حدود ۴۸ هزار نفر ، ۴۰ درصد جمعیت کل شهرستان را در خود جای داده است . به همان فرمول گذشته باز گردیم . ۷۲ درصد جمعیت واجدین شرایط رای در کشور که به نسبت جمعیت ، در شهر دماوند ۳۴۵۰۰ نفر واجد شرایط رای می باشند . براساس آماری که از استانداری تهران به دست آورده‌ایم (چون فرمانداری حاضر به ارائه آمار نیست ) در شهر دماوند ۱۴۵۵۸نفر رای داده اند، یعنی ۴۲% واجدین شرایط اقدام به رای دادن نموده اند .

☑️ حال به این آمار از زاویه دیگر نگاه کنیم .
➖بر اساس اعلام رسمی ۷۵۷۸۰تعرفه مصرف شده است و از آن جایی که شهر دماوند ۴۰ درصد جمعیت شهرستان و در نتیجه ۴۰ درصد واجدین شرایط رای را در خود جای داده است در مقیاس آماری باید ۴۰ درصد تعرفه مصرفی یعنی حدود ۳۰ هزار را هم داشته باشد اما تنها ۱۴۵۰۰رای یعنی حدود ۱۹ درصد آرای شهرستان را دارد . سئوالی که ایجاد می‌شود این است ۶۱ هزار رای دیگر انتخابات شوراهای شهر و روستا در کجا به صندوق ریخته شده است ⁉️
🔸 به این نکته کلیدی و مهم باید توجه کرد که جمعیت شهرستان دماوند به غیر از شهر دماوند ۷۵ هزار نفر است . ۶۱ هزار رای یعنی آنکه در چهار شهر دیگر و تمام روستاها باید میزان مشارکت ۱۱۲ درصد باشد تا سرجمع عددی مورد نظر حاصل شود ، در حالی که آمار رایی که از دو حوزه پرجمعیت بعد از دماوند نظیر رودهن و آبسرد استعلام شده این ادعا را ثابت نمی‌کند .

‼️ بی اعتنائی در پاسخگویی به ابهامات به ویژه عدم انتشار امار اراء که از بدیهی ترین وظایف مجری انتخابات است غیر از دامن زدن به شایعات و تقویت شائبه عدد سازی شدن امار کمکی به اقناع افکار عمومی نخواهد کرد .