اجرای طرح پیشگیری و مبارزه‌ با شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در شهرستان دماوند
اجرای طرح پیشگیری و مبارزه‌ با شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در شهرستان دماوند
دکتر گلشنی: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و دام بوده که در دام علائمی خاصی نداشته ولی در انسان می تواند باعث بیماری  شود.

در راستای صیانت از بهداشت عمومی طرح پیشگیری و مبارزه‌ با شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در شهرستان دماوندبا تشکیل اکیپ سم پاشی و با همکاری سایر دستگاه های مرتبط صورت پذیرفت

به گزارش روابط عمومی اداره دامپزشکی شهرستان دماوند دکتر گلشنی سرپرست اداره با بیان اینکه بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و دام بوده که در دام علائمی خاصی نداشته ولی در انسان می تواند باعث بیماری  شود، از اجرای طرح سم پاشی رایگان دامداریهای شهرستان دماوند با همکاری دستگاههای مرتبط خبر داد.

وی در ادامه توضیح داد: کنه مخزن و ناقل این بیماری است و عفونت درانسان پس از گزش کنه آلوده یا له کردن آن روی پوست ، یا تماس با پوست ، لاشه حیوان ، خون و ترشحات حیوان آلوده و یا تماس با خون و بافتهای بیمار مبتلا  ایجاد می شود. خطر انتقال در طی ذبح حیوان وجود دارد. پس از آلودگی یک نفر ، ممکن است سایر افراد در تماس با او نیز در خانواده و اجتماع آلوده شوند.

دکتر گلشنی در پایان ضمن توصیه به رعایت دستوالعملهای بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور از شهروندان فهیم شهرستان درخواست کرد جهت تهیه فرآورده های خام دامی مورد نیاز به مراکز مورد تایید دامپزشکی مراجعه کنند و از هرگونه کشتار غیر مجاز خودداری گردد.