اختصاص زمین برای تاسیس میدان عرضه دام در دماوند مطالبه ۱۵ ساله شرکت تعاونی دامداران است
اختصاص زمین برای تاسیس میدان عرضه دام در دماوند مطالبه ۱۵ ساله شرکت تعاونی دامداران است
معیشت دامداران طی دوسال اخیر به پایین ترین سطح خود رسیده است/ برخی دامداری‌ها به دلیل قرار گرفتن در اراضی ملی مورد تخریب قرار گرفته‌اند

حمیدرضا یوسفی مرند، مدیرعامل شرکت تعاونی دامداران منطقه دماوند اظهار داشت: معیشت دامداران طی دوسال اخیر به پایین ترین سطح خود رسیده و دامداران با مجاهدت زیان تولید را به جان خریده‌اند و در آستانه فصل پاییز، دیگر توانی برای حفظ تولید خود ندارند و متاسفانه با این روند امکان دارد در سال‌های آینده دیگر تولید دام به صورت دامداری سنتی و خرده پا از بین برود.
وی افزود: تعاونی‌ها و تشکل‌ها در دوران مشکلات با تمام توان خود به حمایت از دامداران پرداختند و سرمایه و آبروی خود را برای حفظ دامداری و ادامه تولید به خطر انداختند و امروز این انتظار را داریم که بخش دولتی مخصوصا مدیریت کشاورزی شهرستان نیز تمام امکانات خود را در اختیار بخش کشاورزی و تشکل‌ها قرار دهند.
مدیرعامل شرکت تعاونی دامداران منطقه دماوند ادامه داد: برخی دامداری‌ها به دلیل قرار گرفتن در اراضی ملی مورد تخریب قرار گرفته‌اند و انتظار می‌رود با توجه به قدمت عمده این دامداری‌ها و حفظ حقوق تولیدکنندگان، از ادامه این تخریب‌ها تا تعیین تکلیف مجتمع‌های دامداری و انتقال آنها به مجتمع‌ها به تعویق بیفتد.
یوسفی مرند تصریح کرد: اختصاص دامدار کارت بهتر بود به شکل اعتبار به دامداران با ماهیت تامین سرمایه در گردش تشکل‌ها اتفاق می‌افتاد تا بتواند مشکل تامین نهاده دامداران خرد و سرمایه در گردش تشکل‌ها را حل نماید.
وی عنوان کرد: با توجه به افزایش ۶۰۰ درصدی نهاده دامی و ۴۰۰ درصدی سبوس می بایست جهت جبران خسارت دامداران، قیمت خرید تضمینی دام نیز بر اساس قیمت تمام شده در منطقه محاسبه شود.
مدیرعامل شرکت تعاونی دامداران منطقه دماوند با بیان اینکه بخشی از مشکلات دامداران با ایجاد میدان عرضه دام قابل حل خواهد بود، بیان داشت: اختصاص زمین برای تاسیس میدان عرضه دام مطالبه ۱۵ ساله این تعاونی است همینطور اختصاص زمین برای تاسیس انبار علوفه نیز مطالبه ای است که تقریبا ۲۵ سال بر زمین مانده و این نیاز به همت مدیران شهرستان از جمله فرماندار، روسای جهاد کشاورزی و منابع طبیعی دارد.
یوسفی‌مرند گفت: این تعاونی برای ارائه خدمات در فصل پاییز نیاز به فضایی برای ذخیره نهاده دامی دارد و از ریاست جهاد کشاورزی تقاضا دارد علاوه بر فضایی که امروز در اختیار دارد، انبار واقع شده در محوطه جهاد کشاورزی را در اختیار این تعاونی قرار دهد.