از مناظره چه خبر؟ / دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
از مناظره چه خبر؟ / دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ برگزار شد .

⬅ نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در بدو ورود به سازمان صداوسیما به منظور شرکت در دومین مناظره انتخاباتی در جمع خبرنگاران:

💢 زاکانی: امیدوارم در مناظره امروز شاهد وضعیتی مثل مناظره قبل نباشیم و به موضوعات بپردازیم. قول می‌دهم که اگر کار برای کار اولی‌ها جور نشد، ماهانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به آنها پرداخت شود.به مردم قول می‌دهم در سال اول دولت اقدام و اصلاح ریشه فقر مطلق را در کشور بکنم و بعد از دو سال اول کسی درد بی‌پولی نکشد.

💢 مهرعلیزاده: شنیدم قرار است یک دوپینگ ۵ دقیقه‌‎ای به یک کاندیدای خاص بدهند که امیدوارم چنین اتفاق نیافتد. روش من در مناظره دوم مانند بار قبل خواهد بود و با رعایت همه شئون نسبت به روشن شدن اذهان مردم تلاش می‌کنیم.

💢 رضایی: مناظره دوم مهم است و امیدوارم بتوانیم برای مشکلات راهکار بدهیم و از حاشیه بپرهیزیم، امید گفتنی نیست، دیدنی است و دولت من برای ملت ایران امید خواهد آورد.

💢 همتی: من بداخلاقی را در مناظره قبلی شروع نکردم دوستان شروع کردند و من پاسخ دادم. ۲۹ بار به من تهمت و افترا زدند و به رقیب اصلی من جایزه ۵ دقیقه‌ای دادند. امروز می‌خواهم برنامه ارائه بدهم.

💢 جلیلی: امیدوارم به مسایل کمتر توجه شده‌ای مثل مشکلات روستاییان، زنان و جوانان بپردازیم و در محیطی اخلاقی به گفتگو بنشینیم.

💢 رئیسی: از ۵ دقیقه اضافه برای جواب به تهمت‌هایی که در مناظره قبلی زده شد استفاده نمی‌کنم و پاسخ به تهمت‌ها را به مردم واگذار می‌کنم.

💢 قاضی‌زاده هاشمی: حاشیه‌سازان برنامه‌ای برای ارائه ندارند. من با هدف اصلاح پا به انتخابات ریاست‌جمهوری گذاشتم پس اهل تخریب نیستم. حاشیه‌ها را رها کنید، کسی که حاشیه‌پردازی می‌کند دستش خالی است.

💢 رئیسی: ما در طرح سلامت شاهد بودیم که برخی صد میلیون و دویست میلیون دریافت می‌کردند.

🔹 چندبرابرشدن حقوق برخی مدیران را به عدالت نزدیک خواهم کرد. فاصله طبقاتی محصول تصمیم‌های ناعادلانه اقتصادی است. مثل اعطای ارزهای دولتی و وام‌های بانکی و…

💢 رضایی: مشکلات مردم با حرف مفت حل نمی‌شود

🔹مردم ایران مشکلات شما با شعار و شعبده‌بازی و حرف‌های مفت حل نمی‌شود. بنده تا پایان انتخابات هستم و مبارزه می‌کنم.
🔹امید زمانی تحقق پیدا می‌کند که ما انرژی جدیدی را در جامعه ایجاد کنیم و با دولت‌های خواب آلوده‌ای که شب می‌خوابند و قیمت بنزین را چند برابر می‌کنند و با مردم صحبت نمی‌کنند، خداحافظی می‌کنیم.

💢 جلیلی: با نمایش، کشور اداره نمی‌شود

🔹اگر می‌خواهیم اعتماد مردم جلب بشود باید رفتار مسئولان درست بشود. اگر در فرهنگ سیاسی کشور، نمایش جای کار واقعی را گرفت، نمی‌توانید انتظار داشته باشید کارها جلو برود
🔹اگر شما آمدید مرتب به جای اینکه نتیجه کار را اعلام کنید، فرایند کار را گزارش کنید؛ این فرهنگ غلطی است.

💢 مهرعلیزاده: در مورد مدرک تحصیلی آقای رئیسی حرف حقی را مطرح کردم!/صداوسیما قرار بود ملی باشد اما عشقی شده است

🔹نمیدانم آقای رئیسی در خصوص کدام بداخلاقی ها صحبت می‌کنند! من فکر نمی‌کنم آذری زبانی به ایشان توهین کرده باشد
🔹در مورد مدرک تحصیلی آقای رئیسی حرف حقی را مطرح کردم! ایشان ۶کلاس کلاسیک خواندند و بعد درس‌های حوزوی را معادل سازی کردند و دکتری گرفتند
🔹صداوسیما ۵دقیقه از مستند من را حذف کرد؛ صداوسیما قرار بود ملی باشد اما عشقی شده است.

💢 همتی: مناظره شبیه مسابقات هفتگی است!

🔹من لازم می‌دانم به شیوه مناظره انتقاد کنم؛ شیوه مناظره شبیه مسابقات هفتگی است؛ بهتر بود سوالات مهمتری مطرح شود
🔹این هم یک نوع انحصار است؛ انحصار عامل اصلی فساد است
🔹الان انتخاب بین بد و بدتر نیست؛ الان انتخاب بین فردی است که درها را به روی کنشگران می بنندد، و فردی که درها را به روی کنشگران باز می کند.

💢 قاضی‌زاده هاشمی: شوراهایی برای فرار از پاسخگویی درست شده است

🔹یکی از مشکلات ما نحوه تقسیم وظایف است.
🔹ما در حوزه فرهنگ ۳۸ سازمان فعال داریم همین وضع در آموزش و حوزه‌های مختلف است.
🔹شوراهایی برای فرار از پاسخگویی درست شده است. بجای اینکه وزرا گزارش دهند در قالب این شوراها تصویب می شود و معلوم نیست مسئول کیست!

💢زاکانی: زوج‌های نابارور را بیمه می‌کنم

🔹ما نرخ رشدمان به ۰.۸ درصد رسیده که یک عدد بحرانی است. ما ۳.۵ میلیون زوج نابارور داریم. اولین اقدام من بیمه این زوج‌ها است که بچه‌دار شدن به دل این جوانان نماند.
🔹دولتی که آقای روحانی ایجاد کرد، باعث شد که ماهی ۱ میلیون فقط هزینه پوشک بچه‌ها شود. این دولت بلایی را سر مردم آورده که ۲۸ درصد حقوق برای خارج تهران و ۵۸ درصد از حقوق را در تهران فقط برای مسکن بدهند.

💢 رضایی: مسئله عدالت و فقرزدایی نیاز به یک جراحی بزرگ دارد

🔹مسئله عدالت و مسئله فقر زدایی نیاز به جراحی‌های بزرگ و اقدامات بزرگ دارد طرحی که من برای رفع فقر دارند طرح کفایت زندگی است که از پنج محور تشکیل می‌شود.
🔹با برنامه‌ای که دارم امیدوارم یک فقیر در کشور پیدا نشود. می‌خواهیم به معنای واقعی نفت را ملی کنم. بعد از این اتفاقات امیدوارم حتی یک فقیر در ایران پیدا نشود.
🔹چرا از یارانه وقتی می‌گویم، صدایتان بالا می‌رود؛ چطور برای سلاطین رانت منابع دارید اما برای مردم نداریم؟

💢 زاکانی: بخش عمده مشکلات کشور به بانک مرکزی برمی‌گردد/ کی‎بود کی‎بود من نبودم درست نیست

🔹اینجا گفته شد برخی صدای کوله‌برها هستند. چرا آقای همتی در دولت جلوی قاچاق رسمی را نگرفتند تا با ایجاد اشتغال برای کوله‌بران زندگی عزتمند ایجاد کنند.
🔹امروز مشکل بی‌عدالتی دربرابر تبعیض‌ها و فسادهاست، مشکل آزادی‌خواهی در برابر استبداد است. آقایان که در دولت کنونی بودند بگویند که در کدام سمت این ماجرا می‌ایستند؛ که خب مشخص است کدام طرف هستند. اینجا نیاز به کارنامه دارد نه مظلوم‌نمایی. سال ۹۶ بعضی‌ها با همین شیوه رای گرفتند از مردم اما آدم نباید از یک سوراخ دوبار گزیده شود.

💢 مهرعلیزاده: مطالب آقای رئیسی برای کاهش فاصله طبقاتی اصلا کامل و تخصصی نیست

🔹ما ۷ میلیون سرپرست خانوار داریم که درآمد ثابتی ندارند. حداقل ۳ میلیون نفر این‌ها هیچ درآمدی ندارند. باید حداقل دستمزد به آنها داده شود تا امرار معاش کنند. بیمه تکمیلی رایگان باید تشکیل شود. صندوق حمایتی برای این عزیزان نیاز است.
🔹درمورد راه حل آقای رییسی درخصوص کم شدن فاصله طبقاتی خواستم بگویم به هیچ وجه علمی و کامل نیست!

💢 همتی: آقای جلیلی می‌گوید نباید هیچ کاری را طول بدهیم اما خودشان در مجمع FATF را دو سال معطل نگه داشته‌اند. یا رد کنید یا تصویب

🔹آقای رئیسی شما در شورای عالی اقتصادی دیدید که من مخالف دلار ۴۲۰۰ تومانی بودم. چرا جلویش نایستادید. دوستان باید به ترامپ نامه بنویسند و بگویند خوشحال باش؛ بلایی که سر مردم آوردید را ما گردن بانک مرکزی انداختیم.
🔹زاکانی به جای یار پوششی تبدیل به پلیس بد و خوب شده. شما برنامه‌های‌تان را بگویید. اگر من بخاطر دو سال حضور در دولت باید پاسخگوی عملکرد دولت روحانی باشم، آقای رئیسی ۴۰ سال در قوه قضاییه بوده و اولی‌تر است که پاسخگوی عملکرد این قوه باشد.

💢 رییسی: دوباره بحث مدرک شد؛ مدرک من معادل نیست، یک مدرک حوزوی و یک مدرک دانشگاهی دارم که در سایت‌ها دیدید اما این بحث من نیست.

🔹نسبت به مسئولیتم در هر سمتی که بودم پاسخگو بودم و هستم. من در زمان تصمیم به دلار ۴۲۰۰ تومانی عضو شورای اقتصادی نبودم که همتی می‌گوید چرا جلویش نایستادید.

💢 قاضی‌زاده هاشمی: ساز و کار سربازی را درست می‌کنیم

🔹عمر جوان‌های ما در بهترین و شادترین سال‌های عمرشان را پشت موضوعات خاصی مثل کنکور، سربازی، تحصیل طولانی و گرفتن مدرک‌های متعدد می‌گذرد.
🔹درباره مهاجرت نخبگان در دولت اخیر که افزایش زیادی هم داشته است. نرخ بیکاری جوان‌ها خیلی بالاست.
🔹دولت سلام موضوع خانواده و جوان را دنبال می‌کند، نقش‌آفرینان اصلی این دولت، جوانان هستند. حتما کنکور را حذف می‌کنیم. ساز و کار سربازی را درست می‌کنیم و به طرح جامعی برای سربازی حرفه‌ای می‌رسیم.

💢 جلیلی: این نوع مناظره و این نوع سوال و جواب به مردم کمکی نمی‌کند

🔹بسیاری از موضوعات مورد توجه مردم در این بحث‌ها نمی‌آید. تا الان در مورد روستاها، بانوان، آموزش‌وپرورش وجوانان تا الا یک نفر سوال نکرده است.
🔹باید برنامه خود را بگوییم و آن نقد شود. من از نامزدها می‌خواهم اصلاح مناظره را کلید بزنند. همه باید به یک سوال جواب بدهند، تست هوش نیست که سوالات همه متفاوت باشد. رئیس‌جمهور باید بگوید برای حل موضوع چه کار خواهد کرد. رئیس‌جمهور مقتدر کسی نیست که چند حرف تند بزند.

💢 رضایی: من فهمیدم در این میان با اشتباه لفظی من شوخی شده است. شوخی‌های مردم سرمایه بنده هست و امیدوارم روزی برسد که مردم از دولت‌مردان نترسند.

🔹بابت اشتباه لفظی‌ام عذرخواهی می‌کنم؛ یاشاسین آذربایجان. از زاکانی گله‌مندم چون بلافاصله این اشتباه من را یک مرکز دولتی مثل مرکز پژوهش‌ها تیتر کرد. آذربایجانی‌ها می‌دانند عشق من به مهدی باکری چه میزان است.

💢 همتی: من در برابر جریانی هستم که می‌خواهند بروند کاخ سفید را حسینیه کنند! چه کسانی به سفارت عربستان حمله می‌کنند و ارزش پول ملت را پایین می‌آورند؟

🔹من میگویم تحریم باعث مشکل اقتصادی شده، اما دوستان قبول نمی‌کنند. سالی بیست درصد، سود کاسبان تحریم از حجم تجارت خارجی ایران است.

💢 مهرعلیزاده: باید به جوان‌ها میدان داده و آن‌ها را از کشور فراری ندهیم

🔹در هر استان یک نفر از معاونان استاندار را زن و در دولت ۳ وزیر زن انتخاب می‌کنم. میانگین سنی دولت من ۴۵ سال خواهد بود و این عملی است. باید بچه‌های نخبه و باسواد عنان کار را به دست بگیرند.

💢 جلیلی: طرح تحول سلامت تنها هزینه‌ها را چند برابر کرد و برای پیشبرد چنین طرح‌هایی باید ابتدا صلاحیت سنجی شود

🔹حوزه سلامت یکی از موضوعاتی است که در خارج از محدوده تنها یک وزارت قرار دارد. رییس جمهور باید در چنین موضوعات سیستم را هماهنگ و یک‌دست بسیج کند و پیش ببرد.
🔹طرح تحول سلامت طرحی بود که صرفا هزینه‌ها را چند برابر کرد. اگر مدعی پروژه‌ای در حوزه سلامت هستیم باید در قالب مسئولیت برای تمام وزارت‌خانه‌ها تعریف شود.
🔹اگر درگیر کار نمایشی باشید کشور بعد از هشت سال تازه متوجه می‌شود که در راه غلط قرار داشته است.

💢 زاکانی: مردم عزیز! بیش از سه دهه است عده‌ای بر اقتصاد مملکت خیمه زده‌اند و تمام سرمایه‌ها و امکانات کشور را به سمت و سویی سوق دادند که از قِبل تبعیض خودشان کاخ نشین‌اند و مردم کوخ‌نشین.

🔹بنده اولین کاری که خواهم کرد این است که دولت را از موضع اشرافی‌گری به موضع نوکری مردم وامی‌دارم. کاری خواهم کرد که مفسدان راهی برای تنفس نداشته باشند.

💢 قاضی‌زاده: این مناظرات برای فهم مردم از تفکرات نامزدها است. شو‌آف‌ها، شومن‌بازی و پرداختن به حاشیه برای جلب توجه دیگر اثر ندارد.

🔹مساله آموزش و پرورش از مساله‌های اساسی است. مهم‌ترین وزارت خانه از نظر من همین آموزش پرورش است. بالاترین رتبه شغلی در کشور باید معلمی باشد.

💢 رئیسی: کسانی در همین سالن مناظرات گفتند که ما زبان صحبت با دنیا را بلدیم، یک دانشجو هم می‌داند کسی که می‌خواهد مذاکره کند نباید بگوید آب خوردن به مذاکرات مربوط است و نباید بگوید خزانه خالی است

🔹هر دولتی سرکار بیاید یکی از مسئولیت‌های مهمش رفع تحریم‌های ظالمانه است. خنثی سازی تحریم‌ها هم باید در دستور کار قرار بگیرد. اما اقتصادمان را شرطی نکنیم.

💢 رئیسی: امکان حل مشکل مسکن جوانان را داریم

🔹اگر به جوان‌ها می‌گوییم ازدواج، باید برای اشتغال آن‌ها فکرکنیم. ۴۰ درصد ظرفیت تولیدی کشور خالی است. ۷۰ درصد ظرفیت اقتصادی کشور خالی است.
🔹اقتصاد دریا باید فعال شود. امکان ایجاد اشتغال در کشور بسیار زیاد است. بیشترین هزینه مسکن برای زمین است و برنامه داریم که این مشکل را حل کنیم. از جوانان ازدواج و از ما تامین مسکن.

💢 همتی: جزو فرماندهان خنثی‌سازی تحریم‌ها بودم

🔹آنچه شاهد آن هستیم این است که تعارض منافع کشور را برداشته است.
🔹بنده از ۵ زن در کابینه‌ام استفاده خواهم کرد.

💢 رضایی: در برنامه ما تربیت زمامداران آینده در همه بخش‌ها به‌طور جدی لحاظ شده است. در تمام استان‌ها مدرسه تربیت زمامداران آینده تاسیس خواهم کرد. یک سال است این کار را شروع کرده‌ام و هزار جوان تربیت کرده‌ام.

🔹من اینترنت ارزان به زنان سرپرست خانوار برای تولید و فروش خواهم داد. محدودیت‌هایی که برای زنان ورزشکار ایجاد شده مانند خواهران منصوریان که نتوانستند به ورزشگاه بروند را رفع خواهم کرد.

💢 زاکانی: آقای همتی اگر ما کاندیدای پوششی هستیم شما کاندیدای روکشی هستید. آمده‌اید روی ۸ سال بلایی که سر مردم آوردید روکش بکشید!

🔹۷۰ مردم ایران ورزش نمی‌کنند.دولت روحانی برای مردم حوصله‌ای باقی نگذاشته است که بخواهند بروند ورزش کنند

💢 جلیلی: کشور را معطل مسائل پوچ کردند

🔹مشکل ما نسبت به دولت این است که همه چیز را معطوف به چند کشور کرده‌اند. اگر ۲۰۰ کشور دنیا داریم، باید همه فرصت‌ها را روی میز بگذاریم و مجموعه ای از آن‌ها را بالفعل کنیم. ما می‌توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم و با ابزار اقتصادی دشمن را پشیمان کنیم.

💢 قاضی‌زاده هاشمی: برخی نزدیک انتخابات یاد کوله‎بران و آزادی زنان می‎افتند

🔹نامزدها کم کم، در افزایش تعداد خانم‌های کابینه روی دست هم می‌زنند. من هم می‌خواستم به شوخی بگویم کل کابینه را با خانم‌ها تشکیل می‌دهم. این تلقی ایجاد کردن جای سوال است، موضوع باید شایسته‌سالاری باشد.
🔹در وضعیتی که همه کاندیداها مسئولیت داشتند، وضع فعلی در بیکاری مرزنشینان ایجاد شده است. اگر راست می‎گوییم جای شعار این‎ها را حل کنیم.

💢 مهرعلیزاده: ما نباید همه ادوار گذشته ریاست جمهوری را سیاه ببینیم

🔹ما نباید همه چیز را سیاه ببینیم جناب زاکانی! ما در دولت آقای خاتمی دوران بسیار مطلوبی را شاهد بودیم و حتی در دوره آقای احمدی نژاد هم چنین بوده است.
🔹هنوز ما درگیر این مسائل فیلترینگ و سهمیه گذاری هستیم البته فعالیت‌های قابل تقدیری توسط وزیر جوان صورت گرفته اما کافی نیست.