برای صید ماهی در منطقه حفاظت شده دریاچه تار هیچ‌گونه مجوزی صادر نمی‌شود
برای صید ماهی در منطقه حفاظت شده دریاچه تار هیچ‌گونه مجوزی صادر نمی‌شود
رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند با بیان اینکه برای صید ماهی در منطقه حفاظت شده دریاچه تار هیچ‌گونه مجوزی صادر نمی‌شود، گفت: بودجه‌‌ای برای ساماندهی وضعیت پسماند و سرویس‌های بهداشتی در دریاچه تار تخصیص داده نشده است.

محمد فریدی در این خصوص اظهار داشت: دریاچه‌های تار و هویر با حریم اطرافشان حدود ۵۰۰ هکتار به عنوان اثر طبیعی ملی در اختیار سازمان محیط زیست است و در این منطقه ورود عشایر و زنبورداران و… ممنوع است.

وی افزود: مجوز اسکان زنبورداران بر عهده جهاد کشاورزی است و این سازمان باید مجوز اسکان بدهد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند در رابطه با حمله خرس به کندوها نیز بیان کرد: اگر این اتفاق بیافتد لازم است که زنبوردار به محیط زیست اطلاع دهد، البته قبل از آن باید زنبوردار خود تمهیداتی اندیشیده باشد، به طور مثال قرار دادن مترسک و روشن کردن چراغ در شب‌ در اطراف کندوها برای ترسیدن خرس که باید انجام شود.

فریدی ادامه داد: اگر با همه اقدامات باز هم خرس به کندوها هجوم برد، زنبوردار باید به محیط زیست اطلاع دهد تا توسط کارشناس رسمی دادگستری، محیط زیست و جهاد برای جبران خسارت از سوی سازمان محیط زیست صورت جلسه شود.

وی تصریح کرد: پروانه چرای دام‌ها در اختیار محیط زیست نیست و باید منابع طبیعی پاسخگو باشد، مجوز اسکان زنبورداران را نیز جهاد کشاورزی صادر می‌کند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند بیان کرد: برای صید ماهی در دریاچه تار به علت اینکه منطقه حفاظت شده است، به هیچ وجه مجوزی صادر نمی‌کنیم و هرگونه ماهیگیری در این دریاچه جرم محسوب می‌شود.

فریدی گفت: در منطقه دریاچه تار، جمعا دو دریاچه با حریمشان به مساحت ۵۰۰ هکتار در اختیار محیط زیست است، البته در سایر مناطق اطراف که منطقه‌ای باارزش است، انواع حیات وحش و پوشش گیاهی و جانوری بی‌نظیری همچون کل، قوچ، گراز، خرس، پلنگ، بز، میش، انواع خزندگان و پرندگان کمیاب و بومی در مناطق دریاچه‌های تار و هویر زیست می‌کنند.

وی عنوان کرد: منطقه دریاچه های تار، هویر، ارتفاعات ماز و انگمار و … از بهترین زیستگاه‌های کشور محسوب می‌شوند و مجموعا از امامزاده هاشم تا ارجمند و فیروزکوه گشت و کنترل نظارت دارند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند افزود: هر جایی که درختی کنده شود، بوته‌ای تخریب شده و شکاری صورت گیرد خلاف مقررات است و محیط زیست می‌تواند ورود کند، اگر اتفاق ناگواری برای محیط زیست منطقه بیافتد، قطعا طبق مقررات موضوع را پیگیری و به مراجع قضایی گزارش داده و از تخریب منطقه جلوگیری می‌کنیم.

فریدی ادامه داد: ۵۰۰ هکتار منطقه اثر طبیعی ملی جایی است که عرصه و هر آنچه در آن می‌باشد، در اختیار محیط زیست است و به طور ویژه‌تر پیگیری و حفاظت می‌شود.

وی در خصوص مسائل فرهنگی در حفاظت محیط زیست گفت: حوزه فرهنگی به این سازمان ارتباطی ندارد، این سازمان ضابط خاص در مورد جرائم زیست محیطی و متولی این حوزه است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند عنوان کرد: در رابطه با وضعیت فرهنگی باید متولیان فرهنگ اقدامات لازم را انجام دهند و این سازمان نیز به این مهم کمک و از آن استقبال می‌کند.

فریدی گفت: در مورد زباله و سرویس‌های بهداشتی دریاچه تار بودجه‌ای در اختیار محیط زیست قرار داده نشده است و اگر بودجه‌ای داشته باشیم، حتما این موضوع را مورد توجه قرار می‌دهیم، به شخصه یکی از آرزوهایم این است که وضعیت پسماند و سرویس‌های بهداشتی در شان مردم باشد، اما اکنون اینگونه نیست و این مساله را قبول دارم.

وی ادامه داد: اگر اداره گردشگری و شهرداری یا خیرین شهرستان دماوند برای رفع مسئله زباله و ایجاد سرویس‌های بهداشتی قدم پیش بگذارند، می‌توان این مهم را ساماندهی کرد و محیط زیست همکاری لازم را خواهد کرد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند با بیان اینکه متاسفانه بودجه‌ای برای رفع مسئله زباله و سرویس بهداشتی در نظر گرفته نشده است، گفت: در سال‌های گذشته شهرداری دماوند هفته‌ای یکبار زباله‌ها را با کامیون جمع آوری می‌کرد، امسال نیز شهرداری همراه است، اما سرویس‌های بهداشتی نیاز به همکاری یک نهاد یا خیر دارد و ما مشتاقانه از این افراد استقبال می‌کنیم.