تاکید استاندار تهران بر پویایی سند جمعیتی استان؛ برنامه ریزی جهت ارتقا امید به زندگی پیگیری می شود
تاکید استاندار تهران بر پویایی سند جمعیتی استان؛ برنامه ریزی جهت ارتقا امید به زندگی پیگیری می شود
بایستی برنامه خاصی را برای استان تهران با پیچیدگی های خاص طراحی کنیم تا شرایطی فراهم شود تا شاخص های امید به زندگی در استان ارتقا یابد.

▫️استاندار تهران گفت: بایستی برنامه خاصی را برای استان تهران با پیچیدگی های خاص طراحی کنیم تا شرایطی فراهم شود و شاخص های امید به زندگی در استان ارتقا یابد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران؛ انوشیروان محسنی بندپی در جلسه شورای راهبردی جمعیت استان مشترک با وبینار تغییرات جمعیت ایران و جهان اظهار داشت: در زمینه بارورسازی زوج های نابارور بیمه ها بایستی پوشش بیمه ای گسترده داشته باشند.

وی با اشاره به لزوم پویایی سند جمعیتی استان ادامه داد: بایستی برنامه خاصی را برای استان تهران با پیچیدگی های خاص طراحی کنیم تا شرایطی فراهم شود تا شاخص های امید به زندگی در استان ارتقا یابد.

استاندار تهران سپس خاطرنشان کرد: در زمینه کاهش طلاق نیز بایستی اموزش های پیش، حین و بعد ازدواج ارتقا یابد تا ظرفیت نقدپذیری و تاب آوری افراد بالاتر برود.

محسنی بندپی گفت: جمعیت جوان کشور جمعیت بانشاط و مولدی هستند که باید برنامه ریزی درستی برای آنها انجام داد تا ارزش افزوده خوبی برای کشور فراهم کند

استاندار تهران گفت: پنجره جمعیتی استان به این صورت است که میانگین جمعیت صفر تا ۱۴ سال در کشور ۲۴ درصد و تهران ۲۰.۳ درصد، جمعیت فعال در کشور ۶۹.۹ درصد و در تهران ۷۲.۳ درصد می باشد.

وی افزود: میانگین جمعیت بالای ۶۵ سال در کشور ۶.۱ درصد و در تهران ۷.۴ درصد می باشد، این در حالی است که امید به زندگی زنان در کشور ۷۴.۳۸ سال و در تهران ۷۲ سال و امید به زندگی در میان مردان در کشور ۷۱.۷ سال و در تهران ۷۰ سال می باشد.

استاندار تهران تصریح کرد: کمبود زیرساخت های بهداشتی در استان تهران مشهود است، در این زمینه در کشور به ازای هر هزار نفر یک خانه بهداشت و در استان تهران به ازای هر ۲۲۰۰ نفر می باشد؛ میزان مراکز بهداشتی شهری در کشور به ازای هر ۱۱ هزار نفر و در تهران به ازای هر ۲۵ هزار نفر و مراکز بهداشتی روستایی به ازای هر ۵۰ هزار نفر یک مرکز است.

محسنی بندپی سپس گفت: با توجه به این کمبودها یکی از راهبردهای مهمی که در شورای برنامه ریزی استان مصوب شده اینکه هیچ یک از منابع مالی استان در زمینه تملک به سمت احداث بیمارستان و تجهیزات لوکس نرود بلکه در زمینه زیرساخت های سلامت هزینه شود تا زمینه افزایش امید به زندگی و تغییر نگرش جمعیتی فراهم شود.

انوشیروان محسنی بندپی با اشاره به نقش مهم جمعیت در امر سیاستگذاری و آینده نگری اظهار داشت: رصد کردن جمعیت در برش های زمانی مختلف نقش مهمی در سیاستگذاری بر مبنای رویکرد آینده پژوهانه دارد.
وی ادامه داد: استان تهران با پیچیدگی و مشکلات خاصی مواجه است، از یک طرف به درجه ای از توسعه یافتگی دست یافتیم؛ از سوی دیگر امید به زندگی و نرخ باروری در استان تهران پایین است.

استاندار تهران عنوان کرد: سالانه ۲۰۰ هزار نفر به جمعیت استان اضافه می شود که این امر در نتیجه مهاجرت به استان است؛ همچنانکه طبق سرشماری سال ۹۵ جمعیت استان ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بوده و پیش بینی این است که جمعیت استان در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۱۴ میلیون نفر می رسد.

محسنی بندپی سپس گفت: پراکندگی جمعیت در استان تهران نیز بسیار زیاد است و جمعیت برخی شهرستان های استان معادل جمعیت یک استان است و پراکندگی جمعیت نامعقول است؛ چنانچه تراکم جمعیت در کشور ۵۰ نفر در کیلومترمربع، در استان تهران ۹۹۰ نفر و در شهرستان بهارستان ۱۰ هزار نفر در کیلومترمربع می باشد.