تشریح جزئیات اصلاح مفاد قانون منع استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتر از زبان مدیرکل سرمایه گذاری استانداری تهران
تشریح جزئیات اصلاح مفاد قانون منع استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتر از زبان مدیرکل سرمایه گذاری استانداری تهران
مدیرکل سرمایه گذاری استانداری تهران جزئیات اصلاح مفاد قانون منع استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتر را تشریح کرد.

فریدون عطایی در مورد اصلاح مفاد قانون منع استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتر اظهار داشت: در جلسه هیئت مقررات زدایی و بهبود کسب و کار در مورد تسهیل استقرار و توسعه واحدهای صنعتی یا معدنی در محدود شعاع ۱۲۰ کیلومتر نکات مهمی مطرح شد.

وی ادامه داد: تفاهم نامه ای که در این زمینه به امضای وزیر صمت و رئیس محیط زیست کشور رسیده نیاز به مصوبه هیئت دولت ث داشت با توجه به طولانی شدن این فرآیند و با توجه به اختیاراتی که هیئت مقررات زدایی دارد بعضا می تواند بعضی موارد را تصویب، ابلاغ و به مرحله اجرا درآورد و بعضی دیگر اگر در کمیته تخصصی و در صحن اصلی هیئت مقررات زدایی به تصویب برسد برابر قانون ظرف ۴۵ روز باید در هیئت دولت بررسی شود.

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری تهران بیان کرد: به استناد این موضوع و پیشنهادات استانداری تهران و پیشنهادات صمت و محیط زیست استان؛ این موضوع در کمیته تخصصی هئیت مقررات زدایی تصویب شد تا صدور مجوز توسعه و نوسازی برای واحدهای دارای پروانه بهره برداری و کارت شناسایی مستقر در داخل و خارج شهرک های صنعتی تا حداقل دو برابر ظرفیت در زنجیره تولید در عرصه و عیان موجود با رعایت استانداردهای زیست محیطی بلامانع باشد که مستقیما تصویب شد و اگر در صحن علنی به تصویب برسد ابلاغ خواهد شد که قطعا این موضوع اتفاق می افتد.

عطایی سپس گفت: بند دیگر که به هیئت دولت ارسال می شود عبارتند از احداث واحد جدید تولیدی در شهرک ها از جمله در ۱۷ شهرک صنعتی دولتی و ۱۰ شهرک های صنعتی غیردولتی استان که سازمان محیط زیست مکلف شده به استعلام های احداث و توسعه واحدهای صنعتی ظرف ۱۰ روز پاسخ دهد اما در مورد توسعه ظرف ۲۰ روز اظهار نظر کند و اگر در این مدت پاسخ نداد به معنای موافقت تلقی شده و بلامانع است که از اختیارات هیئت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: وزارت صمت موظف است نسبت به بررسی، ساماندهی و ابطال گواهی فعالیت صنعتی، کارت های شناسایی و پروانه های بهره برداری اقدام و گزارش را به صورت ۶ ماهه به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال کند که به چرخه فعالیت و ابطال واحدهایی که قادر به فعالیت نیستند کمک می کند.

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری تهران ادامه داد: استقرار واحدهای دانه بندی شن و ماسه در جوار معادن از ممنوعیت استقرار در محدوده ۱۲۰ کیلومتری با رعایت ضوابط استقرار مستثنی شود که کمک زیادی است؛ همچنین دارندگان گواهی فعالیت صنعتی در خارج از شهرک های صنعتی مشروط به عدم آلایندگی هم بلامانع شود.

عطایی تاکید کرد: با توجه به این مصوبه در هیئت مقررات زدایی بیش از ۷۰ درصد مشکلات تولیدی مستقر در استان تهران و کشور رفع می شود بوروکراسی های زائد برداشته می شود.