جان آفرینان
جان آفرینان
در شهرستان دماوند هم این رسم بسیار پسندیده، زیبا وارزشمند،در سالیان اخیر توسط خانواده هایی که عزیزانشان،مرگ مغزی شده بودند،رواج پیدا کرده است.

و من احیاها فکانما احیا الناس جمیعا
➖و هر کس نفسی را حیات بخشد مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده است.

▫️ماجرای اهدا عضو، ماجرای عاشقی است. داستان سیاه ترین لحظه شب که طلوعی درخشان را در پی داشته…. داستان ایثار خانواده هایی که با قلب های مهربانشان چنان خورشید روشنی به زندگانی تاریک هم نوعان نیازمندشان بخشیدند و امروز شادی وصف ناپذیر اینان را به نظاره می نشینند. و الحق که چه دشوار است این تصمیم و این سخاوتمندی و چه مصمم است اراده وصف ناپذیر کسانی که سربلند پشت سر می گذارند آزمون الهی را …. گویی در آن لحظات عجیب در اوج وصلند….. تقدیر از خانواده هایی که توانستند در سخت ترین
لحظات زندگیشان با اتخاذ درست ترین تصمیم نجات بخش زندگی دیگران باشند علاوه بر یک وظیفه که بر عهده جامعه و بخصوص ارکانهای فرهنگ ساز در زمینه فراهم آوری اعضای پیوندی می باشد می تواند موجب ارتقای آگاهی مردم و تشویق آنان به این عمل انسانی شود.
اعضای قابل اهدا : قلب ، ریه ها ، کبد ، روده ها ، لوزالمعده و کلیه ها می باشد. علاوه بر این اعضا، برخی از بافتهای بدن نیز قابل پیوند می باشند. با اهدای قرنیه می توان بینایی را به فردی که دچار صدمه شدید به چشم شده بازگرداند. تاندون و غضروف باعث بازسازی اعضای آسیب دیده مربوطه می شوند. پیوند استخوان می تواند مانع قطع عضو در سرطان استخوان شود. دریچه قلب برای کودکان با بیماری مادرزادی دریچه ای و بزرگسالان با دریچه آسیب دیده به کار می رود. پیوند پوست نجات بخش بیماران با سوختگی شدید می باشد. پیوند مغز استخوان تنها درمان ممکن در بعضی از سرطان های خون می باشد. برخلاف عضو، بافت می تواند تا ۲۴و یا حتی ۴۸ ساعت بعد از مرگ فرد اهدای شود و حتی می توان آن را برای مدتهای طولانی ذخیره کرد.
خلاصه آنکه هر فرد مرگ مغزی می تواند با اهدای ارگانهای حیاتی خود جا۱ تا ۸نفر را از مرگ حتمی نجات داده و با اهدای بافت و نسوج خود ۱ تا ۵۳ نفر را از معلولیت رهایی بخشد.

در هر ۱۰ دقیقه یک نفر به لیست انتظار دریافت عضو اضافه می‌گردد.
در هر ۷۰ دقیقه یک نفر در ایران با مرگ مغزی جان خود را از دست می‌دهد.
در هر ۲ ساعت یک بیمار نیازمند به پیوند، جان خود را از دست می‌دهد.
در هر ۱۲ ساعت یک بیمار موفق به دریافت عضو حیاتی می‌شود و به زندگی بازمی‌گردد.

هر فرد مرگ مغزی می‌تواند جان ۸ نفر را نجات دهد.
برای نجات زندگی لحظه‌ها مهم است.

در شهرستان دماوند هم این رسم بسیار پسندیده، زیبا وارزشمند،در سالیان اخیر توسط خانواده هایی که عزیزانشان،مرگ مغزی شده بودند،رواج پیدا کرده است.

  • ما در ره آورد از ۲۰روز قبل تلاش کردیم،از مرکز ملی اهدای عضو،اسامی واحیانا عکس های جان آفرینان دماوندی را دریافت کنیم،ولی تلاش ها به نتیجه نینجامید وفقط اسامی وعکس دو نفر از بزرگواران را برای ما ارسال نمودند.
  • ره آورد در سال های قبل اسامی وعکس بعضی از جان آفرینان را در نشریه به چاپ رسانده بود، که به منظور گرامیداشت این رسم ماندگار اهدای عضو، اسامی وعکس جان آفرینانی را که در اختیار داشت را مجددا را به اطلاع مردم عزیز می رساند:

امیداریم، موسسه ای یا مرکزی به نمایندگی مرکز ملی اهدای عضو، اسامی کامل جان آفرینان دماوندی را جمع آوری کرده، و هر ساله مراسم ویژه ای با عنوان “جشن نفس” برگزار نماید.

ره آورد به عنوان نشریه معین آمادگی دارد، تبلیغات و خبر رسانی این امر خیر را به عهده گیرد.