جدال شهرکهای صنعتی و شهرک های ویلایی در شهرستان دماوند
جدال شهرکهای صنعتی و شهرک های ویلایی در شهرستان دماوند
در حالیکه شهر کویری ایوانکی واقع در استان سمنان و همجوار با شهرستان دماوند میزبان چندین شهرک صنعتی بزرگ و کوچک است و سالیانه صدها میلیارد تومان از طریق همین میزبانی صنایع درآمد داشته و از نرخ اشتغال پایدار بالایی برخوردار می باشد اما شهرستان دماوند با دارا بودن آب و هوای مناسب و نزدیکی به کلانشهر تهران فقط دارای 2 شهرک صنعتی تقریباً نیمه فعال بوده و چرخ صنعت این شهرستان بطور کامل لنگ می زند!

شهرک صنعتی یا به عبارت بهتر ناحیه صنعتی آئینه ورزان با نصف ظرفیت مشغول به کار است و شهرک صنعتی شماره ۲ دماوند واقع در جاده صالح آباد تقریباً غیر فعال و متروکه می باشد لذا همین موضوع صدای رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت دماوند را هم درآورده و باعث گلایه گذاری ایشان از وضعیت این شهرک صنعتی و بویژه وضعیت نامناسب مسیر دسترسی به این شهرک و ساخت و سازهای غیرمجاز همجوار با این شهرک صنعتی شده است.

آقاجان احمدی با تذکر این نکته که ساخت و سازهای غیرمجاز تهدیدی برای امتیازات شهرک صنعتی شماره ۲ دماوند می باشند هشدار داد که با شروع فعالیت واحدهای تولیدی این شهرک صنعتی جاده صالح آباد گنجایش تردد مورد انتظار را نخواهد داشت.

ایشان در توضیح این مطلب بیان داشت:طی مذاکره تلفنی با ریاست شهرک صنعتی شماره ۲ دماوند، پیرامون مشکلات موجود بحث و تبادل نظر صورت گرفت.با فعالیت و همت شرکت شهرک‌های صنعتی موانع حقوقی که پنج سال مانع واگذاری بود در سال ۹۷ برطرف و واگذاری مجدد شروع و اواخر سال ۹۸ کل شهرک صنعتی دماوند ۲ واگذار شده است.

آقای احمدی در رابطه با مشکل اصلی عدم شروع به فعالیت این شهرک گفت: در حال حاضر مشکلات آب و برق برای شروع کار صنایع موانع اصلی هستند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت دماوند در ادامه افزودند:تعداد ۱۵ واحد عملیات عمرانی در شهرک صنعتی شماره ۲ دماوند در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال ۲۰ واحد به بهره‌برداری برسند.

ایشان با اشاره به موضوع نامناسب بودن جاده صالح آباد افزودند:مشکل مهم مد نظر ریاست شهرک صنعتی دماوند ۲ جاده صالح‌آباد می‌باشد که به هیچ وجه گنجایش تردد مورد انتظار را ندارد،با آغاز به فعالیت کارخانه‌ها حجم وسیعی نیز به رفت و آمد های محلی اضافه می‌شود که عملاً در این جاده مقدور نمی‌باشد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت دماوند در خاتمه ضمن اشاره به موضوع ساخت و سازهای غیرمجاز در مجاورت این شهرک صنعتی و بویژه شهرک محمودیه و شهرک های تازه تاسیس واقع در جاده صالح آباد گفت :ساخت و سازهای غیرمجاز حاشیه نگران کننده است و راه دسترسی که مهمترین امتیاز یک شهرک صنعتی می‌باشد را تهدید می‌کند

  • نویسنده : میر شفیعی / آبسرد آنلاین