جزئیات حضور مردم پای صندوق‌های اخذ رأی
جزئیات حضور مردم پای صندوق‌های اخذ رأی
رئیس ستاد انتخابات کشور با تشریح جزئیات حضور مردم استان‌های مختلف پای صندوق‌های اخذ رأی در انتخابات ۱۴۰۰، میزان مشارکت در ۳۱ استان کشور را اعلام کرد.

جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور ضمن سپاسگزاری مجدد از همه عوامل اجرایی و نظارتی دخیل در برگزاری انتخابات، بار دیگر از حضور پرشکوه مردم در انتخابات قدردانی کرد و گفت: به‌رغم همه فشار‌های روانی، تبلیغاتی و فشار‌های مختلف زمینه ساز برای ایجاد نارضایتی‌ها به وسیله عوامل گوناگون، مردم ایران با تأسی از منویات مقام معظم رهبری روز ۲۸ خردادماه با حضور باشکوه در پای صندوق‌های رأی، برگ زرین دیگری در کتاب پرافتخار ایران اسلامی ثبت کردند.

عرف در ادامه میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ بر اساس تعداد تعرفه‌های مصرف‌شده را در ۳۱ استان کشور اعلام کرد و گفت: استان خراسان جنوبی و تهران به ترتیب با ۷۴.۳۸ و ۳۴.۳۹درصد بیشترین و کمترین درصد مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری را از آن خود کرده‌اند در حالی که در مجموع در کل کشور، میزان مشارکت در انتخابات ۴۸.۸ درصد بوده است. همچنین ۸ استان نرخ مشارکت بالای ۶۰ درصد را ثبت کرده‌اند.

بر اساس اعلام رئیس ستاد انتخابات کشور، جدول میزان مشارکت در انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ به تفکیک ۳۱ استان کشور، به این شرح است:

مشارکت استان‌ها در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

ردیفاستاندرصد مشارکتردیفاستاندرصد مشارکت 
۱خراسان جنوبی۷۴.۳۸۱۷زنجان۵۳.۶۵ 
۲خراسان شمالی۶۳.۹۷۱۸قم۵۳.۱۷ 
۳ایلام۶۳.۱۱۱۹قزوین۵۲.۳۰ 
۴سیستان وبلوچستان۶۲.۷۵۲۰خوزستان۴۹.۹۸ 
۵کهگیلویه وبویراحمد۶۲.۵۹۲۱مرکزی۴۸.۹۴ 
۶گلستان۶۱.۰۰۲۲فارس۴۸.۷۳ 
۷مازندران۶۰.۷۵۲۳لرستان۴۸.۱۶ 
۸کرمان۶۰.۵۸۲۴آذربایجان غربی۴۶.۷۸ 
۹بوشهر۵۸.۷۳۲۵همدان۴۶.۴۸ 
۱۰هرمزگان۵۸.۷۰۲۶کرمانشاه۴۶.۰۴ 
۱۱یزد۵۸.۴۵۲۷آذربایجان شرقی۴۴.۲۵ 
۱۲گیلان۵۷.۳۵۲۸اصفهان۴۳.۸۱ 
۱۳خراسان رضوی۵۵.۰۹۲۹البرز۴۱.۳۵ 
۱۴اردبیل۵۴.۹۳۳۰کردستان۳۷.۳۷ 
۱۵چهارمحال و بختیاری۵۴.۳۸۳۱تهران۳۴.۳۹ 
۱۶سمنان۵۴.۲۴ کل کشور۴۸.۸