حال و روز همسایه شرقی و درس و عبرت آن / پاسخ به یک پرسش مهم !
حال و روز همسایه شرقی و درس و عبرت آن / پاسخ به یک پرسش مهم !
این روزها بسیاری از مردم سئوال می کنند که چرا ایران در باره پیشروی های طالبان سکوت کرده است؟ پرسش این است که چرا ایران به کمک عراق و سوریه شتافت ولی به کمک افغانستان نمی رود؟ مگر این مردم مظلوم نیستند؟

این روزها بسیاری از مردم سئوال می کنند که چرا ایران در باره پیشروی های طالبان سکوت کرده است؟بیشتر از پرسشگران هم از همان گروه اول هستند که واقعا سئوال دارند.این پاسخ ها برای کسانی است که همه چیز را باخط کش حزبی و جناحی و آرزوهای شخصی و جریانی خود اندازه نمی گیرند.

▫️پرسش این است که چرا ایران به کمک عراق و سوریه شتافت ولی به کمک افغانستان نمی رود؟ مگر این مردم مظلوم نیستند؟

▫️در پاسخ باید به چند موضوع مهم توجه و دقت کنیم:

الف- بررسی تفاوت دولتهای سوریه و عراق با دولت اشرف غنی

اساسا وضعیت دو دولت سوریه و عراق کاملا متفاوت است.آنان که باتاریخ ۴۰ساله اخیر آشناهستند می دانند دولت سوریه در زمان حافظ اسد،تنها دولتی بود که از ایران در دوره ۸سال جنگ تحمیلی حمایت کرد.حافظ اسد جلوی همه دولتهای عربی ایستاد و تعصبات عربی را کنار گذاشت.
علاوه بر این درزمینه سلاح وتجهیزات به ما کمکهای زیادی کرد.جوانان مجاهد ما مانند شهید طهرانی مقدم و ..با سفر به سوریه و گذراندن دوره های آموزشی خصوصا در عرصه موشکی به توانمندی های امروز رسیده اند.

در دوران بشار اسد هم علیرغم همه تهدیدهای استکبار و وعده های چند میلیارد دلاری عربستان و امارات، کنار مقاومت اسلامی ایستاد.درزمان جنگ ۳۳ روزه درب انبارهای اسلحه و مهمات خود را گشود تا حزب الله باکمبود سلاح مواجه نشود.

دولت عراق نیز ،یک دولت برآمده از رای اکثریت مردم است که باتایید مرجعیت شیعی درعراق برسرکار آمد و علیرغم وعده های عربستان و امارات و تهدیدهای آمریکاخصوصاً، در آن زمان،به ایران پشت نکرد و باایران همراه شد و کنار نکشید.

➖ مضافا این که هم دولت عراق و هم دولت سوریه رسماً و علناً از ایران تقاضای کمک مستشاری کردند که با قواعد بین المللی نیز سازگاری دارد.

▫️حال سئوال این است دولت اشرف غنی، یک انتخابات رسوا را برگزار کرد و از ده میلیون واجد شرایط دو میلیون نفر (۲۰درصد) درانتخابات شرکت کردند و او با تقلب و تخلف با ۹۰۰هزار رای سرکار آمد که کار به نتیجه نرسید و عبدالله عبدالله هم سوگند ریاست جمهوری یاد کرد و افغانستان شد کشور دو دولته! بعدهم اشرف غنی، مانند بندگان مفلوک بلند شد رفت درپادگان ننگرهار افغاستان در جشن کریسمس اشغالگران! حتی اجازه پیدانکرد در کنار ترامپ بایستد.مجبور شد در صف سربازان اشغالگر بایستد!

اشرف غنی ، با دل سپردگی به آمریکا، دائما به طعن و نیشخند به ایران روزگار گذراند و گفت: در برابر نفت ،آب دریاچه هامون را به سمت ایران سرازیر می کنیم!!!

وانگهی دولت اشرف غنی تمام امیدش به آمریکا بود که بعد ازیک عمر دریوزگی پشت او بایستد اکنون هم که تنها مانده،
هیچ تقاضای کمکی از ایران نکرده است که ایران طبق قواعد بین المللی به کمکش بشتابد!

اکنون نیز باخفت وخواری،معلوم شده پشت صحنه با آمریکایی ها تبانی داشته و به استقبال طالبان در کاخ ریاست جمهوری رفته و بعد هم فرار کرده ومردم مظلوم خود را رها کرده است!!!

این را مقایسه کنید با بشار اسد که در روزهایی که گروه زیادی از وزرا وفرماندهان ارتش سوریه با خانواده به خارج گریختند، تنها در منطقه حکومتی دمشق ماند ومقاومت کرد واز ایران وعراق وروسیه تقاضای کمک کرد!!!

➖ کسانی که نظام اسلامی را زیر سئوال می برند برای این پرسش ما چه جوابی دارند؟

آیا شرایط دولت افغاستان با سوریه و عراق تفاوت ندارد؟