حنجره انقلاب در دماوند
حنجره انقلاب در دماوند
حالا حاج حسین فتاحی ۷۲سال دارد.عمری بابرکت که به جرات می توان گفت؛ پنجاه سالش به نوکری قرآن و اهلبیت و خدمت بی منت به انقلاب اسلامی گذشته است. از امثال حاج حسین فتاحی باید قصه ها و حکایت ها گفته شود.

ماه رمضان بود که به یاد معلم عزیز قرآن،استاد محمد موذنی و برای تقدیر اززحماتش مطلبی رانوشتم.درآن نوشته یادی از همراه و همکار آن سالهای محمد آقاموذنی کردم.معلم و استاد عزیزم حاج حسین فتاح دماوندی.

▫️از سالهای نونهالی و نوجوانی تایادم هست حاج حسین،با قرآن و مدح وثنای اهلبیت علیهم السلام در مجالس و محافل مختلف انس داشته است.اخلاص و صفا و طنین سوزناک و گرفتگی جذاب صدای حاج فتاحی نمک دیگری دارد در سفره عزای اباعبدالله علیه السلام.چقدر برخی اوقات دلم برای صدایش و صفایش تنگ می شود.

▫️ حاج حسین غیر از اینکه معلم قرآن خوب ما بود،مربی فرز و چابک و همه فن حریف و به شدت دوست داشتنی و البته خیلی جدی ما بوده و هست. یادم نمی رود در شرارت های دوران کودکی،سینه کش سنگواره های تیزاب را درکنار آبشار گرفتم و با سرعت رفتم بالا ،تابه خیال خودم ازهمه بچه های بالاتر رفته باشم.ازآن بالا وقتی به پایین نگاه کردم چشمم سیاهی رفت و فریاد ترس آلوده ام بلند شد.همه مانده بودند معطل! حاج حسین بود که در کمترین زمان ممکن آمدو بر دوشم گرفت و باچابکی به پایینم رساند.

▫️حاج حسین و محمدآقا زوج تعلیمی و تربیتی در مسجدجمع دماوند بودند.خصوصا حاج حسین که مانند مرحوم حاج تسلیمی حکم آچار فرانسه را داشت.از قرائت قرآن و اذان تا برق کشی و تعمیرات تاسیساتی تا گچکاری و بنُایی تا کتابداری و کلاسداری و اردو بردن مشهد و قم و شمال..چه خاطرات خوبی بود روزهای تاسیس کتابخانه در روستاهای دماوند و پشت ماشین خاور و هوای سرد پاییز و سرود طنزآلودی که حسین آقا برایمان می خواند و ماتکرار می کردیم و کلمه ” یخ زدن” را به دماوندی تعریب کرده و صرف می کردیم؛ یخ بَزُ..یخ بَزان…یخ بزونَ…

▫️حاج حسین فتاحی،شاگرد همراه شوهرخاله عزیزش حاج نصرالله کیاماری بود.با او هم کار کرد و هم شعر آئینی رافراگرفت و هم مداح شد مانند برادر بزرگترش؛ ذاکر مخلص اهلبیت ؛ استاد حاج ولی الله.

▫️انقلاب که شروع شد،شهید حاج محمد رضا علیجانی و آقا نصرت میرزایی و حسین آقای فتاحی شدند،مسئول شعار دماوند.اندکی بعد بیش از همه دیگر این صدای حاج حسین بود که در گاه و بیگاه در هرتظاهراتی که پامیگرفت،صدایش و شعارهایش می پیچید.یاد محرم های خاطره انگیز سال ۵۷ بخیر! صدای رسای حسین آقافتاحی که فریاد می زد:

آزادگان اسلام..وضوی خون بگیرید..ماندن اگر که ننگ است..بهتر که مابمیریم..از کربلای دیروز تا کربلای امروز..آید ندا ازحسین..کیست مرا یاری کند…؟!!
جمعیت بود که فریاد می زد..لبیک لبیک
از دین نگهداری کند،..؟!!!
و باز جواب مردم ؛..،لبیک لبیک…

▫️انقلاب که پیروز شد حاج حسین شد،دبیرحزب جمهوری،
مسئول ستاد نماز جمعه،بعدها مدیر دبیرستان امام خمینی و مسئول امور تربیتی…اما دو چیز را از دست نداد مدح اهلبیت و منادی انقلاب ماندن!خدا را شکر هنوز هم در نمازهای جمعه،در راهپیمایی ها،در مجالس جشن و سرور و ماتم و عزای آل الله،در دسته روی های خیابانی..خصوصا در مناجات ها و دعاهای کمیل و ندبه و ….صدای حاج حسین فتاحی است که طنین انداز است.

▫️حالا حاج حسین فتاحی ۷۲سال دارد.عمری بابرکت که به جرات می توان گفت؛ پنجاه سالش به نوکری قرآن و اهلبیت و خدمت بی منت به انقلاب اسلامی گذشته است.او ازسفره انقلاب سهم خودش را برداشته است.سهم عشق و اخلاص و معنویتی که در تشییع جنازه دهها شهید برای خودش برداشته است سهمی از صفا و خلوص که از چهارپایه خوانی و میان داری دسته های عزا در ایام شهادت و وفات اهلبیت در خیابانهای دماوند برداشته است..سهمی از اجرای چهل سال نماز جمعه و خدمتگزاری بی چشمداشت در این نهاد انقلابی ،سهمی بی بدیل در نوکری خانه خدا و بیت الله.
سهمی که ذخیره آخرتش هست و چه بُردی کرده است حاج حسین از مائده اسلام و انقلاب …

▫️از امثال حاج حسین فتاحی باید قصه ها و حکایت ها گفته شود.دوست دارم بیشتر بنویسم و بگویم…..امیدوارم فرصتی دست دهد و نکوداشتی برگزار شود.آنجا می شود دامنه ی سخن را پی گرفت..

✔️برای معلم و مربی عزیزم حاج حسین فتاح دماوندی طول عمر و سلامتی و توفیق خدمت بیشتر در همه آن عرصه ها که گفتم تمنا می کنم.

  • نویسنده : حمید آقایی