داستان کمربندی جنوبی دماوند، منطقه گیلاوند ( بخش یازدهم) / گزارش تحلیلی کمر بند جنوبی (۲)
داستان کمربندی جنوبی دماوند، منطقه گیلاوند ( بخش یازدهم) / گزارش تحلیلی کمر بند جنوبی (۲)
طی سلسله مطالبی موضوع "کمربندی جنوبی دماوند ـ منطقه گیلاوند" را مورد بررسی قرار خواهیم داد . در ابتدا اسناد مرتبط با این موضوع را بررسی نموده و سپس به تحلیل آن ها خواهیم پرداخت.

▫️۹۷/۷/۱۱- کلنگی که در هوا ماند/ ویژه کمربندی گیلاوند
عنوان گزارشی است که الهام حیدری خبرنگار ایرنا به موضوع کمر بندی جنوبی پرداخته است.
که در این یادداشت به بخش هایی از آن که گویای مشکلات این طرح است،اشاره می کند.

💠” برای حل مشکل ترافیک، خردادماه سال ۹٠ در دولت محمود احمدی نژاد کلنگ احداث کمربندی جنوبی دماوند به طول ۱۲ کیلومتر (دو باند رفت و برگشت) بالا رفت اما هیچگاه به زمین نرسید و همچنان در هوا مانده است، زیرا این پروژه شروع نشده متوقف و در نهایت اجرای آن منتفی شد.

❇️این توقف پروژه در نوع خود کم نظیر است زیرا از آن دست توقف هایی نبود که دوباره از سر گرفته شود یا انتظار داشته باشیم از سر گرفته شود بلکه آنطور که مسئولان می گویند به طور کلی اجرای آن منتفی شده و تازه متولیان می گویند باید مطالعه جدید برای اجرای پروژه از ابتدا انجام گیرد.

❇️ #ماجرا چیست؟#
وقتی آقایان (مسافران)از پایتخت خسته می شوند و هوس «جوج و نوشابه» شمال می کنند باید از دماوند رد شوند که ترافیک بسیار سنگین، تصادفات و هدررفت سوخت زیادی همراه دارد و به هیچ عنوان با رونق کسب و کار برخی مغازه داران داخل این شهر برابری نمی کند.

❇️ به گزارش ایرنا با توجه به وخامت وضعیت ترافیک این شهر طی سال های گذشته و به منظور حل این معضل، برای دماوند یک کمربندی غربی دیگری موسوم به «سرهار» هم تعریف شده که عملیات اجرایی آن به سرانجام نرسیده است.
برپایه گزارش ها اگر در شرایط عادی در یک لاین مسیر ارتباطی که از دماوند به سمت شهرهای شمالی کشور می گذرد در شبانه روز ۳۵ هزار خودرو تردد می کند این آمار در روزهای تعطیل به دست کم ۹۰ هزار خودرو می رسد که خود گویای وضعیت ترافیک و مراجعه مسافران است.
بلوار آیت الله خامنه ای تنها محور جنوب شهر دماوند به شمار می رود که حدفاصل محور فیروزکوه از پلیس راه دماوند تا پل شلمبه رفت و برگشت به طول بیش از هشت کیلومتر همواره شاهد حجم بالای ترافیک به صورت رفت و برگشت در زمان های آخر هفته یا دیگر ایام تعطیل است.

❇️ مشکل اصلی توقف اجرای این پروژه که اینک اجرای آن منتفی شده و مسئولان اظهارامیدواری می کنند مطالعات آن دوباره انجام شود، وجود زمین معارض و کمبود اعتبار اعلام می شود.

❇️ تشریح مشکل

🔸دماوند از جمله شهرستان های شرقی استان تهران است که از پنج شهر دماوند، رودهن، کیلان، آبسرد و آبعلی تشکیل شده است و دو محور مواصلاتی مهم کشور همچون هراز و فیروزکوه نیز از این شهرستان می گذرد.

🔸مقصد بسیاری از خودروهایی که وارد دماوند می شوند ممکن است شمال هم نباشد، اما از خوش نشینان و ویلادارانی هستند که در تعطیلات به این منطقه مراجعه می کنند و به ترافیک دامن می زنند.

🔸(همچنین مسیر) تهران – فیروزکوه نیز تا قائمشهر و سپس به ساری و دیگر شهرهای شمالی و شمال شرقی کشور امتداد می یابد. این جاده ابتدا از تهران آغاز و پس از شهرهای بومهن و رودهن با گذر از جنوب شهر دماوند به شهر فیروزکوه می رسد و شهرهای پل سفید، زیرآب، شیرگاه و … تا قائمشهر را طی می کند که از مسیری دیگر به مشهد مقدس ختم می شود.

🔸همین امر موجب شده در روزهای تعطیل یا فصل بهار و تابستان از چهارشنبه بعد از ظهر هر هفته و نیز دیگر مناسبت های تعطیل ترافیک سنگینی از پایتخت (غرب به شرق) به سمت این محور و عصر جمعه‌ها نیز ترافیک برگشت به سمت شهر تهران (شرق به غرب) شکل گیرد و به سریالی بی پایان تبدیل شود.

🔸بخش عمده ای از این محور با احداث کمربندی از داخل شهرهای بین راهی بویژه بومهن خارج و موجب کاهش ترافیک شهری، تصادفات و خطرات احتمالی شده ولی در محدوده شهر دماوند همچنان این معضل ترافیکی و جاده ای باقی است.

🔸این مشکل البته تنها به ترافیک و اتلاف وقت و سوخت شهروندان به عنوان سرمایه های ملی محدود نمی شود بلکه گاه بروز سوانح رانندگی رنج های غیرقابل جبرانی را برجا می گذارد.

❇️ # جزییات مشکل معارضان#

🔸محمد رنجبر رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان دماوند درباره مشکل معارضان که گفته می شود عامل اصلی توقف پروژه کمربندی جنوبی است اظهارداشت: این پروژه یکی از پروژه های وزارت راه و شهرسازی بود که در زمان اجرا با مشکل معارضان بسیار و تملک اراضی در منطقه جنوبی دماوند رو به رو شد.

🔸وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ادامه داد: این پروژه به گونه ای نیست که بگوییم متوقف شده زیرا در حال مطالعه است تا با معارضان کمتر اجرائی شود ولی طبق بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان امر، میزان اعتبار تخصیصی مقرون به صرفه نبوده و همین امر عامل توقف موقت عملیات شده است.

🔸رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان دماوند بیان کرد: بخشی از این پروژه در زمان آغاز عملیات شامل خاک برداری و سنگ ریزی انجام شد ولی همچنان بلاتکلیف است؛ همچنین عمده معارضان آن شخصی و زمین های کشاورزی بوده که به دلیل هزینه بالا امکان خرید آن وجود نداشته است.

💠#فرماندار: دوباره مطالعه می شود#

🔸مجید صفری فرماندار دماوند اما درباره کمربندی جنوبی دماوند می گوید: این پروژه با وجود شرایط کنونی به دلیل معارضان و مشکلاتی که وجود داشت نیاز به بررسی و اعتبارات بیشتر دارد که با توجه به حجم تردد برای دومین بار مورد مطالعه کارشناسان قرار گرفته است.

🔸وی افزود: در جلسات متعدد فاز نخست کمربندی سرهار دماوند قطعی شده و در صورت تامین اعتبار و رفع معارضان بخش زیربنایی همچون تاسیسات برق آن تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.

🔸این مقام مسئول با بیان اینکه محور تهران – فیروزکوه یکی از محورهای مواصلاتی مهم کشور است و باید نگاه ملی در اجرای این پروژه صورت گیرد، خاطرنشان کرد: متاسفانه در همان زمان آغاز، پروژه متوقف و طرح دیگری مطرح شد که طرح جایگزین نیز عملی نشد و اگر آن زمان اتفاق می افتاد با هزینه و معارض کمتر مواجه بود.

🔸فرماندار دماوند گفت: با توجه به اهمیت پروژه تلاش داریم به کمک اعتبارات استانی و ملی بتوانیم دوباره این پروژه را آغاز کنیم تا مشکل ترافیک محور مواصلاتی تهران – فیروزکوه در محدوده دماوند حل شود.

❇️# از کمربندی تا بزرگراه ۲ طبقه#

🔸نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقدامات اولیه طرح کمربندی جنوبی همچون کد ملی و ردیف بودجه و نیز تزریق اعتبار ۴۰۰ میلیون تومان در ابتدا صورت گرفت، تصریح کرد: بعد از اقدامات اولیه تجهیزات کارگاهی پروژه انجام شد ولی با توجه به وجود معارضان و تملک اراضی این طرح منتفی، بودجه تخصیص یافته نامعلوم و مقرر شد از سرهار تا شلمبه همانند بزرگراه صدر ۲ طبقه شود.

🔸قاسم میرزایی نیکو در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: هر دو طرح منتفی، پروژه تعطیل و نیز از دستور ملی خارج شد.
وی با تشریح جزییات اجرای این طرح ها در خصوص کمربندی غربی و جنوبی دماوند با توجه به ترافیک‌های سنگین پایان هفته توضیح داد: در دولت دهم مقرر شد کمربندی جنوبی شهر دماوند از بالادست منطقه سرهار و ضلع جنوبی آغاز شود و تا اسلام آباد و پل شلمبه ادامه یابد.

🔸این نماینده مجلس اضافه کرد: اوایل شروع فعالیت نمایندگی بنده نیز شهرداری دماوند با همکاری استانداری تهران و مسکن و شهرسازی طرحی را به عنوان کمربندی غربی در منطقه سرهار با هدف کاهش بار ترافیک در حال اجرا داشتند.

🔸میرزایی نیکو با اشاره به اینکه این طرح در ابتدا فاقد ردیف بودجه کافی و زیرساخت های مطالعاتی و فنی بود گفت: با همکاری مسئولان شهرستانی و استانی اقدامات اولیه انجام و حتی نیمه دوم طرح کمربندی با احداث پلی از منطقه ولیران تا حوالی دامداری ارتش در نزدیکی محور اصلی تهران – فیروزکوه عنوان شد که البته به علت مشکلات زیست محیطی همچنان اقدامی درباره آن صورت نگرفته است.

🔸وی به فاز نخست کمربندی سرهار اشاره و بیان کرد: این طرح اگرچه با بودجه اندک آغاز شده ولی موفق شدیم حدود هشت میلیارد تومان اعتبار دریافت کنیم که با تکمیل آن شاهد کاهش حداقل ۳۵ درصد ترافیک داخل شهر دماوند خواهیم بود ولی باید قبول کنیم این محور نیز با توجه به حجم تردد خودروها در محور تهران – فیروزکوه کافی نیست.

🔸این مقام مسئول از برنامه ایجاد رینگ ریلی در شرق استان تهران خبر داد و افزود: با توجه به اینکه طرح قطار شهری برای شهر پردیس تعریف شده و در دستور کار است طی نشست های متعدد با وزیر راه و شهرسازی امید است ردیف بودجه ملی برای ادامه آن تا شهرستان دماوند را دریافت کنیم؛ البته این مهم زمان طولانی را می طلبد.

🔸در شرایط کنونی آنچه روشن است اینکه باید شهروندان منتظر بنشینند تا ببیند ابتدا مطالعات مربوط به این طرح های عمرانی به نتیجه می رسد یا خیر و پس از تحقق آن، آیا تزریق اعتبار برای تملک زمین ها و اجرای طرح در دستور کار قرار خواهد گرفت یا باید همچنان وضعیت کنونی ترافیک سنگین و سایر معضلات ناشی از آن را تحمل کنند.