داستان کمربندی جنوبی دماوند، منطقه گیلاوند ( بخش سیزدهم) /گزارش تحلیلی کمر بند جنوبی (۴)
داستان کمربندی جنوبی دماوند، منطقه گیلاوند ( بخش سیزدهم) /گزارش تحلیلی کمر بند جنوبی (۴)
طی سلسله مطالبی موضوع "کمربندی جنوبی دماوند ـ منطقه گیلاوند" را مورد بررسی قرار خواهیم داد . در ابتدا اسناد مرتبط با این موضوع را بررسی نموده و سپس به تحلیل آن ها خواهیم پرداخت.

🔅۱۴۰۰/۲/۲۰- عباس صفری: عملیات احداث رمپ فرار با همکاری اداره راهداری در ورودی شهر در حال انجام است. تنها راه برون رفت احداث کمربندی جنوبی است

🔅۱۴۰۰/۴/۲۲- حیدری، فرماندار: از بازدید سرزده اسلامی وزیر راه و شهرسازی انتقاد کرد و گفت: بازدید سرزده به نام مردم و به کام عده ای خاص است؛ کمربندی در اولویت است یا شهرک آویشن!

🔅۱۴۰۰/۶/۲۴- رسولی نژاد نماینده مردم دماوند و فیروزکوه: امروز مهمترین درخواست اهالی محترم حوزه انتخابیه ام و بلکه میلیون ها مسافر جاده بسیار مهم و پرتردد (دماوند) فیروزکوه، احداث کمربندی دماوند می باشد که بسیاری از همکاران در مجلس از استان های شمالی به ویژه مازندران، گلستان و خراسان شمالی به بنده در این خصوص مراجعه کردند و تذکر فرمودند.
🔸رسولی نژاد در ادامه گفت: در این خصوص علی رغم ۱۶ ماه پیگیری، ده ها جلسه و صدها مکاتبه، متاسفانه به نتیجه نرسیده است.

🔅۱۴۰۰/۸/۲۰- منصوری استاندار تهران در حاشیه بازدید از شهرک صنعتی: مشکل ناشی از بار ترافیکی به ویژه در ایام پایانی هفته، زندگی مردم را مختلف می کند. اما اجرای کمربندی دماوند که از سالیان گذشته آغاز شده نیازمند اعتباری بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان است که تامین آن در کوتاه مدت امکان پذیر نیست.
براین اساس با توجه به ضرورت پیگیری پروژه به نظر می رسد استفاده از بخش خصوصی و مجموعه بانکی راهگشا خواهد بود.

🔅۱۴۰۰/۸/۲۱- حجت الاسلام فتاح دماوندی، امام جمعه شهرستان دماوند در نماز جمعه به احداث کمربندی جنوبی شهر دماوند برای حل مشکل ترافیک ۱۰ ساله اشاره کرد و گفت: منفعت ساخت کمربند جنوبی دماوند به همه مسافران مسیر تهران به شمال و شرق کشور می رسد که ضرورت دارد این پروژه از منابع ملی تامین بودجه شود.

🔸وی تصریح کرد: سرمایه گذاران بزرگی مثل قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و برخی بانک ها می توانند در مدت مشخص پروژه کمربندی جنوبی دماوند را اجرا و به بهره برداری برسانند.

🔅۱۴۰۰/۹/۲۸- رسولی نژاد نماینده دماوند و فیروزکوه گفت: با توجه به رغبت بخش خصوصی در انجام پروژه ها در قبال دریافت زمین با دستور مستقیم وزیر راه و شهرسازی، کمربندی گیلاوند به ازای واگذاری زمین در دماوند به بخش خصوصی جهت تکمیل پروژه واگذار شده استو

🔅۱۴۰۰/۱۰/۲۲- رسولی نژاد در ملاقات با فتاح رئیس بنیاد مستضعفان: فتاح ضمن نظر مثبت، موافقت اولیه خود را با احداث کمربندی جنوبی اعلام کردند و مقرر شد در آینده نزدیک جلسه مشترکی با حضور رئیس بنیاد، وزیر راه و شهرسازی، نماینده مجلس و سرپرست فرمانداری تشکیل گردد.

🔅۱۴۰۰/۱۱/۱۱- برخورد تریلی با چندین دستگاه خودرو سواری در بلوار آیت اله خامنه ای منطقه گیلاوند

🔸در این حادثه ۸ دستگاه خودروی سواری به صورت زنجیره ای با همدیگر برخورد کرده بودند، ۱۱ نفر شدیداً مصدوم و یک نفر فوت کردند.

🔅۱۴۰۰/۱۱/۱۲- خانی سرپرست فرمانداری: اعتبار مورد نیاز کمربندی دماوند، ۳۰هزار میلیارد ریال ( ۳هزار میلیارد تومان) می باشد. ایشان ضمن همدردی با داغدیدگان حادثه اخیر، به دلیل نبودکمربندی، شاهد اتفاقات تلخ بودیم.
ایشان در ادامه افزود: برای جذب اعتبارات، پیگیری های لازم انجام و این پیگیری ها از طرف استاندار تهران و نماینده مردم در حال انجام است، با وزیر راه هم رایزنی کردیم و امیدواریم در سال آینده احداث کمربندی را آغاز کنیم.

🔅۱۴۰۰/۱۱/۱۴- علی شیوا شهردار دماوند طی بازدیدی از محل تصادف می گوید: تا زمان ایجاد کمربندی و ارائه راهکار اساسی توسط دستگاه های ذیربط، ایمن سازی موقت مبادی ورودی شهر دماوند مورد بررسی قرار گرفت ولی از نظر فنی شهرداری نمی تواند ایمنی کامل را در خدمت جاده ترانزیتی قرار دهد. چرا که سه عنصر جاده، انسان و وسیله نقلیه فعال در جاده ترانزیتی با بافت شهری متفاوت و غیرمتفاوت است.

🔅۱۴۰۰/۱۱/۱۴- طی نشستی با حضور دادستان، معاون فرماندار، شهردار، رئیس پلیس، رئیس اداره راهداری ارائه راهکاری فنی جهت احداث رمپ فرار و کاهش حوادث در ورودی شهر دماوند بررسی شد.

🔅۱۴۰۰/۱۱/۱۴- دو پویش (کمپین) کمربندی دماوند راه که مردم با امضاء در این پویش ها ضمن اعتراض به عدم احداث کمربندی تاکنون، از مسئولان خواسته اند که نسبت به احداث کمربندی و تلاش بیش از پیش داشته باشند.

🔅۱۴۰۰/۱۱/۱۵- حجت الاسلام فتاح دماوندی امام جمعه شهرستان دماوند: آسیب های جدی خلاء کمربندی جنوبی در گیلاوند، ترافیک دائمی و ایجاد تصادفات مرگبار

🔸حجت الاسلام والمسلمین فتاح دماوندی با اشاره به حادثه تصادف زنجیره ای در منطقه گیلاوند، اذعان داشت: قصه پرغصه کمربندی گیلاوند، سالهاست ساکنان و مسافران، از احداث نشدنش رنج می برند و می سوزند و می سازند؛ جاده تهران به مشهد در منطقه گیلاوند هر از چند گاهی خانواده‌ هایی را داغدار و سوگوار و عده ایی را راهی بیمارستان می کند.

🔸وی افزود: وجود نداشتن کمربندی جنوبی در گیلاوند، باعث ترافیک دائمی و رنج آور و ایجاد تصادفات مرگبار و غیرقابل جبران شده است؛ در دو سال اخیر ۵ تصادف در اثر از بین رفتن سیستم ترمز تریلی و کامیون در سرازیری گیلاوند و فوت ۲ نفر و مجروح شدن ۳۲ نفر و خسارت دیدن ۸۰ خودرو شده است؛ اگر تریلی هایی که ترمز خود را از دست می‌دهند، حامل بار مواد سوختی و قابل احتراق باشند خسارات جانی و غیر قابل جبرانی به بار خواهد آورد.

🔸خطیب نماز جمعه شهرستان دماوند ادامه داد: سالهاست مردم در نقاط حادثه خیز گیلاوند با ترس و لرز می گذرند، چرا که هر لحظه ممکن است زیر تریلی و کامیون ترمز بریده له شوند؛
چند نفر دیگر باید کشته و مجروح شوند، تا مسئولان کشوری برای حل مشکل خطرناک سر پایینی گیلاوند اقدام موثری انجام دهند؛

🔸آقای رئیس جمهور، آقای وزیر کشور، آقای وزیر راه و شهرسازی، آقای فرمانده نیروی انتظامی، آقای رئیس سازمان برنامه و بودجه، آقایان کمیسیون تلفیق مجلس، آقای دادستان کل کشور به داد مردم دماوند برسید.

🔸حجت الاسلام فتاح دماوندی بیان داشت: جاده گیلاوند در شهر دماوند محل گذر میلیون‌ها مسافر ایرانی در طول سال است، لطفاً برای احداث کمربندی اقدام فوری انجام دهید؛ مسئولین شهری و شهرستانی چرا برای حل موقت مشکل جاده گیلاوند اقدامات لازم را انجام ندادند، چرا مصوبات ۹۹/۷/۲۱کمیته فنی شورای هماهنگی ترافیک اجرا نشد.

🔸وی اظهار داشت: قرار بود رمپ های فرار احداث شود، قرار بود در ورودی شهر دماوند میدان احداث شود، وزارت مسکن قرار بود پل رو گذر به شهرک مسکن مهر و بلواربعثت احداث نماید، قرار بود علائم هشدار دهنده زیادی نصب شود، قرار بود شیار های لرزاننده عرضی ایجاد شود و…؛

🔸 از رئیس قوه قضائیه می‌خواهم نماینده ویژه ای اعزام کنند، تا ترک فعل ها و کم کاری ها را بررسی و حکم لازم را صادر نمایند؛ همچنین از دادستان محترم درخواست می کنم به عنوان مدعی‌العموم حقوق شهروندان را در این موضوع بررسی و مطالبه کنند، زیرا علاوه بر فوت وجرح، احساس ناامنی و بی اعتمادی به این جاده و خسارت‌های روحی وروانی با هیچ رقم و مبلغی قابل جبران نیست.

🔸امام جمعه شهرستان دماوند تاکید کرد: از ریاست محترم مجلس شورای اسلامی می‌خواهم نماینده ویژه ای از هیئت رئیسه مجلس اعزام نمایند تا موضوع تصادفات زنجیره ای گیلاوند را بررسی و اقدام لازم را انجام دهند؛ از ریاست محترم جمهور می خواهم قبل از سفر به دماوند موضوع کمربندی را بررسی و دستور لازم برای تخصیص بودجه‌ها و شروع به کار احداث کمربندی را صادر نمایند؛ از مسئولین شهرستانی می‌خواهم با تشکیل کمیته فنی، راه‌حل‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت و بلندمدت مشکل ترافیکی گیلاوند را بررسی و به مردم اعلام نمایند.

🔸حجت الاسلام فتاح دماوندی با اشاره به اینکه در دو تصادف اخیر ۵۰ درصد راننده کامیون و تریلی مقصر شناخته شده، خاطرنشان کرد: ۵۰ درصد سهم شهرداری واداره راه مقصر شناخته شدند چون مصوبات شورای ترافیک را در جهت رفع نقاط حادثه خیز اجرا نکردند؛ از رسانه‌ها، مردم عزیز شهرستان دماوند تقاضا دارم موضوع رفع نقاط حادثه خیز در کمربندی را دائماً مطالبه کنند.