داستان کمربندی جنوبی دماوند، منطقه گیلاوند ( بخش پانزدهم و پایانی)
داستان کمربندی جنوبی دماوند، منطقه گیلاوند ( بخش پانزدهم و پایانی)
طی سلسله مطالبی موضوع "کمربندی جنوبی دماوند ـ منطقه گیلاوند" را مورد بررسی قرار خواهیم داد . در ابتدا اسناد مرتبط با این موضوع را بررسی نموده و سپس به تحلیل آن ها خواهیم پرداخت.

💢فصل سوم ( تحلیل کمر بند جنوبی- ۶ -تحلیل نهایی)💢

مهاجرت روزافزون مردم از روستاها به شهر و سرریز جمعیت تهران به شهرهای اطراف و در پی آن پیدایش شهرهای جدید در کنار جاده اصلی از تهران تا جاجرود، بومهن، رودهن و دماوند، فراوانی ماشین، گسترش و احداث بی رویه و غیرقابل تصور ویلاها و ییلاق نشینی در شهرها و اعماق روستاهای شمال شرق استان، تاسیس شهرک های صنعتی، وقوع تصادفات بسیار تاسف انگیز و خسارت بار باعث شد از اوایل دهه هشتاد کم کم آثار نیاز به جاده های جدید در مسیر تهران- دماوند- فیروزکوه – قائمشهر پدیدار گردد.

💢براین اساس تکاپوهایی شروع شد.

✅ ابتدا جاده های فعلی با گاردریل دو بانده و از هم جدا گردید که تا حدی از خسارت ها و تلفات جلوگیری کرد.

✅بحث احداث قطار شهری تهران – پردیس و ادامه آن تا دماوند پیش آمد که در دوره چهار ساله نمایندگی رامین نماینده دوره…. در سال های ۸۶ تا ۹۲ موضوع قطار شهری و پیگیری های آن بسیار جدی شد ولی از آنجا که اصل احداث قطار شهری از تهران تا پردیس در بوته ای از ابهام قرار گرفته بود، لذا ادامه ی آن تا دماوند به خودی خود منتفی گردید. اگرچه در سال ها بعد از طرف نمایندگان بنابر اقتضاء نمایندگی هر از چند گاهی حرفی و سخنی به میان آمد، ولی خیلی جدی نبوده است.

✅همانطور که چندین بار گفته شد، خوشبختانه دراین دو دهه سه مسیر اتوبان و کنارگذر از قبیل :

🔸اتوبان تهران- پردیس- بومهن،
🔸 کنارگذر بومهن- دماوند
🔸 اتوبان دماوند- فیروزکوه- قائمشهر
ساخته شد و در اختیار مردم قرار گرفت ولی نمی دانیم چرا هم زمان با احداث این اتوبان ها کسی به این فکر نیفتاد که گلوگاه هایی مانند رودهن- آبعلی یا منطقه گیلاوند که در مسیر این اتوبان ها قرار دارد و خود به خود باعث توقف و کند شدن عبور و مرور و تصادفات نابهنگام می شود نیاز به اتوبان و کنارگذر دارد (همچنانکه برای بومهن – دماوند اتفاق افتاد و ترافیک داخل بومهن حل شد) و ما بعد از ۲۰ سال هنوز اندر خم یک کوچه ایم که چه باید کرد!!

✅از سال ۱۳۷۸ تا ۱۴۰۰ همانطور که در این یاداشت های چهارده گانه گانه آورده شده است، بیشتر جلسه بوده است و بحث و بررسی و پیش بینی و اظهار تاسف و ناراحتی و احیاناً تصمیم های جزئی و تسکینی که تاکنون به نتیجه ارزشمندی منتهی نشده است.

✅با شروع نمایندگی دوره نهم (۹۲ -۹۴) از طرف آقای مشهدی عباسی نماینده وقت پیشنهاد کمربند شمالی (غربی) از طریق سرهار داده شد، ومورد قبول قرار گرفت. هدف از احداث این کمربندی کاهش ترافیک منطقه گیلاوند بود که کسانی که قصد عزیمت به دماوند، محلات بالابلوک و نهایتاً مشاء ، آبعلی و جاده هراز را دارند، از این مسیر عبور نمایند.

✅طرح شروع شد. تا حدودی پیش رفت. طرح در دو باند و حدود ۶/۵کیلومتر بود که انتهای آن به دانشگاه پیام نور و ادامه آن از یک طرف به کمربندی شورا و از طرفی به میدان قدس ختم می شد.

✅روایت ها مختلف بود ، از ۲۰درصد تا ۶۰ درصد پیشرفت گزارش شده بود، دو مشکل معارض دولتی و خصوص باعث کندی ادامه کار گردیده بود ، جلسات متعددی گذاشته شد که باید برای رفع آن چه کار باید کرد، که یک مرتبه سروکله طرح جدیدی جهت ادامه کمربندی شمالی از دانشگاه پیام نور، ولیران، اصطلک – جاده فیروزکوه پیدا شد که به لحاظ محیط زیست و تخریب طبیعت شهر دماوند بسیار هزینه ساز بود.

✅در تب و تاب احداث بخش اول کمر بندی تا پیام نور و پیگیری مشکلات آن، دوره نمایندگی آقای میرزائی نیکو به اتمام رسید ولی هم بخش اول از سرهار تا پیام نور بدون نتیجه و پرابهام باقی ماند و هم بخش دوم از سرهار- ولیران- جاده فیروزکوه بدون سرو صدا رها گردید. ( یادداشت نهم).

✅ما در یادداشت نهم ویژه کمربند شمالی آوردیم که «پروژه ای که هدفش تسهیل رفت و آمد ساکنین دماوند و کاهش دادن ترافیک منطقه گیلاوند بوده است، در پایان سال ۹۸ و اوایل سال ۹۹ به پروژه کسل کننده تبدیل می شود. چندین بار وعده افتتاح داده شد، بارها از پیشرفت ۵۰ تا ۷۵ درصدی آن صحبت شد، ولی پروژه به علت کمبود اعتبارات حرکت لاک پشتی پیدا کرده و در نهایت بینابین انتخابات نمایندگان مجلس و سپس انتخابات ریاست جمهوری رو به افول می گذارد.»

✅البته در این میان آقای رسولی نژاد که تازه نماینده دماوند و فیروزکوه شده بود، اعلام کرد که کمربندی شمالی برای مرفهین بی درد است و ما به سراغ آن نمی رویم که در همان یادداشت به پاسخ داده شد که «این نظر ایشان قابل خدشه و نقد است و همچنین نظر آقای شیوا شهردار فعلی که نظر نماینده را تایید کردند» چون آقای رسولی نژاد که همیشه نیم نگاهی به انتخابات دماوند و فیروزکوه داشتند به عنوان یک دلسوز و کارشناس نظر خود را به مسئولان ارائه می دادند که به هزار و یک دلیل صلاح نیست این راه احداث شود و آقای شیوا نیز خود درزمان احداث کمربندی معاون عمرانی فرمانداری بودند و می توانستند مخالفت خود را در آن برهه اعلام نمایند ولی نکردند.

✅به هر صورت ما در حال حاضر با یک پروژه ای مواجه هستیم که نیمه کاره رها شده است و شایسته است با نظر کارشناسی یک راه حل میان مدت برای آن قسمت سرهار تا پیام نور پیدا شود تا هم هزینه های انجام شده ابتر نماند و هم مسیر کوتاهی برای کاهش بخشی از ترافیک باشد.

💠مجدداً به موضوع کمربند جنوبی برگردیم و ادامه آن را پیگیری نماییم.

✅تحلیل نهایی کمربندی جنوبی به نظر ما در چند بخش کوتاه قابل بررسی است.

الف- در مدت ۱۰ سال که از خرداد ۱۳۹۰ توسط آقای علی نیکزاد وزیر مسکن و شهرسازی و آقای تمدن استاندار تهران کلنگ کمربندی به زمین خورد تا اوایل سال ۱۴۰۰ صرفا جلسات برگزار گردیده ولی نتیجه ای برای کمربندی پیدا نشده است.

🔸 مطالعات پروژه در سه قالب انجام شد که یکی از آنها ۱-مسیر سرهار- پیام نور- ولیران- جاده فیروزکوه بوده است ، ۲- مسیر بعدی از پلیس راه، جاده مراء تا اسلام آباد ۳-مسیر پمپ بنزین چنار – آبسرد تعریف شده بود.

ب- علاوه بر اینکه در این دوران، برای کمر بندی جنوبی اتفاقی نیفتاد، ولی در پی تصادفات دلخراش مصوباتی وجود دارد که آنها هم،شکل اجرایی پیدا نکرد:

✅وقتی مسکن مهر شروع شد و احداث بلوار بعثت در دستور کار قرارگرفت، در تعهد وزارت مسکن دولت دوم آقای احمدی نژاد بود که برای ورودی به بلوار بعثت از طریق مسیر جنوبی اتوبان،نرسیده به پلیس راه، پل روگذر احداث کنند که تاکنون انجام نشده است. در برهه ای نیز به دلائلی به شهرداری دماوند واگذار شد که آن هم عملیاتی نشد.

✅همچنین از همان سال ها چندین بار تصویب شد که در ورودی دماوند (حدودپلیس راه) میدانی احداث شود تا ماشین ها با سرعت کمتری وارد شهر(منطقه گیلاوند) شوند که تاکنون انجام نشده است.

✅قرار بود پلیس راه از مکان فعلی به ابتدای جاده آبسرد (اسلام آباد) منتقل شود که به نتیجه نرسید.

✅قرار بود سرعت کاه های مناسب، احداث جاده موقت کمربندی، ایجاد علائم تا ۲/۵ کیلومتر قبل از رسیدن به منطقه مسکونی گیلاوند بوجود آید که تقریباً انجام نشد.

✅در این دوران چندین بار موضوع قطار شهری یا ریلی طرح موضوع گردید که در حد بحث وحرف بود.

ج- با برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و تشکیل مجلس جدید وانتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰،پیگیریها جدی تری از سوی آقای رسولی نژاد نماینده دماوند وفیروزکوه و آقای طاهر خانی سرپرست فرمانداری پیگیر کمربندی به عمل آمد و تاکنون نیز جلسات متعددی با مسئولان وزارت راه برگزار شده یا معاونین وزارت راه در منطقه حضور پیدا کردند، بویژه که حادثه تصادف دلخراش بهمن ماه سرعت این پیگیری را بیشتر نموده است.

✅ظاهراً مطابق اخبار منتشر شده برای واگذاری احداث کمربندی با رئیس و معاونان بنیاد مستضعفان مذاکره شده که بنیاد مستضعفان احداث آن را به عهده بگیرد ولی مجدداً نظر مسئولان به واگذاری کمربندی به قرار گاه خاتم الانبیاء منتهی شده است که به نظر میرسد هم مقرون به صرفه تر می باشد و هم در احداث آن سرعت بیشتری پیدا خواهد شد.

✅خوشبختانه در جلسه اخیر با مسئولین وزارت مسکن و شهر سازی موافقت گردید تا در بودجه سال ۱۴۰۱ ردیف اعتباری مستقل دیده شود، و با قرار گاه خاتم الانبیاء نیز قرار داد اجرا عملیات و احداث کمر بندی بسته شود، انشاءالله سال ۱۴۰۱ سال شروع عملیات این پروژه بسیار مهم وسرنوشت ساز باشد.