داستان کمربندی جنوبی دماوند، منطقه گیلاوند ( بخش هشتم ) کنارگذر سرهار ( ۴ )
داستان کمربندی جنوبی دماوند، منطقه گیلاوند ( بخش هشتم ) کنارگذر سرهار ( ۴ )
طی سلسله مطالبی موضوع "کمربندی جنوبی دماوند ـ منطقه گیلاوند" را مورد بررسی قرار خواهیم داد . در ابتدا اسناد مرتبط با این موضوع را بررسی نموده و سپس به تحلیل آن ها خواهیم پرداخت.

💠کنارگذر سرهار یا اصطلاحاً کمربندی شمالی یا کمربند غربی ( ۴ )💠

🔅۱۳۹۹/۷/۴–پروژه “سرهار” را صرفاً مسیری برای دسترسی به شهر دماوند می‌دانیم

🔸حیدری، فرماندار شهرستان دماوند: پروژه سرهار به عنوان بلوار و یا مسیری برای دسترسی به شهر دماوند است که تاکنون ۲۰ میلیارد تومان در این خصوص هزینه شده و حدود یک سوم از کار باقی مانده است.
🔸در این راستا به دنبال رفع موانع بوده و برنامه‌ای برای توسعه آن در ضلع شرقی نداریم و امیدواریم با کامل کردن آن به عنوان کمربندی جنوبی، وضعیت ترافیکی ایام پایانی هفته در این شهرستان سر و سامان داده شود.

🔅۱۳۹۹/۵/۱-عصر شرق–سرهار؛ جاده‌ای پر ابهام در ضلع غربی دماوند/ مسیر آسفالتی که به کوه ختم می‌شود!

🔸 مدتی است که گزارشات و عکس‌هایی پر ابهام از جاده کمربندی در حال احداث سرهار به دست عصر شرق می‌رسد.

🔸این بار شهروندانی از شهرستان دماوند، تعدادی عکس و فیلم از این مسیر برای عصر شرق فرستاده‌اند و پرسش‌هایی را مطرح کرده‌اند.

🔸در این راستا، عصر شرق بر این شد تا همان‌طور که مسئولان بالا رتبه، مقام معظم رهبری و امام خمینی (ره) می‌فرمایند «مردم ولی نعمت ما هستند» و از طرفی دیگر، پرسش‌گری نه جرم است و نه مشکل و خللی ایجاد می‌نمایند، صدای مردم را به گوش مسئولان برساند و ابهامات این پروژه برای مردم حل شود، چراکه حق مردم داشتن آگاهی از چند و چون مسائل است.

🔸نخستین سوالی که ذهن بینندگان را چنانچه در فیلم مشاهده می‌کنید، درگیر می‌کند، عمقی بوده که برای احداث این جاده حفاری شده است، عمقی نزدیک به ۲۰ متر شاید.آن‌طور که در فیلم به وضوح دیده می‌شود، قسمت‌هایی از این مسیر آبرفتی و دوطرف این جاده خاکی است، خاکی که هم اکنون در این مسیر ریزش داشته و برخی مناطق با بارندگی بسیار کم در این فصل آب جریان پیدا کرده و سرازیر شده است.

🔸پرسش این است چه نیازی به چنین گودبرداری برای احداث جاده بود، وقتی جاده‌ای از گذشته در این مسیر وجود داشته است؟
بر این اساس با هزینه بسیار کمتری می‌شد که همان جاده احیا شود، چرا باید در دو باند و دو مسیر متفاوت چنین حفاری ایجاد شود؟
آیا وقتی جاده‌ای از قبل وجود داشته و با هزینه بسیار کمتر همین مسیر احیا می‌شده است، این موضوع تخریب محیط زیست و هدررفت بیت‌المال برای چنین هزینه‌ای نیست؟

🔸همچنین آنچه چشم بیننده را آزار می‌دهد، آسفالت‌ریزی قسمت‌هایی از این جاده است که به کوه ختم می‌شود! آیا نباید پروژه به اتمام می‌رسید و پس از آن جاده‌ای که فعلاً مسافری ندارد و اصلاً بدون استفاده است، آسفالت می‌شد؟

🔸آسفالتی که آنجا استفاده شده است، شاید تمام خیابان‌ها و جاده‌های شهرستان دماوند را پوشش می‌داد و اینقدر برخی ناهنجاری‌ها در سطح شهرستان دیده نمی‌شد.
مسئله دیگری که گردشگران را آزار می‌دهد، وجود کانکس‌هایی است که در کوه‌های آن اطراف مستقر شده و جاده‌کشی‌هایی که در کوه‌ها صورت گرفته است.

🔸عصر شرق از مسئولان ذیربط سابق و فعلی به روشنگری درباره این مسیر پر ابهام دعوت می‌کند.هر مسئولی می‌تواند به مسائل مطرح شده پاسخ دهد و عصر شرق بدون کم و کاست برای روشنگری و شفاف‌سازی و آگاهی مردم نشر خواهد داد.

🔅۱۳۹۹/۵/۱۱«حیدری»: پروژه کمربندی سرهار دماوند نیازمند اصلاحات فنی است/ اجازه تصرف اراضی سرهار را نخواهیم داد

🔸حیدری فرماندار شهرستان دماوند: پروژه جاده کمربندی سرهار دماوند دچار این نقد است که موضوعات فنی در بخش‌هایی از آن رعایت نشده است.

🔸پروژه جاده کمربندی سرهار اگر به صورت کامل اجرا می‌شد، از وسط دماوند می‌گذشت و مشکلاتی برای بافت قدیم شهر به وجود می‌آورد.
پیگیری‌های صورت گرفته بر این مبناست که این پروژه را نهایی کنیم تا راه دسترسی برای شهر دماوند باشد.

🔸در خصوص اراضی دولتی در پیرامون پروژه در حال احداث کمربندی سرهار حضانت کامل داریم و به هیچ عنوان اجازه تصرف نخواهیم داد.

🔸فاز نخست به این دلیل که هزینه‌ای شده، دیگر نمی‌توان آن را رها کرد و اگر این پروژه کامل شود در جاهایی برای خروج از شهر دماوند و دسترسی به جاده اصلی مفید است.

🔸نگاه منفی روی جاده کمربندی سرهار وجود ندارد، اما اصلاحات فنی باید در این پروژه انجام شود.

🔅۱۴۰۰/۳/۳–احداث کمربندی جنوبی دماوند بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

🔸«سیداحمد رسولی‌نژاد» نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس در نشست خبری با خبرنگاران:برای اجرای کمربندی منطقه گیلاوند در سال ۱۳۸۶ اعتبار در نظر گرفته شده بود و باید پروژه در سال ۱۳۸۷ آغاز می‌شد که این اتفاق رخ نداد.

🔸محور تهران-فیروزکوه با اعتبار ۱۱۰ میلیارد تومان ساخته شد و با تعلل ۱۲ ساله در احداث کمربندی گیلاوند، این پروژه امروز بین۱۵۰۰ تا ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

🔸##کمربندی غربی دماوند (سرهار) به چه درد مردم می‌خورد؟ این پروژه از لحاظ فنی، اختلاف سطح و تردد با مشکل مواجه است و کامل اجرا نمی‌شود. ##

🔅۱۴۰۰/۷/۱۴ – امیر حسین آزاد دوار معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی استان تهران از بازدید یک روزه رسولی نژاد نماینده مردم شرق استان تهران از پروژه های راهسازی و حمل و نقلی خبر داد و گفت : ۲۰ درصد از ترافیک کل کشور در استان تهران جریان دارد، این در حالی است که همچنین ۱۸ درصد از جمعیت کشور نیز در این استان ساکن هستند ، از طرف دیگر تهران مرکز کریدور حمل و نقل شمال به جنوب و شرق به غرب است.

🔸در حال حاضر ۷ طرح مهم حمل و نقلی برای این استان تعریف شده است که تنها سه طرح فعال است و به واقع مقدار بودجه تخصیصی به پروژه های راهسازی استان تهران بسیار ناچیزتر از
بسیاری از استانهای کشور است و در این زمینه در بازدیدهای موردی امروز مشکلات را با نماینده محترم و شریف شرق استان آقای رسولی نژاد مطرح و استدعای کمک خاص و ویژه برای راه اندازی نهضت راهسازی در استان تهران داریم.

🔅وی در ادامه افزود: طرح های مهم راهسازی شرق استان تهران از قبیل “کمربندی غربی گیلاوند به لحاظ تامین هزینه های اجرایی پروژه” و تملک ، پروژه ساران – کیلان به جهت تزریق اعتبار جهت سرعت گرفتن عملیات اجرایی و محور فیروزکوه –سمنان به دلیل تعریف شدن به عنوان یک پروژه مهم ملی و یکی از مهم ترین کریدورهای ارتباطی شرق تهران نیازمند توجه خاص و تخصیص اعتبارات از مراجع بالادستی هستند.