درباره سفر پاپ به عراق
درباره سفر پاپ به عراق
پیام های دیدار آیت الله سیستاتی و پاپ ؛ پاپ فرانسیس ، رهبرکاتولیک های جهان روز جمعه ۱۷ اسفند راهی عراق شد و در روزشنبه به حضور حضرت آیت الله سیستانی رسید.درباره این سفر واهمیت آن چند نکته گفتنی است.

پاپ فرانسیس ، رهبرکاتولیک های جهان روز جمعه ۱۷ اسفند راهی عراق شد و در روز شنبه به حضور حضرت آیت الله سیستانی رسید. درباره این سفر واهمیت آن چند نکته گفتنی است:

۱٫ عراق یکی از کشورهایی است که تمدنهای زیادی را در دل خود پرورانده است. مسیحیان عراق از دیرباز «کلدانی» ، «آشوری» و «ارمنی» بوده اند. مرکزیت این گروه از مسیحیان درعراق قرار دارد و بخشی از مسیحیان ایران نیز از اسقف اعظم عراق تبعیت می کنند. بنابراین حضور رهبر کاتولیک های جهان در عراق چندان نسبتی با مسیحیان این کشور ندارد. لکن وی در این سفر تلاش کرد نوعی از اتحاد و وحدت مسحیان و حمایت از مسیحیان این کشور را نشان دهد. نماز دسته جمعی وی با مسیحیان در شهر «اور» در همین راستا ارزیابی می شود. در واقع وی خواسته باسفر به عراق با مسیحیان این کشور بخاطر رنج ها و سختی هایی که ازناحیه تکفیریهای مسلح متحمل شدند دلجویی کند.

۲٫ دیدار او با آیت الله سیستانی نیز به نوعی ابراز تقدیر و سپاس از حمایت مرجعیت عالی شیعه و شیعیان عراق از مسیحیان این کشور خصوصا مسیحیان ایزدی بوده است.

۳٫ آنچه در این دیدار باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد این موارد است:

الف- ساده زیستی و بی تکلفی مرجع اعلای عراق که صاحب فتوای معروف جهاد است. منزل ساده ، پذیرایی ساده ومواجهه کریمانه ایشان با پاپ نماد افتخارآمیزی از زیست و مرام پیشوایان دینی است.

ب- در این دیدار هیچ یک از مسوولان عراقی حضور نداشتند و حاضران جلسه فقط همراهان پاپ بودند.
این نکته نشانگر آن است که ایشان نخواسته اند عناصر سیاسی و دولتی از این جلسه بهره برداری سیاسی کنند.

ج- بیانات آیت الله سیستانی که توسط دفتر ایشان منتشر شد حاوی نکات مهمی است که شاید حمایت ایشان از« فلسطین » را بتوان نقطه کانونی آن دانست.
این سخنان درباره فلسطین پاسخی قاطع به دولتهایی است که در صدد عادی سازی روابط با رژیم جعلی هستند.

دربخشی از این بیانیه آمده است:

آیت الله سیستانی در این دیدار بر نقش مرجعیت دینی در حفاظت از عراق در برابر تروریسم اشاره کرد.

ایشان همچنین تأکید کردند که شهروندان مسیحی نیز باید مانند دیگر عراقی‌ها در امنیت و صلح زندگی کنند.

وی بر هماهنگی تلاش ها برای تحکیم ارزشهای هماهنگی، همزیستی مسالمت آمیز و همبستگی انسانی تأکید کرد.

آیت الله سیستانی در طول جلسه به درد و رنج برخی ملت‌های منطقه در نتیجه جنگ، محاصره اقتصادی و کوچ اجباری اشاره کرد.

آیت الله سیستانی همچنین در مورد بی عدالتی ، ستم ، فقر و آزار و شکنجه ای که بسیاری از مردم در کشورهای مختلف رنج می برند صحبت کرد.

آیت الله سیستانی همچنین بر تشویق طرف‌های مختلف و به ویژه قدرت‌های بزرگ به تقدم عقل در اقدامات مختلف تأکید کرد.

ایشان همچنین بر نقشی که رهبران دینی باید برای پایان دادن به تراژدی‌ها در سطح جهان ایفا کنند اشاره کرد و به درد و رنج ملت مظلوم فلسطین در اراضی اشغالی پرداخت. این همان چیزی است که نه پاپ و نه رسانه های اردوگاه غرب آن را خوش نداشته اند.

۴٫ آنچه در این دیدار بسیار به چشم می آمد امنیت و وآرامش فراهم آمده از برکت مجاهدان و شهدای حشد الشعبی و رزمندگان جبهه مقاومت و سرداران سرافرازی چون حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس است که در جای جای این سفر محسوس بود.

۵٫ بخش عمده ای از تامین امنیت این سفر برعهده رزمندگان سرافراز حشدالشعبی بود. پاپ در حلقه و حصار امن بسیج مردمی عراق با خیال راحت به این سفر آمد و بازگشت. درواقع پاپ درسایه چترامنیتی جبهه مقاومت به عراق آمد و رفت.

۶٫ازیک ماه قبل از این سفر موج رسانه ای استکبار تلاش کرد با انگاره سازی های نادرست، در تنور دوگانه بازی های کاذبی چون دوگانه حوزه نجف و قم، دوگانه مرجعیت اعلای ایران و عراق بدمد و بیشترین مقالات و توییت ها و تحلیل ها مصروف این بخش گردید.
این درحالی است که اساسا این دوگانه بازی ها مفهوم و معنایی ندارد و بیشتر محصول ذهنهای علیل دشمنان دو کشور است.

  • نویسنده : حمید آقائی