در باب آتش زدن وسوزاندن برگ ها ؛  آیا راه دیگری نیست؟!
در باب آتش زدن وسوزاندن برگ ها ؛  آیا راه دیگری نیست؟!
همین که سرما فرا می رسد و برگ های خوشرنگ به زمین میریزند، مشکل و معضل برگ‌های خشک شده به وجود می آید که مردم راحت ترین راه هم آتش زدن وسوزاندن آن می دانند.

پاییز هزار رنگ در طبیعت شهرستان دماوند چشمان ما را با رنگ های زیبا و متنوع آشنا می کند.

🔹پاییز که میشود طبیعت لباس الوان به تن می‌کند و جهانی از زیبایی و شگفتی رنگها را برای شهرها وروستاها به ارمغان می آورد.

🔸اما همین که سرما فرا می رسد و این برگ های خوشرنگ به زمین میریزند، مشکل و معضل برگ‌های خشک شده به وجود می آید که مردم راحت ترین راه هم آتش زدن وسوزاندن آن می دانند.

🔹سوزاندن برگ ها و چوب های خشک مشکل همه شهرها و استان‌های ماست، که هم آلودگی برای مردم به وجود می آورد و هم خسارات فراوان برای زمین های کشاورزی و باغات به همراه دارد و شهرستان دماوند چون منطقه ای کوهستانی و کشاورزی است، بیشترین آسیب را از این رهگذر متحمل می شود.

🔸سوال اساسی این است که آیا برای تبدیل این نعمت خدادادی راه حلی وجود ندارد؟! آیا نمی شود این همه شاخه ها و برگ های خشک شده به فرآورده های کشاورزی {مانند کود و کمپوست} و صنعتی مانند {نئوپان} تبدیل شود؟

🔹بالاخره از یک جایی باید کار شروع شود، اگر امروز به فکر چاره نباشیم فردا دیر خواهد بود.

🔸مطالعه و کاوش در منابع ذیربط نشان می دهد که در کشور مراکزی وجود دارند که برای تبدیل برگها و چوب های خشک به کود و کمپوست یا نئوپان برنامه اجرایی ارائه می دهند، تا هم مردم برای منازل و باغات و هم برای شهرداریها چگونه از این به اصطلاح زباله ها، اشتغال و درآمدزایی به وجود آورند.

🔹کافیست که مردم، ادارات ذیربط، گروه های طرفدار طبیعت ، کانالهای خبری وگروه های مجازی دست به دست هم داده و پویشی مانند” راه دیگر هست” و…… راه اندازی کنند و فرهنگ سازی تبدیل این نعمت خدادادی به فرآورده های کشاورزی و صنعتی را فراهم نمایند.

💠پیشنهادهایی جهت فرهنگ سازی

پیشنهاد هایی برای فرهنگ سازی جهت عدم سوزاندن برگ ها و چوب های خشک بدین شرح جهت اطلاع ادارات ونهادها ارائه می گردد:

۱): مسابقه عکاسی” پاییز زیبا”

۲): مسابقه روزنامه دیواری یا دفتر “برگ های رنگی”

۳): معرفی و تشویق خانواده ها یا نهادهایی که در شهرستان برای ایجاد کمپوست و کود از برگ ها تلاش می نمایند.

۴): تهیه بروشور، نصب بنر، بهره برداری از فضاهای مجازی، جهت فرهنگ سازی و تشویق مردم به این امر.

۵): تاسیس و راه اندازی گروه های حمایت از طبیعت

۶): احداث سوله های مناسب یا مکان های مخصوص جهت جمع آوری برگها توسط شهرداری هاو بخش خصوصی و تبدیل آن به کود و کمپوست و فروش آن به مردم و استفاده برای فضاهای سبز شهری

۷): تشکیل جلسات و همایش های هماهنگی بین مردم وادارات حامیان طبیعت.