در تجلیل از خدمات استاد پزشک و برجسته دکتر محمدرضا زالی ؛ چهره ماندگار علمی و مدیریتی در عرصه پزشکی
در تجلیل از خدمات استاد پزشک و برجسته دکتر محمدرضا زالی ؛ چهره ماندگار علمی و مدیریتی در عرصه پزشکی
دکتر محمدرضا زالی در یک خانواده فرهنگی، اصیل و خوشنام در دشتمزار دماوند به دنیا آمد. پدر وی از اولین معلمان نخستین مدرسه دوره جدید بود که به مسئولیت استاد خلیقی بنیانگذار و پدر فرهنگ دماوند اداره می شد.

🔶 تلاش تحصیلی و علمی ماندگار

دکتر محمدرضا زالی در یک خانواده فرهنگی، اصیل و خوشنام در دشتمزار دماوند به دنیا آمد. پدر وی(۱) از اولین معلمان نخستین مدرسه دوره جدید بود که به مسئولیت استاد خلیقی بنیانگذار و پدر فرهنگ دماوند اداره می شد.
دوران ابتدایی و دبیرستان را در مدارس شهر ری گذراند و دیپلم خود را از دبیرستان مروی دریافت کرد.

سال ۱۳۴۲ به دانشکده پزشکی دانشگاه تهران راه یافت و در سال ۱۳۴۹ از این دانشکده فارغ التحصیل گردید،دوره تخصصی پزشکی را در رشته های تخصص داخلی، فوق تخصص گوارش و کبد، بورد تخصصی داخلی و بورد فوق تخصصی گوارش و کبد از سال ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۹ در دانشگاه تولن در ایالت نورادر لنان آمریکا بود که به توصیه پدر خود به ایران برمی گردد و با عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به تدریس دانشجویان می پردازد.

🔶 خدمات ماندگار(تدریس،تحقیق ،تالیف،مدیریت)

دکتر زالی در سال های ۶۲ تا ۶۸ در سمت های مختلف این دانشگاه اعم از ریاست، قائم مقامی و معاون پژوهشی فعالیت داشت و به مدت ۴ سال به سمت معاون پژوهشی وزارت بهداشت و درمان منصوب می گردد. بعد از پایان معاونت پژوهشی وزارت بهداشت به مامن دائمی خود بیمارستان آیت اله طالقانی برمی گردد. استاد تمام رشته گوارش و کبد در همه سال های دوران خدمت خود، یکپارچه در خدمت دانشجویان این رشته و بیماران گوارشی و کبدی بوده است.از سال ۶۸ تاکنون در کنار مسئولیت های اداری، ریاست و مدیریت بیمارستان طالقانی و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را نیز داشته و پیوسته عضو فرهنگستان علوم پزشکی بوده است و همچنین عضو انجمن گوارش و کبد در آمریکا می باشد.

دکتر زالی پیوسته به تدریس دانشجویان پزشکی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی در رشته رزیدنت های داخلی و فوق تخصص گوارش و کبد مشغول بوده است و در کنار تاایف و ترجمه،عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی موفق چندین کتاب تخصصی مانند کتاب های «هپاتیت C»، «هپاتیت B»، «رابطه پزشک با بیمار» و «کبد چرب» می باشد و چندین کتاب را به همراه اساتید این رشته ترجمه نموده است.
وی ۶۶۱ مقاله در مجلات و مراکزداخلی و خارجی نوشته است و ۵۷۷ خلاصه مقاله (به صورت سخنرانی و پوستر) به سمینارها و کنفرانس های ملی و بین المللی ارائه داده است.

🔶 اقدامات ماندگار

از افتخارات ارزشمند، برجسته، بابرکت و باقیات الصالحات دکتر محمدرضا زالی که موجب مباهات برای همه هموطنان بویژه مردم شهرستان دماوند می باشد:

➖ تاسیس پژوهشکده گوارش و کبد با زیربنای ۱۳۰۰۰ مترمربع در محوطه بیمارستان آیت اله طالقانی می باشد.
➖ در کنار این پژوهشکده آزمایشگاه و مرکز تحقیقات گوارش و کبد را به مساحت ۵۰۰ متر در طبقه ششم بیمارستان احداث نموده است.
➖راه اندازی بخش داخلی گوارش و کبد و راه اندازی بخش آندوسکوپی پیشرفته
➖راه اندازی دوره فوق تخصص گوارش و کبد در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
➖راه اندازی قطب علمی گوارش و کبد در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
➖راه اندازی مرکز تحقیقات گوارش و کبد در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

🔶 راز و رمز توفیقات ماندگار

دکتر زالی هدفمند بودن را علت اصلی موفقیت خود می داند زیرا به اعتقاد وی این موضوع کمک می کند تا همواره در راه رسیدن به اهداف برنامه ریزی کنید و تلاش مستمر در این راه داشته باشید. به همین خاطر چه در کنکور، چه در طول دوران دانشکده، چه در زمان تحصیل در آمریکا نیل به درجات پزشکی هدف ایشان بوده است و توانستند با گذراندن شرایط و موانع به این مهم دست یابند.

ایشان یکی دیگر از اهداف خود را خدمت به بیماران و مردم ایران می دانند که علیرغم شرایطی که در سال ۵۸ و ۵۹ در کشور وجود داشت و بعضی از متخصصین مهاجرت می کردند، گزینه برگشت به کشور را انتخاب کرده و به عضویت هیئت علمی در دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته می شود. یکسال بعد به اتفاق گروهی ازدانشجویان انقلابی و همکاران علاقمند علمی و بالینی به بیمارستان طالقانی منتقل و در مسیر راه اقدام به راه اندازی بخش داخلی گوارش می نمایند.
دکتر زالی بر همین اساس خدمت به بیماران، مرکز تحقیقات گوارش و کبد و قطب علمی گوارش و کبد را تاسیس و راه اندازی می کند و دوره های فوق تخصصی گوارش و کبد را در این دو مرکز بوجود می آورد و این نیست جز علاقمندی به ایجاد و توسعه گروه گوارش و گسترش فعالیت های علمی و تحقیقاتی.
ایشان در این زمینه بیان می کند: خدمت به بیماران و مردم یکی از افتخاراتی است که می تواند نصیب ما پزشکان باشد و همواره سعی کرده ام در حد توان و بضاعت علمی خود به یاری بیماران بشتابم.

✔️دکتر زالی در پاسخ به این سوال که در زندگی شما چه کسانی تاثیرگذار بودند، اینطور پاسخ می دهد:
➖موفقیت هایی که در تاسیس، راه اندازی و برنامه ریزی در هر زمینه حاصل می شود مدیون کار گروهی و تیمی است لذا در هر مقطعی از زمان افرادی بودند که با همکاری فکری، علمی و یاری جستن از توانمندی های آنان توانستیم به موفقیت هر چند ناچیز دست یابیم.
➖ولی حضور ارزشمند برخی از افراد درتمام طول عمر پزشکی حرفه ای من تاثیرگذار بودند و بدون شک همکاری، همیاری و همفکری آنها کسب هر گونه موفقیت در این راستا را امکان پذیر نمود. یکی از این افراد تاثیرگذار همسر اینجانب است که تمام مدت با قبول تمام مسئولیت های خانوادگی و گذراندن امور زندگی همواره حضور فعال داشتند و کوچکترین دغدغه ای در رابطه با مسائل زندگی نداشتم. این امر به من فرصت خوبی داد که تمام وقت در جهت اهداف حرفه ای خود تلاش نمایم.
➖گروه دیگر افرادی هستند که همواره دغدغه فکری و علمی من بودند و کمک فراوانی به من نمودند بیماران اینجانب هستند که با در اختیار گذاشتن عزیزترین وجود خود، به من فرصت یادگیری، آموزش و تجربه آموختند. برای همیشه از تک تک این بیماران تشکر و قدردانی می نمایم.
➖گروه دیگری که همواره من مدیون همکاری و همکفری آنان هستم و خواهم بود دانشجویان و دستیاران جوان هستند که از آنها علم و تجربه آموختم. همنشینی با این جوانان با علاقمند همواره انرژی بخش توام با شور و شوق بوده است که پویایی را کسب نمودم.

پی نوشت:
(۱) علی محمد زالی معروف به شیخ علی محمد زالی از فرهنگیان قدیمی دماوند است که بنابر نقل فرزند ایشان، آقای مهندس پیمان، چون حاضر به کشف حجاب توسط همسرش نشد، از دماوند کوچ کرده و در ری رحل اقامت می گزیند. به همین خاطر فرزندان ایشان دوران دبستان و دبیرستان را در ری و تهران می گذرانند.
شایسته است نسبت به این معلم قدیمی و اصیل دماوند کاوش بیشتری به عمل آید.