در پی  عدم اقدام جدی مسئولان کار به استاندار کشید!!
در پی  عدم اقدام جدی مسئولان کار به استاندار کشید!!
در سفر اخیر استاندار تهران به شهرستان دماوند، دیداری هم با اهالی مسکن مهر دماوند و رودهن داشتند. یکی از درخواست اهالی این دو شهرک، جمع آوری سگ های ولگرد از سطح خیابان و کوچه بود.

در سفر اخیر استاندار تهران به شهرستان دماوند، دیداری هم با اهالی مسکن مهر دماوند و رودهن داشتند. یکی از درخواست اهالی این دو شهرک، جمع آوری سگ های ولگرد از سطح خیابان و کوچه بود.

🔹 امام جمعه شهرستان دماوند هم در خطبه های این هفته نماز جمعه نیز به این درخواست اشاره کردند و خواستار رفع سریع این مشکل گردیدند.

🔸و صد البته این درخواست همه اهالی شهرستان دماوند در شهرها و روستاها است که چرا مسئولان نسبت به جمع آوری حیوانات مزاحم و بویژه سگ های ولگرد اقدام نمی کنند و چرا کار باید به اینجا برسد که از بالاترین مقام استان که برای پیگیری و رفع و رجوع کارهای مهم واساسی به شهرستان سفر کرده است، این درخواست را داشته باشند.

🔹موضوع جمع آوری سگ های ولگرد از قدیم بوده است ولی با توجه به حساسیت بعضی از اقشار مردم به عنوان طرفداری از حیوانات به یک بحث عمومی و اجتماعی تبدیل شده است.

🔸تولید مثل سگ ها زیاد است و عدم جمع آوری آنها به سرعت به یک مشکل و معضل رخ می نماید.

🔹مزاحمت سگ های ولگرد چند مشکل برای سطح شهرها و روستاها بوجود می آورد:

🔆چهره شهر ها و روستاها را نازیبا جلوه می دهد که سگ ها با شرایط نامساعد همه جا در حال حرکت و مزاحمت هستند و متاسفانه فضولات آنها چهره خیابان ها و کوچه ها را نازیباتر و آلوده می کند.

🔆خوب یا بد، درست یا نادرست بخش زیادی از جامعه بویژه کودکان از حیوانات ترس دارند و
این باعث ناراحتی و وارد شدن استرس و ترس در مواجهه با آنها بویژه در کوچه های تنگ و بن بست را فراهم می آورد.
البته این ترس در پاره ای از اوقات به حق هم هست، زیرا بسیار اتفاق افتاده که سگ ها به مردم حمله ور شده و دست و پا و صورت آنان را آسیب رسانده است.

🔆آلودگی از طریق فضولات در معابر عمومی و گاز گرفتگی سگ ها که بسیار خطرناک است و خود یک معضل بهداشتی و روانی بوجود می آورد.

🔸منازعه ای وجود دارد که بعضی از مردم به عنوان طرفداران حیوانات نسبت به نوع جمع آوری و اتلاف سگ های ولگرد اعتراض دارند و معتقدند که با جمع آوری سگ های ولگرد موافق هستند ولی با اتلاف و از بین بردن آن به روش از بین بردن در محل به وسیله تیراندازی و مسمومیت و … مخالفند.

🔹راه حل چیست؟

در بهمن ماه سال ۸۷ دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های ولگرد جهت اجرا در شهرها و روستاها توسط وزارت کشور تصویب شده و جهت اجرا در اختیار فرمانداری ها قرار گرفته است. در این دستورالعمل دو هدف تعیین شده است که از طریق عمل به آن باید به این اهداف دست یابند:

۱–کنترل بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان از طریق شناسایی کانون تجمع سگ های ولگرد و کنترل جمعیت آنها با انتخاب روش مناسب
۲-ارتقای سطح آگاهی عمومی در خصوص اصول بهداشتی در مواجهه با حیوانات مزاحم (با اولویت سگ های ولگرد)

🔸محل مناقشه و معطل ماندن این طرح به این موضوع برمی گردد که جمع آوری سگ ها این دستورالعمل هزینه های آنست و قراردادن در مکان مخصوص و تغذیه و عقیم کردن آن و از بین رفتن آن به مرور زمان هزینه های سنگینی دارد.

🔹ره آورد در اوایل تشکیل شوراها طی یادداشتی این موضوع را مطرح کرده بود که یکی از مسائلی که مردم از شوراها، شهرداری ها و دهیاری ها توقع دارند، جمع آوری سگ ها است و اگر این کار اتفاق بیفتد شروع خوبی است برای انجام و اجرای سایر کارها.

🔸ره آورد برای ارائه راه های برطرف شدن معضل سگ های ولگرد، دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های ولگرد را جهت آشنایی خوانندگان اعلام می نماید وانتظار دارد مسئولان آستین همت بالا زده با یک زمانبندی مشخص این مشکل مردم را از سر راهشان بردارند.

🔹در حال حاضر از طرف شهرداری دماوند مکانی در محل تخلیه زباله ها در نظر گرفته شده است وتا حدودی هم نسبت به انتقال سگ ها اقدام می شود و جمعی از طرفداران حمایت از حیوانات هم در این امر همکاری می کنند که در جای خود قابل تقدیر می باشد.

🔸البته مردم باید پیگیری ومطالبه خود را به صورت جمعی وفردی داشته باشند وتا بر طرف نشدن این معضل ساکت نباشند.

ره آورد برای ارائه راه های بر طرف شدن معضل سگ های ولگرد ، ابتدا خلاصه ای از دستور العمل های مربوطه را جهت آشنایی خوانندگان اعلام می نماید.