دکتر ولی الله مظفریان؛ گنجینه ماندگار گیاه شناسی ایران (بخش سوم)
دکتر ولی الله مظفریان؛ گنجینه ماندگار گیاه شناسی ایران (بخش سوم)
دکتر ولی­ ا… مظفریان ؛ باید او را “دایره ­المعارف گیاه­ شناسی ایران” نامید، نقش او در شکل­‌گیری هرباریوم مرکزی ایران با جمع‌­آوری گسترده از گیاهان در نقاط مختلف کشور تعیین کننده بود.

💠فعالیت های آموزشی:

🔅طی سال های گذشته،«دکتر ولی اله مظفریان» در دانشگاه های مختلف کشور به تدریس علم گیاه شناسی پرداخته و علاوه بر آن در بیش از “۴۲ پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری” به عنوان «استاد راهنما و مشاور» نقش آفریده اند.

🔅ایشان در (دانشگاه های تهران، دانشکده علوم و دانشکده کشاورزی)، دروس علوم اکوسیستم های بیابانی و شناخت علف های هرز، در دانشگاه شهید چمران اهواز درس زیست شناسی، در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات دروس جغرافیای گیاهی و شناخت درختان و درختچه های ایران، و در دانشگاه شهید بهشتی درس شناخت درختان و درختچه های ایران و آشنایی با گونه های مناسب ایجاد فضای سبز را در” مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری” تدریس کرده اند.

🔅همچنین، در۶۵ سمینار علمی و ترویجی شرکت کرده که خلاصه مقالات یا مقالات کامل ارائه شده در آن سمینارها منتشر شده است.

💠مجموعه تألیفات ایشان به شرح زیر می باشد:

🔸۱- The family of Umbelliferae in iran ، انتشارات مؤسسه جنگلها ومراتع

🔸۲-رده بندی گیاهی در ۲جلد، انتشارات امیرکبیر ،۱۳۷۳. با سه بار تجدید چاپ.

🔸۳-گل ها و گیاهان دارویی گیلان ،کتاب گیلان ،۱۳۷۴

🔸۴-فرهنگ نام های گیاهان ایران به سه زبان ،Dictionary of Iranian plants name، فرهنگ معاصر ،۱۳۷۵. تاکنون نه بار به زیور چاپ آراسته شده و ویرایش دوم آن با تغییرات اساسی در دست چاپ است.

🔸۵-فلور استان خوزستان با عکس رنگی، مرکز تحقیقات خوزستان۱۳۷۸

🔸۶-فلور استان یزد با عکس رنگی، انتشارات یزد ،۱۳۷۹

🔸۷-درختان و درختچه های ایران با عکس رنگی و سیاه و سفید ،انتشارات فرهنگ معاصر،۱۳۸۳ -(برنده جایزه کتاب سال ۱۳۸۳)، با سه بار تجدید چاپ.

🔸۸-فلور ایران، به زبان فارسی، تیره چتریان Umbelliferae، انتشارات مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور ،۱۳۸۶.

🔸۹-فرهنگ اصطلاحات گیاه شناسی به ۵ زبان لاتینی، انگلیسی ،فرانسوی، آلمانی و فارسی، انتشارات فرهنگ معاصر ،۱۳۸۷ با سه بار تجدید چاپ.

🔸۱۰-فلور ایران، به زبان فارسی، قبیله Echinopeae، انتشارات مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور ،۱۳۸۷.

🔸۱۱-فلور ایران، به زبان فارسی، قبیله Anthemideae، انتشارات مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور ،۱۳۸۷.

🔸۱۲-فلور استان ایلام با عکس رنگی، فرهنگ معاصر ،۱۳۸۷.

🔸۱۳-نگاهی به پوشش گیاهی بزقوش، نزهت ،۱۳۸۸

🔸۱۴-نگاهی به پوشش گیاهی رویشگاه جنوب ایران (در مجموعه مقالات به مناسبت جشن بازنشستگی دکتر پاپلی یزدی)، انتشارات پاپلی ،۱۳۸۹.

🔸۱۵-شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران،
(Identification of Medicinal and aromatic plants of Iran)، فرهنگ معاصر ،۱۳۹۱ برنده جایزه کتاب فصل زمستان ۱۳۹۱ و کتاب سال ۱۳۹۲ و کتاب سال مؤثر در حوزه سلامت). تاکنون سه بار تجدید چاپ شده و ترجمه انگلیسی آن نیز آماده چاپ و انتشار است.

🔸۱۶- شناسایی و پراکنش گیاهان دارویی استان مازندران/ علی احسانی، ولی اله مظفریان و دیگران، مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور، ۱۳۹۲

🔸۱۷-پوشش گیاهی بزقوش، همراه با معرفی گونه های جدید، کتابیار، ۱۳۹۲

🔸۱۸- معرفی گیاهان دارویی رایج در طب سنتی ایران: پراکنش و نیازهای اکولوژیک (در مجموعه مقالات با عنوان گیاهان دارویی، بوم شناسی، تولید و بهره برداری پایدار)، انتشارات دانشگاه تهران، فصل اول، صفحات ۴۶-۱

🔸۱۹- شناخت گیاهان دارویی ایلام/ ولی اله مظفریان و عبدالسلام پیری، انتشارات زاگرو، ۱۳۹۳

🔸۲۰-آشنایی با گیاهان شاخص ایران با تکیه بر جغرافیای گیاهی به منظور آموزش طبیعت گردی (اکوتوریسم)، انتشارات مهکامه، ۱۳۹۳.

🔸۲۱-فلور استان چهار محال و بختیاری با عکس رنگی، معمارخانه باغ نظر، ۱۳۹۷.

🔸۲۲- فلور دماوند (کوه و شهرستان) با تصاویر رنگی، فرهنگ معاصر، ۱۳۹۷.

🔸۲۳-فلور استان گیلان با تصاویر رنگی، انتشارات فرهنگ ایلیا، ۱۳۹۷(برنده جایزه کتاب سال ۱۳۹۳)

🔸۲۴- فلور ایران، به زبان فارسی، قبیله Cynareae، انتشارات مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور.

🔸۲۵-گیاهان دارویی و معطر گیلان به همراه تصاویر رنگی و کاربردها و مصارف آنها، انتشارات ایلیا

🔸۲۶- کتاب شناسایی گیاهان هرز ایران/ ولی اله مظفریان، عادل رمضانی، انتشارات شهرآب

🔸۲۷-Dictinonary of Iranian Plants Names,
Second Edition

🔸۲۸-Identification of Medicinal and Aromatic Plants in Iran, English In.

💠سایر کتاب های در دست انتشار:

🔸۲۹-ترجمه کتاب “غذا داروست”، Food is Medicine

🔸۳۰- ترجمه کتاب راهنمای چگونگی انتخاب و نگاه داری گیاهان آپارتمانی

🔸۳۱-گیاهان شهرها و نواحی گردشگری ایران

۳۲- معرفی گونه های گیاهی مناسب ایجاد فضای سبز در ایران

🔸۳۳- فلور ایران، به زبان فارسی، تیره روناس (Rubiaceae )، مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور

🔸۳۴- جغرافیایی گیاهی ایران با تکیه بر عناصر انحصاری و درختی و درختچه ای

🔸۳۵-شناخت و معرفی گیاهان آبزی در ایران

🔸۳۶- معرفی گونه های گیاهی مناسب زینتی شدن در ایران

🔸۳۷- فلور ایران، با تصاویر رنگی که حداقل دربرگیرنده عکس های حدود ۵۰۰۰ گونه از گیاهان ایران است.

🔸۳۸- شناخت و معرفی گیاهان سمی در ایران

🔸۳۹- چهل و چهار سال گیاه شناسی در ایران

🔸۴۰- گیاهان دارویی و معطر کردستان (کردستان ایران و عراق)

💐دست نوشته ای از استاد مظفریان💐

«بنده در طول دوران خدمت، موفق به نوشتن گزارش روزانه پیرامون کارهای صحرایی شدم، این نوشته ها در ۲۲ دفترچه ۲٠٠ برگی در یک شکل و در یک اندازه تهیه شده اند و شامل مطالب مختلفی ازجمله اطلاعات مربوط به جمع آوری گیاهان در قالب وظایف اداری برای تکمیل هرباریوم مرکزی ایران، نام گونه های گیاهی هر یک از نقاط مورد مطالعه و نمونه های هرباریومی جمع آوری شده از هر یک از مناطق است. این مطالب بیشتر حاصل عملیات صحرایی، طرح های جامع کشاورزی، مطالعات حوزه های آبخیز رودخانه های ایران، مطالعات مربوط به مناطق حفاظت شده محیط زیستی، مطالعات مربوط به مسائل محیط زیستی سدها در ایران، خطوط انتقال گاز و نفت، جمع آوری ها و نمونه برداری ها برای نگارش فلور رنگی استانهای مختلف و سایر کتابهای تألیفی و در دست تهیه است، همچنین حاوی فهرستی از عکسهای تهیه شده در طول این مدت، به همراه نام عکس ها و شماره هرباریومی نمونه های عکس برداری شده است، این عکس ها شامل ۲۵۰ حلقه فیلم ۳۶تایی رنگی با دوربین های آنالوگ و حداقل ۶۵ هزار قطعه عکس رنگی با دوربین های دیجیتال است، که می توان از آنها (عکس ها و ۲۲ دفتر یادداشت های روزانه) به عنوان گنجینه ای از اطلاعات یک گیاه شناس یاد کرد. در سال های اخیر تصمیم گرفتم این گزارش ها را به عنوان خاطرات یا دستاوردهای ۴۴ سال خدمت یک گیاه شناس بازنویسی کنم، با این هدف، پیش از بازنشستگی شروع به تایپ مطالب کردم و مطالب ۸ دفتر از ۲۲ دفتر را تایپ کردم که البته نیاز به تصحیح و ویرایش بسیار داشت، پس از آن به تایپ بقیه دفترها اقدام کردم، امیدوارم این مطالب، در یک کتاب (حدود ۱۴۰۰ صفحه ای) تقدیم علاقه مندان به گیاه شناسی شود، این کتاب می تواند راهنمای جامعی برای گیاه شناسان در جمع آوری گیاهان، آشنایی با مناطق جغرافیایی و نام علمی آنها باشد. لازم است یادآور شوم، در طول این مدت، نزدیک به ۶۵۰۰۰ نمونه هرباریومی جمع آوری شده از مناطق مختلف در هرباریوم مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور، که عاشقانه و با خلوص نیت تمام در آن کار کرده ام و دانش خود را مدیون آن و مردم ایران می دانم، نگهداری می شود. این نمونه ها در قالب وظایف اداری و مطالعات و با استفاده از هزینه های تأمین شده توسط مهندسین مشاور و مرخصی های اداری جمع آوری شده اند، از امروز به بعد نیز (پانزدهم آبان ۱۴۰۰) اگر عمری باقی باشد، برای نامگذاری گونه های گیاهی ایران، صمیمانه در خدمت این مجموعه خواهم بود.

💠 آقای« دکتر ولی اله مظفریان» در پایان سال ۱۳۹۶ با درجه علمی ” استاد پژوهش “به افتخار بازنشستگی نائل آمدند، با این وجود، فعالیت های علمی ایشان همچنان در حال پیگیری و اجراست. در حال حاضر ایشان مشغول نوشتن کتاب های متعددی هستند، برخی از کتاب های ایشان نیز نیاز به تجدید چاپ و بازنگری دارند که طبق بیان خودشان، به زودی منتشر خواهند شد. برای این استاد فرهیخته آرزوی سلامتی و تداوم عمر پربرکت دارم.