راهبرد «حرف قطعی» و «منطق عدم عجله» ؛در مذاکرات هسته‌ای
راهبرد «حرف قطعی» و «منطق عدم عجله» ؛در مذاکرات هسته‌ای
اشاره: تداوم مذاکرات ایران و 1+4 در وین حکایت ازآن دارد که برخلاف آنچه که بایدن در تبلیغات انتخاباتی اش گفت؛ اکنون چندان عجله ای برای بازگشت به برجام ندارد. بازی موش و گربه این روزهای بایدن به همین جهت است. این مقاله به تبیین آنچه که آمریکا و اروپا در پی آن هستند می پردازد.

اشاره: تداوم مذاکرات ایران و ۱+۴ در وین حکایت ازآن دارد که برخلاف آنچه که بایدن در تبلیغات انتخاباتی اش گفت؛ اکنون چندان عجله ای برای بازگشت به برجام ندارد. بازی موش و گربه این روزهای بایدن به همین جهت است. این مقاله به تبیین آنچه که آمریکا و اروپا در پی آن هستند می پردازد.

منطق عدم عجله در مذاکرات
مذاکرات ایران و ۱+۴ درشرایطی در وین انجام شد که طرفهای مذاکره:
اولا- دستشان از برگ برنده ای که حرفشان را پیش ببرد، خالی بود، دستاورد منطقه غرب برابر صفر بود.
ثانیا- افق روشنی از انتخابات ایران (به زعم خودشان) پیش رویشان گشوده نشده است درحالی که آینده ی کرسی ریاست جمهوری در ایران برایشان بسیار مهم است.
ثالثا – و مهمتر از همه این که؛ مصوبه مجلس شورای اسلامی تحت عنوان «اقدامات راهبردی برای لغو تحریمها و صیانت از منافع ملت ایران» بعد از اما و اگرهای برخی افراد، تهیه و ابلاغ شد و فرصتی طلایی برای انجام اقدامات خنثی ساز در اختیار دولت قرار داد. اما تیر خلاص و شلیک نهایی فرمانده حکیم و رهبر بصیر انقلاب اسلامی به قلب راهبرد آمریکا و دومینوی بی پایان مذاکره بود که غرب را در شوک و بهت عجیبی فروبرد.
حرف قطعی ایران در پنج محور اصلی خلاصه شده است:
۱- برای ایران بازگشت و یا عدم بازگشت آمریکا به برجام فاقد موضوعیت و اهمیت است.
۲- تنها مطالبه جدی ایران از آمریکا و غرب، انجام تعهدات بر زمین مانده آمریکا و لغو فوری و یکجای تمامی تحریمهایی است که از سال ۲۰۱۰ میلادی توسط دولت آمریکا علیه برنامه هسته ای ایران وضع شده است (چه آنهایی که مستقیماً به نام برنامه هسته ای ایران وضع شده و چه ۱۵۵۷ تحریمی که از سال ۲۰۱۵ و پس از امضای برجام توسط اوباما و ترامپ، موذیانه با تغییر علت تحریم مجدداً احیا شده است).
۳- بدیهی است چنانچه کل تحریمها به صورت یکجا برداشته شود، پس از راستی آزمایی، ایران نیز به اجرای کامل تعهدات برجامی خود برخواهد گشت.
۴- این سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران است و در کشور باید این سیاست تک صدایی از مسئولان نظام در قوای لشکری و کشوری شنیده شود.
۵- ایران برای رسیدن به نتیجه مطلوب، عجله چندانی ندارد. وبرخلاف آنچه عده ای وانمود میکنند و تبلیغ می نمایند، عمده مشکلات اقتصادی امروز به مدیریت داخلی برمیگردد و سهم تحریمها چندان تاثیرگذار نیست. و در حال حاضر نیز شدت تاثیر آن در حال کاهش است.

واکنش منفعلانه و تقسیم کار فریبکارانه دشمنان
در پی اتخاذ راهبرد حرف قطعی، و منطق عدم عجله ایران؛ آمریکا مجبور به واکنش شده و در یک تقسیم کار مهندسی شده اروپا به نیابت از آمریکا موضوع اجلاس وین را با هدف تغییر میدان بازی به نفع آمریکا پی گرفته است. اروپا درحال حاضر در پی این است که:
۱-به بهانه انجام مذاکرات ۱+۴ عملاً مسیر احیای برجام را دنبال نماید.
۲-انجام تعهدات آمریکا را منوط به قبول بازگشت همزمان ایران به انجام تعهدات کند.
۳-مسیر بازگشت آمریکا به برجام را با کمترین هزینه ممکن فراهم نماید.
۴-لغو تحریمها را محدود به تحریمهای ترامپ کند.
۵-راستی آزمایی مورد ادعای ایران را لغو و یا حداقل با لغو بخشی از تحریمها همزمان کنند.
۶-با ارائه چارچوب اقدام (مودالیته اقدام) و طولانی کردن و استمرار جلسات کارشناسی عملاً راهبرد ایران را ملغی و با بازگشت غیرمستقیم به برجام، ایران را در میدان مذاکرات زمینگیر کنند.
۷-با رفع برخی موانع و دادن امتیازات فریبنده زمینه را برای تقویت جایگاه جریان مرعوب یا واداده به غرب، در دولت ایران در انتخابات خرداد ماه فراهم آورند. (تسنیم. جوان. نورنیوز. )

یادآوری ها و هشدارها!
در شرایط کنونی توجه به نکات زیر ضروری است:
اول- دستگاه دیپلماسی و دولت محترم باید روشن کند که پس از حمله خرابکارانه به سایت نطنز، تا چه اندازه جای ادامه مذاکره باقی مانده است؟ پاسخ ایران در غنی سازی ۶۰درصدی و نصب هزارسانتریفیوژ دیگر که عصر روز سه شنبه اعلام شد، نمونه قابل تقدیر یک پاسخ قاطع و مناسب است، تا ایران با دست پر بر سر میز مذاکره برود.
دوم- در روز دوشنبه اروپا تنی چند از فرماندهان عزیز سپاه و بسیج و نیروی انتظامی را به بهانه واهی حوادث آبان ماه ۹۸ تحریم کرد. در حالی که اروپا با گستاخی تمام نقش پلیس بد را برعهده گرفته است؛ لازم است مواجهه قاطعانه تری در ادامه مسیر اتخاذ گردد.
سوم- این جمله و تکرار اینگونه جملات که مردم دچار مشکل هستند و برای رفع مشکل مردم باید هرچه سریعتر مذاکرات را به نتیجه رساند یک مغلطه آشکار و نادرست است. به اذعان دوست و دشمن و اعتراف دولتمردان در تبلیغات انتخاباتی، سهم تحریم بسی کمتر ازآن است که ادعا میشود.
چهارم- به همین جهت برای رسیدن به راهبرد حرف قطعی و مورد مطالبه رهبر انقلاب، منطق عدم عجله باید در سراسر مذاکرات و مواجهات مسئولان خصوصا مسئولان سیاست خارجی ایران باید حکفرما باشد و یک صدایی در همه سطوح شنیده و دیده شود.
پنجم- دشمن به خوبی میداند که سه سال پس از تشکیل کمپین استکباری فشار حداکثری فواره تحریم به سقف خورده و این حربه و تیغ کُند شده است و تاثیر اصلی خود را ازدست داده است.
ششم- در رعایت منطق عدم عجله، گذشت زمان به نفع ایران است و کشورهای منطقه و جهان اکنون و پس از امضای سند همکاری ایران و چین ، یکی پس از دیگری راه دور زدن تحریم را خواهند یافت و برای مبادلات اقتصادی با ایران سبقت خواهند گرفت. بعبارت دیگر منطق عدم عجله بیشتر به نفع اقتصاد ایران است. زیرا ذیل گفتمان مقاومت جای میگیرد.
هفتم- طبق اظهارات صاحبنظران، مجموع تحریمهای دورانها و نهادهای مختلف، به ۱۵۰۰تا ۱۸۰۰میرسد. دشمن درصدد است وانمود کند ، با برداشتن ۸۰۰تا ۱۰۰۰تحریم موافق است. زیرا تحریمهای بزرگ و راهبردی همچنان پابرجا خواهد بود. دشمن مانند بدهکار فریبکاری است که مثلا یک میلیون تومان بدهکار است و اکنون میخواهد دویست هزار تومان ازبدهی اش را در قالب اسکناسهای ۵۰۰۰تومانی به طلبکارش تحویل دهد. و ۸۰۰هزار تومان باقیمانده را در قالب ۸قطعه چک پول ۱۰۰هزار تومانی!! ناچیز جلوه دهد. باید مراقب فریبکاری دشمن باشیم.