رتبه اول شهرستان دماوند در تولید نهال پایه رویشی
رتبه اول شهرستان دماوند در تولید نهال پایه رویشی
سالانه بیش از یک میلیون اصله نهال مرغوب در دماوند تولید میشود که با استقبال خوبی از سوی باغداران استان تهران و کشور همراه است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای استان تهران، رئیس اداره جهادد کشاورزی شهرستان دماوند گفت: شهرستان دماوند با تولید سالانه یک میلیون اصله نهال، هم از لحاظ کیفیت و هم کمیت رتبه اول استان تهران را دارد.

اردلان افزود: در حال حاظر ۷ تولید کننده دارای مجوز از موسسه آب و خاک و بذر و نهال کشور در دماوند مشغول تولید هستند و با توجه به اینکه این افراد دارای تجربه و تحصیلکرده هستند و سالهاست بر روی این گونه نهال تحقیقات فراوان انجام داده و توانسته اند تولید با کیفیت و مرغوبی را به باغداران ارائه دهند.

مدیر عامل تعاونی باغداران شهرستان دماوند گفت: در گذشته باغداران با کشت و پرورش درختان پایه بذری اقدام به تولید میوه میکردند ولی خوشبختانه در حال حاظر استقبال خوبی در زمینه کشت نهالهای پایه رویشی یا همان مالینگ صورت میگیرد که این امر صرفه اقتصادی بیشتری را برایشان رقم میزند.

حسین غیبی افزود: از جمله برتریهایی که این نهالها نسبت به نهال پایه بذری دارد میتوان تراکم کشت حتی با فاصله یک متر از یکدیگر، میزان مصرف کود و آب بسیار کمتر ، ارتفاع و شاخه زنی کمتر نسبت به پایه بذری و راندمان تولید بالاتر در سطح هکتار نام برد.

در حال حاظر شهرستان دماوند با تولید بیش از یک میلیون اصله نهال در استان تهران حرف اول را میزند و این قابلیت وجود دارد تا بتوان این میزان را افزایش داده و نیاز کشور را تامین نمود.