رونمایی از کتاب حماسه امام سجاد(ع) رهبر معظم انقلاب با حضور حجت الاسلام حاج علی اکبری
رونمایی از کتاب حماسه امام سجاد(ع) رهبر معظم انقلاب با حضور حجت الاسلام حاج علی اکبری
کتاب حماسه امام سجاد(ع) تحلیل مبارزات سیاسی و فرهنگی آن حضرت مشتمل بر گفتارهایی از مقام معظم رهبری طی مراسمی با حضور مسوولان استانی و کشوری در مشهد رونمایی شد

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه روز چهارشنبه در این مراسم گفت: در مقدمه کتاب حماسه امام سجاد(ع) نظریه انسان ۲۵۰ ساله مقام معظم رهبری گنجانده شده که اقدام بسیار ارزنده‌ای است و این نظریه مبتنی بر بنیانهای وحیانی، عرفانی و اسلام ناب شیعی است.

حجت الاسلام محمدجواد حاج علی‌اکبری افزود: نظریه انسان ۲۵۰ ساله با نگاه عرفانی عمیق به ساحت ولایت و نگاه کلامی بر محور غدیر استوار شده است و غدیر نظریه ناب اسلام برای تامین خوشبختی همه بشریت است و در این نگاه و بر اساس این نظریه نگاه گزارشی در تاریخ و سیره اهل بیت به نگاهی پژوهشگرانه و دارای نظریه پردازی تبدیل می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین در این نظریه جلوه امامت اجتماعی و جریان ساز در ارتباط با پیشوایان به خوبی مشاهده می‌شود و تبدیل مفاهیم منفعل تاریخی به مفاهیم زنده، پویا، موثر و فعال است و تصویر روشن و تفسیری الهام بخش از زندگی امامان ارائه می‌شود که مردم در هر زمان می‌توانند نقش خود را تعریف کنند.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفت: در این کتاب به جای تحلیل علیل از امام سجاد(ع) گزارشی از حماسه آن حضرت ارائه می‌شود. زندگی آن حضرت، یک دوره سه ماه و یک دوره ۳۰ ساله دارد که دوره سه ماهه آن بیشتر برای ما شناخته شده است.

حاج علی اکبری با بیان این که امام سجاد آذرخشی در دوران تاریک است افزود: امام سجاد(ع) در فعالیتهای گسترده خود چنان هوشمندانه و دقیق عمل کرد تا بهانه به دست به دشمن ندهد و در ارتباط با قیامهایی از جمله توابین، مختار و حره، امام باطنا آنها را تایید کرد اما در ظاهر نشانه‌ای بروز نمی‌داد که این کار ورود هوشمندانه است تا خطر را از اسلام ناب و جریان تشیع و امامت دور کند.

وی اضافه کرد: از نگاه مقام معظم رهبری حماسه امام سجاد(ع) سه عنصر دارد که عبارتند از تدوین اندیشه ناب اسلامی و تدریس و تبیین آن، آشنا سازی مردم با حقانیت اهل بیت به عنوان مصادیق راستین اولو الامر و ارائه کنندگان واقعی حاکمیت الهی و ایجاد و تقویت تشکیلات اسلامی برای زمینه سازی حکومت الهی.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفت: صحیفه سجادیه یک نقشه تفصیلی از حیات طیبه به زبان دعاست و امروز که نگاه می‌کنیم می‌فهیم امام سجاد(ع) در عصر خود از این روش هم بهترین بهره برداری را برای ترویج اخلاق و فضیلت در آن روزگار سخت کرده است و هم نرم افزار تمدن اسلامی را در اختیار دوستان خود قرار داده است.

حاج علی اکبری افزود: در بیانیه گام دوم انقلاب هم سخن از خودسازی، جامعه سازی و تمدن سازی است که اسناد پشتیبان آنها صحیفه سجادیه است که در متن آن هم پرچم اعتراض از آغاز تا پایان برافراشته است و مواعظ آن حضرت هم جنبه حماسی دارد و رهبری درباره صحیفه معتقدند که این کتاب یک شیوه زیست اسلامی را مطابق با موازین اسلامی، در قالب دعا در دسترس جامعه قرار داده است.

کتاب حماسه امام سجاد(ع) در ۲۸۲ صفحه توسط انتشارات انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است و مراسم رونمایی از این کتاب در ساختمان شماره یک دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد.