ساختار مدیریت بحران در کشور باید متحول و به روز رسانی شود
ساختار مدیریت بحران در کشور باید متحول و به روز رسانی شود
مردم از  مدیریت سوانح کشور ناراضی هستند/ اهل قلم و اصحاب رسانه و خبرنگاران زبان گویای مردم هستند

💠حجت الاسلام فتاح دماوندی در خطبه های نماز جمعه:
❇️جلوی سیل را نمی شود گرفت، اما می توان با انجام کارهای علمی و فنی خسارات و تلفات را کاهش داد.
❇️آبخوانداری و استفاده از سیلاب ها و هدایت آن به نقاط مورد نظر می تواند تهدید را به فرصت تبدیل کند.
❇️آبخیزداری هم خطرات سیل را کاهش می‌دهد و هم فایده های زیادی برای کشاورزی و حفظ منابع آب دارد.
❇️اجرای طرح های محافظت از آب و خاک بین منابع آب و خاک و گیاه تعادل ایجاد می‌کند و بهره بری آن را نیز بالا می برد.
❇️ساختار مدیریت بحران در کشور باید متحول و به روز رسانی شود مردم از  مدیریت سوانح کشور ناراضی هستند، چاره کار ارتقای مدیریت بحران به سطح معاون رییس جمهور و ادغام کلیه نهادهای امدادی است.
❇️راهبرد پیشگیری از حوادث باید بر راهبرد امدادی و پس از حادثه مقدم شود، علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد.
❇️دولت و مجلس باید نقشه راه جامع کاهش خطر بلایای طبیعی و غیرطبیعی را آماده کنند و برای برنامه رسانه ای جامعی در حوزه مدیریت بحران طراحی کنند.
❇️مدیریت واحد در بحران و بهره گیری از پشتیبانی های مردمی و دولتی عزم جدی مسئولان عالی‌رتبه نظام را می طلبد.
❇️ضعف در اطلاع رسانی به موقع مردم در حوادث و بلایا خسارات جانی و مالی فراوانی به مردم وارد می کند.
❇️اگر مواجهه ما با بلایا دانش‌محور نباشد باران که رحمت الهی است، این چنین خطرساز و سانحه آفرین می‌شود.
❇️حاشیه‌نشینی در کنار رودخانه ها و تغییر الگوی زهکشی  حوضه ها و تخریب پوشش گیاهی و منابع طبیعی در بالادست شهرها و روستاها باعث ایجاد خطر و زحمت برای مردم و دولت شده است.
❇️تا زمانی که آبخیزداری و آبخوانداری را جدی نگیریم این خسارات و ها ادامه خواهد داشت.
❇️دولت در مدیریت بحران می تواند روی گروه های جهادی و تشکلهای مردمی مانند  بسیج و هیئت‌های مذهبی حساب بازکند.
❇️ازهمه مسئولان شهرستان، از بسیج و گروه‌های مردمی جهادی، هیئت های مذهبی تشکر و از آنها برای ادامه خدمت به سیل زدگان کمک می خواهیم.
❇️بنده در برخی مناطق سیل زده شهرستان دماوند و فیروزکوه حضور پیدا کردم و از نزدیک شاهد گرفتاری مردم و خسارات وارده به آنها بودم.
❇️ما نسبت به همشهریان و همسایگان خود مسئول هستیم و باید در حد توان به آنها کمک کنیم.
❇️برخی از سیل زدگان توان جبران خسارت وارده را ندارند، همه ما نسبت به آنها مسئولیت داریم و نباید بی تفاوت باشیم.
❇️جمع آوری کمک های نقدی و غیرنقدی در نمازهای جمعه و جماعت و مجالس عزاداری برای سیل زدگان هم وظیفه ماست و هم باعث افتخار است.
❇️همه می دانیم که امکانات ما برای خدمت رسانی به مردم در زمان وقوع سیل و زلزله کافی نیست، اما گله های مردمی را هم نباید نادیده گرفت، باید حرف مردم را شنید.
❇️علاوه بر همه خدماتی که به سیل‌ زدگان انجام شد و علاوه بر تشکر از همه کسانی که در سیل اخیر به مردم کمک کردند، از نحوه عملکرد ما در جریان اخیر گله های جدی  وجود دارد که انکار ناپذیر است.
❇️صدا و سیما و خبرنگاران محترم هم باید خدمات و زحمات مسئولین را به تصویر بکشند و هم درد دل های مردم را  منعکس کنند، باید واقعیت‌ها بیان شود.
❇️ازعملکرد اصحاب رسانه و خبرنگاران محترم در پوشش خبری سیل اخیر و بیان نقاط ضعف و قوت مسئولین  وادارات خدمت رسان تشکر میکنم.
❇️ما نباید از برخی گلایه های مردمی در صدا و سیما ناراحت شویم، باید انتقاد پذیر باشیم و از خبرنگاران به خاطر انعکاس واقعیات تشکر کنیم.
❇️اهل قلم و اصحاب رسانه و خبرنگاران زبان گویای مردم در انعکاس قوتها و ضعفهای مسئولان هستند، شکستن قلم و بریدن زبان آنها دشمنان را شاد میکند.
❇️زحمات و خدمات خبرنگاران عزیز که در سرما و گرما و شرایط سخت آگاه کردن مردم و انعکاس تلاش های مسئولین شب و روز نمی شناسند را ارج می نهیم.
❇️حقیقت این است که خبرنگاران ما از پشتیبانی‌های لازم برخوردار نیستند، اما عاشقانه و دلسوزانه به نفع مردم و نظام تلاش می‌کنند و سعی می‌کنند که با انعکاس واقعیات همگان را به کار بیشتر برای حل مشکلات ترغیب کنند.
❇️رجعت شهدای مدافع حرم شهیدان سرافراز قهرمان عبدالله اسکندری، رحیم کابلی، مصطفی تاش موسی، محمد امین کریمیان و عباس آسمیه به میهن اسلامی را گرامی میداریم.
❇️این شهدا عطر کربلا، سوریه، امام حسین(ع) و حضرت زینب(س) را در فضای ایران اسلامی منتشر می‌کنند و باز به ما می‌گویند که در باغ شهادت باز است باز.