سخنی با شهردار دماوند؛آقای مهندس شیوا
سخنی با شهردار دماوند؛آقای مهندس شیوا
امیدواریم با حضور آقای مهندس شیوا که یک دوره شهردار دماوند و چندین دوره معاونت های فرمانداری را در کارنامه خود دارد و علاوه بر آن بر مسائل و مشکلات شهر احاطه دارد، دوره خوبی را به لحاظ عمران و آبادی و تکمیل زیر ساخت های شهری سپری کنیم.

۱- امیدواریم با حضور آقای مهندس شیوا که یک دوره شهردار دماوند و چندین دوره معاونت های فرمانداری را در کارنامه خود دارد و علاوه بر آن بر مسائل و مشکلات شهر احاطه دارد، دوره خوبی را به لحاظ عمران و آبادی و تکمیل زیر ساخت های شهری سپری کنیم.

۲- در اواسط مرداد ماه با شروع به کار شوراهای دوره ششم ره آورد یادداشتی مبنی بر «پیش درآمدی تا شروع برنامه ریزی اساسی» منتشر کرد. در آن یادداشت از آنان خواسته بودیم که در این دوره با برنامه ریزی و اقدامات سازنده شوراها و شهرداران منتخب آنان، شاهد دوره ای سازنده، شفاف و اثرگذار برای مردم شهرهایمان باشیم و شوراها علاوه بر ارائه یک برنامه رهبردی چهار ساله و دراز مدت، چند خواسته فوری مردم را مدنظر قرار دهند.

در آن یادداشت شاخص اصلی این برنامه کوتاه مدت را یک جمله دانستیم:

“کاری کنید تا مردم احساس خوب پیدا کنند”

تا با این اقدامات هم مردم بیشتر امیدوار شوند و هم شوراها و شهرداران موفق به جلب اعتماد مردم گردند.

مجدداً در این یادداشت به آن موارد ونکات جدید تر اشاره می کنیم:

⏹۱-هر شهر با نظافت، تمیزی خیابان ها و کوچه ها، مرتب بودن امور خدمات شهری و منظم بودن جمع آوری زباله ها و … شناخته می شود. در همین آغاز کار، به این موضوع اهمیت بیش از پیش داده شود، زیرا اولین شاخص مردم برای ارزیابی،اهتمام به این امر مهم است.
تعیین مسؤلین فعال، پر کار وحاضر در صحنه واعلام ومعرفی آنان به همراه تلفن های واحد خدمات و تلفن همرا ه آنان به همشهریان بسیار می تواند راهگشا باشد.

⏹۲-خدمات مناسب، بالسویه و عادلانه از قبیل رفع و رجوع چاله های خیابان ها و کوچه ها، جدول گذاری و … برای همه محلات.
منظور از محلات،محلات بیست گانه از مشاء تا حصار می باشد.

⏹۳-#سامانه ۱۳۷#
یکی از مهمترین مشکلات که در فضای مجازی بروز و ظهور فراوانی دارد بازگویی مشکلات از قبیل جمع شدن زباله در کوچه … یا نداشتن آسفالت و جدول در فلان خیابان و یا ازدحام سگ ها در کوچه … و … است که این بازگویی ها و نشان دادن عکس یا فیلم ازآنها چهره شهر را مخدوش نشان می دهد.

سامانه ۱۳۷ را که خوشبختانه در جمع کارکنان شهرداری بیان کردید، هر چه سریعتر راه اندازی گردد.
شایسته است بازگویی های دردمندانه مردم ابتدا توسط یک واحد، جمع آوری، پردازش و عملیاتی شود و در نهایت اگر شهرداری ها پاسخگو نبودند در فضای مجازی انعکاس یابد.

⏹۴-تا تعیین و انتخاب شورایاری ها، از هر محل نماینده هیئت امناء یا یک جوان فعال و خوش فکر منتخب مردم تعیین شود تا با همفکری آنان مشکلات شهرها را بهتر بتوانید شناسایی والدین بندی کرده و پس از اولویت بندی نسبت به رفع و رجوع آنها اقدام نمایید.

⏹۵-از همین ابتدای کار، سرکشی حضوری و ارتباط چهره به چهره جنابعالی، معاونین ومسئولان خدمات و…با مردم در محلات ، مساجد وانجمن های مردمی در دستور کار قرار گیرد، که در موفقیت شما بسیار می تواند تاثیرگذار باشد.

⏹۶-جمع آوری سگ ها یک معضل چند ساله است و نیز موضوع حمایت از حیوانات و چالش های آن که بسیار کلافه کننده شده است، از اولویت های کار شهرداری است. بگذارید مردم ببینند که شما از شروع کار مصمم هستیدو پای کار آنان ایستاده اید.
اخیرا معضل دیگری هم به موضوع سگ های بلا صاحب،افزوده شده وآن آوردن سگ های دیگر شهرهاست، که به سایت گندگ می آورند ودر آنجا عقیم میشوند وآن ها را بنا بر دلایلی مجددا رها می کنند وآنهااز طریق مسکن مهر به محلات مختلف شهر پخش می شوند.

⏹۷- مرکز فرهنگی اجتماعی شهرداری دماوند در دوره شوراهای پنجم تا مرز تصویب و شروع بکار رسمی به پیش رفت ولی به سرانجام نرسید. حتی یک بار در یکی از جلسات شورای فرهنگ عمومی هم برنامه های آن مرکز مطرح گردید. انشاءالله در این دوره به صورت رسمی و دائمی مسئولیت برنامه های فرهنگی و هنری شهرداری را به عهده داشته باشد و همچنین پشتیبانی از برنامه های فرهنگی، هنری، ورزشی ادارات و نهادها در یک مسیر منظم و دقیق قرارگیرد.

⏹۸- برخورداری از سایت، کانال معتبر وفعال وحضور در فضای مجازی که اخبار ریز ودرشت، بیانیه ها واطلاع رسانی صحیح و واقعی را در اختیار مطبوعات وپایگاه های اطلاع رسانی و مردم وهمشهریان قرار دهد.
در حال حاضر این موضوع مورد غفلت واقع شده است.

⏹۹-موضوع پسماند،خود یک یادداشت مفصل طلب می کند،ولی درحد یک نکته،باید گفت ظاهرا این شرکت نه تنها باری از دوش شهر دماوند وشهرهای شهرستان برنداشته بلکه خود
معضلی برای منطقه شده است.
در ظاهر مردم از پسماند که حداقل جدا سازی زباله ها در مبدأ باشد،خبری ندارند واتفاقی نیفتاده است،نمی دانیم در محل سایت آیا منابع برای شهرها عائد(عاید)می شود یاخیر؟

البته برای هرکدام از نکات و مطالبات توضیحات کوتاه یا مفصل وجود دارد که درصورت لزوم ارائه خواهد شد.