سخنی با فرماندار دماوند؛ آقای طاهرخانی (بخش سوم)
سخنی با فرماندار دماوند؛ آقای طاهرخانی (بخش سوم)
آقای فرماندار! یعنی جهادکشاورزی شهرستان دماوند بعد از۴۰ سال خدمت با حضور مسئولان باسابقه جهادی و انقلابی و خدمات ارزشمند باید به اینجا برسد!! البته این سوال ابتدا از آقای فصاحت رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران باید پرسیده شود که آقای فصاحت! شایسته بودبرای تعیین مدیر جدیدجهاد حداقل با مسئولان سابق همین اداره مشورت می کردید.

۱-چون بحث کشاورزی در یادداشت قبل مطرح شد، خواستم یک نیم نگاهی هم به مراسم معارفه مدیر جهاد کشاورزی داشته باشیم.

✴️مدیر جدید جهاد کشاورزی با کمترین سابقه مدیریتی به مدیریت اداره دماوند منصوب شده اند،آنهم برای شهرستان دماوند،که جزء سه قطب کشاورزی استان تهران است.

✴️آقای فرماندار
یعنی جهاد کشاورزی شهرستان دماوند بعد از ۴۰ سال خدمت با حضور مسئولان باسابقه جهادی و انقلابی و خدمات ارزشمند باید به اینجا برسد!!!

✴️البته این سوال ابتدا از آقای فصاحت رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران باید پرسیده شود که آقای فصاحت؟! شایسته بود برای تعیین مدیر جدید جهاد حداقل با مسئولان سابق همین اداره مشورت می کردید.

✴️اگرچه کشاورزی دماوند در غوغاسالاری زمین خواری ها و ویلاسازی از ما بهتران و بنگاه های معاملات املاک گرفتار شده است ولی هنوز هم جزء سه قطب کشاورزی استان تهران است و حرفی برای گفتن دارد و مدیریت بر آن باید در هر دوره قوی تر از دوره قبل باشد. با این انتصاب به نظر می رسد ما پسرفت خواهیم داشت نه پیشرفت. خداکند نگرانی ما درست نباشد، انشاءالله.

✴️البته این تجربه، باید در انتصاب های دیگر در ادارات بکار گرفته شود و در انتخاب مدیران قوی دقت لازم به عمل آید.

۲–# میز خدمت #: ره آورد بنا بر وظیفه خود در یک سال گذشته چندین بار از اقدام بعضی از ادارات و نهادها و حتی بانک ها در گذاشتن میزخدمت برای راهنمایی مراجعین به نیکی یادکرده است.

✴️آقای فرماندار
وقتی یک شهروند کم اطلاع از قانون، وارد اداره ای می شود و می خواهد پرونده ای را به جریان بیندازد، چکار باید بکند؟ چه کسی هست آنان را راهنمایی کند؟ تکریم ارباب رجوع اقتضاء می کند در بدو ورود به اداره، یک شخص امین و دلسوز به راهنمایی مردم بپردازد.

✴️این موضوع به خوبی در ادارات پر مراجعه قابل مشاهده است و اگر خدای ناکرده با بعضی از کارکنان هم مواجه شود که آنان را از امروز به فردا و از فردا به هفته دیگر و ماه دیگر ارجاع دهد، دیگر خود حدیث مفصل بخوانید از این رفت و آمدها.
در این رابطه حرف و سخن زیاد است و از نزدیک باید به این موضوع ورود پیدا کرده و رسیدگی به عمل آید.

۳-#سرکشی به ادارات#:
سرکشی به ادارات یک امر مرسوم و پسندیده است که مسئولان شهرستان بنابر اقتضاء از ادارات بازدید می کنند و با یک خسته نباشید به کارکنان و احیاناً تذکر و توصیه ای آن سرکشی را پایان می دهند.

✴️در اوایل همین ماه یادداشتی نوشته شد برای اداره ثبت و اسناد و سرگردانی مردم در این ا داره با عنوان «این همه رئیس، این همه سرگردانی» که از مسئولان بویژه فرماندار خواسته شده بود و به داد مراجعین این اداره برسد.

✴️سرکشی ادارات باید از مجرای یک بازخورد و جمعبندی از مشکلات از قبل آماده شده اتفاق بیفتد که منجر به روند بهتر ارائه خدمات به ارباب رجوع گردد وگرنه صرفاً یک دید و بازدید معرفی خواهد بود (یادداشت های «و باز هم میز خدمت» – ۱۸ خرداد ۱۴۰۰).

۴-اجرای سند توسعه شهرستان که برای دوره پنج ساله از ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ است روزهای پایانی خود را طی می کند.

✴️سند توسعه شهرستان دماوند متناسب با برنامه پنج ساله ششم می باشد و می بایست از ابتدای سال ۹۶متناسب با ظرفیت ها و امکانات منطقه برنامه ریزی گردد تا در پایان سال ۱۴۰۰ به پایان برسد.

https://t.me/rahavardonline_com/6660

✴️نگاهی همه جانبه به این سند و بررسی برنامه هایی که اجرا شده است و تا چه حد پیشرفت داشته و کدام برنامه ها عقب ماندگی دارد، از اولویت های برنامه فرمانداری است، بویژه اینکه لازم است نوشتن سند توسعه بعدی که از ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۵ هر چه سریعتر در دستور کار فرمانداری قرار گیرد (برگرفته شده از یادداشت گزارشی از سند توسعه شهرستان دماوند (۱۳۹۶-۱۴۰۰).

https://t.me/rahavardonline_com/1063

۵-#شفافیت در ارائه آمارها#
یکی از موانع در ارائه تحلیل های درست و منصفانه، نداشتن آمارهای رسمی، قطعی و صحیح می باشد که معمولاً وجود ندارد (ره آورد – یادداشت چرا آمار شهرستان محرمانه است؟ / محمدرضا دماوندی).

✴️ نگاهی به سایت ادارات گویای این امر است. به مسئول محترم اداره هم زنگ زده می شود به نام محرمانه بودن از دادن آمار خودداری می کند، آن هم در زمانی که همان آمار درخواستی در سطح کشوری و استانی در مطبوعات و فضای مجازی به وفور پیدا می شود.

✴️شایسته است ادارات در یک بخش جداگانه ای در سایت های اداری خود آمارها را درج نمایند و مرتب بروزرسانی کنند.

✴️از جمله خود فرمانداری به عنوان مرجع اول اداری شهرستان نسبت به ارائه آمار شهرستانی باید فعال و بروز باشد (خوشبختانه ره آورد با اتکا به منابع استانی و کشوری آمار کشاورزی را تا سال ۹۸ را در اختیار علاقمندان قرار داده است).

✴️آمار صنایع – معادن، کشاورزی، منابع طبیعی – صنایع دستی، مدارس، کتابخانه ها، ازدواج، طلاق، اعتیاد و … می تواند پژوهشگران را در ارائه تحلیل ها و پژوهش های کاربردی در سطح شهرستان کمک نماید.