سخنی با  فرماندار دماوند؛ آقای طاهرخانی ( بخش اول)
سخنی با  فرماندار دماوند؛ آقای طاهرخانی ( بخش اول)
آقای طاهرخانی با سابقه ۱۸ ساله مسئولیت بخشداری در رودهن، تاکستان، گلستان و لواسان، هم اکنون به عنوان اولین فرماندار شهرستان دماوند در دولت سیزدهم منصوب شده اند.

آقای طاهرخانی با سابقه ۱۸ ساله مسئولیت بخشداری در رودهن، تاکستان، گلستان و لواسان، هم اکنون به عنوان اولین فرماندار شهرستان دماوند در دولت سیزدهم منصوب شده اند.

🔹آقای طاهرخانی طی چندسالی که در این شهرستان بوده اند، به روحیات مردم، مسائل و مشکلات شهرستان دماوند تا حدودی آشنا هستند، و ان شاء ا… با بازدیدها و دیدارهایی که دارند و خواهند داشت و جلساتی که با مردم، مسئولین ادارات برگزار می کنند و گزارشات مردمی و مطبوعاتی که به اطلاع ایشان می رسد، به جمع بندی خوب و ارزشمندی برای هدایت و نظارت بر کارها و فعالیت های ادارات، نهادها، بخشداری ها، دهیاری ها و …. خواهند رسید.

💠در این یادداشت ها در راستای وظایف مطبوعاتی خود تلاش داریم،نکاتی را جهت اطلاع عموم وجناب فرماندار برسانیم.

الف)ابتدای امر شایسته است به عنوان نماینده عالی دولت، اقتدار و استقلال از دست رفته فرمانداری را تثبیت نمایند.
در حدود ۱/۵ ماه پیش طی یک یادداشتی به این موضوع پرداخته شد، که تفکیک قوا واجب است و همراهی قوا لازم، در این یادداشت به نکاتی اشاره شد.

🔹دیده و شنیده شده که به یکباره رئیس اداره ای منصوب می شود و معارفه می گردد ولی در مراسم از حضور فرماندار یا معاون فرمانداری خبری نیست که بماند، ظاهراً فرمانداری در جریان این انتصاب نیز قرار نمی گیرد.

🔸یا برای جابجایی مسئول اداره ای و نصب ایشان، بدون اطلاع فرمانداری و نماینده عالی دولت تلاش و تصمیم گیری می شود وبعدا به اطلاع ایشان می رسد.

🔹یا مسئول، رئیس سازمان یا مدیرکل یک اداره کل به همراه جمعی از بزرگان به سرکشی و بازدید از ادارات و …. می پردازند ولی از نهاد فرمانداری کسی حضور ندارد ودر همان روز فرماندار با مراجعین جلسه گذاشته است.

🔸این موضوع ها نشان از عدم اقتدار فرماندار و فرمانداری است که درحوزه سازمانی و اداره ایشان چنین اتفاقاتی رخ می دهد و بوجود می آید.

💠به خاطر یادآوری حوزه اقتدار فرماندار به عنوان نماینده عالی دولت، به چند نمونه از قانون وظایف و اختیارات فرمانداری می پردازیم:
۱-نصب همه مدیران توسط مدیران کل با هماهنگی فرماندار است.

۲-عزل و تغییر روسا و مسئولین ادارات نیز باید با اطلاع فرماندار صورت پذیرد.

۳-واحدهای قضائی (اگرچه مستقل هستند) ولی موظفند در خصوص مسائلی که به نحوی با آرامش و امنیت عمومی شهرستان مرتبط می باشد با فرماندار هماهنگی لازم را به عمل آورند.

۴-فرماندار رئیس شورای اداری، شوراهای آموزش و پرورش، تامین، کشاورزی، حفاظت از منابع طبیعی، شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، ستاد تنظیم بازار و … می باشد.

۵-نظارت و بازرسی از کلیه ارگان های دولتی اعم از ادارات و موسسات و شرکت های دولتی و سایر دستگاه هایی که به نحوی از بودجه عمومی دولت استفاده می کنند مانند نهادهای انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی، شوراهای اسلامی شهرداری ها، موسسات عمومی غیردولتی .

۶-و…

ب)آن کسی که باید به جمع بندی مشکلات و مسائل و معضلات و ارائه راه حل ها و راهکارها بپردازد، فرماندار است.

مسئولان ادارات، نهادها و … با اجازه و هماهنگی فرماندار باید در مجامع و سرکشی ها و پیگیری ها حضور پیدا کنند، قول بدهند، پیشنهادی را قبول کنند یا رد نمایند یا بودجه تعیین کنند و … .

💠 البته یک گله هم در همین قسمت باید از ادارات کل و مقامات بالادستی داشته باشیم.

اگر مشکل و معضلی چندین سال باقی مانده و مسئول اداره با همه تلاش ها و پیگیری ها نتوانسته است به نتیجه برسد، چطور می شود با حضور مقام عالی رتبه آن سازمان در منطقه به جریان می افتد و پیگیری می شود و راه حل پیدا می کند؟!!!! این از نکاتی است که مسئولان را رنج می دهد که حتماً یک کسی از ورای مقام آنان باید بخواهد تا مشکلات به راه حل و اجرا برسد.
در همین زمینه این مشکل برای فرمانداری ها هم وجود دارد که وقتی مشکلی از طرف فرمانداری پیگیری می شود به نتیجه نمی رسد ولی از مقامات ماورای اداری و ارگانی که خواسته می شود به آن رسیدگی شده و به اجرا درمی آید.

از یک طرف این استانداران، مدیران کل
و روسای سازمان ها هستند که باید طوری عمل نمایند که روال کارها در مسیر منطقی و درست جلو برود و از طرفی فرمانداران و روسای ادارات باید با استحکام و دلایل متقن درخواست خود را به کرسی بنشانند و عملیاتی نمایند.

و باز تاکید می نمایم که این موضوع تفکیک قوا منافاتی با همراهی قوا ندارد. مقامات دیگر هر شهرستان باید با رعایت اصول و ضوابط و داشتن روحیه تفکیک قوا، به همراهی و همدلی بپردازند و ظرفیت و توان خود را در خدمت پیشرفت و عمران و آبادی و سرافرازی هر منطقه بگذارند.