سخنی با نیروی انتظامی پس از هفته نیروی انتظامی
سخنی با نیروی انتظامی پس از هفته نیروی انتظامی
به سهم خود هفته نیروی انتظامی را به سبزپوشان نیروی انتظامی شهرستان تبریک می گوییم و به آنان خداقوت می گوییم. حجم.فعالیت های نیروی انتظامی گسترده است و گستره خدمات آنان همه جای منطقه را فرامی گیرد.این خدمات،تلاشی مضاعف و طاقت فرسا را می طلبد که قدر دان آن هستیم.

▫️حجت الاسلام فتاح دماوندی امام جمعه شهرستان دماوند در پایان خطبه های این هفته نمازجمعه چند نکته را خطاب به نیروی انتظامی بیان کرد:

《 خدمات خودتان را ارائه دهید، آسیب شناسی کنید، با مردم مستقیم گفتگو کنید و با نشستن پای درددل مردم سعی نمایید نواقصی که در کار شما هست برطرف کنید، انتقادات و پیشنهادات هست [سازنده هم هست] و در پایان ابراز امیدواری کرد که سطح امنیتی بیشتر شود و شاهد بالا رفتن سطح خدمات و فعالیت ها باشیم.》

🔺با توجه سخنان امام جمعه محترم ،چندنکته را تقدیم می کنیم:

⚪️یکم- به سهم خود هفته نیروی انتظامی را به سبزپوشان نیروی انتظامی شهرستان تبریک می گوییم و به آنان خداقوت می گوییم. حجم.فعالیت های نیروی انتظامی گسترده است و گستره خدمات آنان همه جای منطقه را فرامی گیرد.این خدمات،تلاشی مضاعف و طاقت فرسا را می طلبد که قدر دان آن هستیم.

⚪️دوم- شهرستان دماوند بین ۱۲۵ تا ۱۳۵هزار نفر جمعیت دارد ولی به دلایل زیر:

۱- گستردگی جغرافیایی ؛
۲-حضور ساختمان ها و ویلاهای فراوان و زیاد در جای جای شهرستان؛
۳- واقع شدن در سر راه دو جاده اصلی شمال کشور و سیل مسافرتهای هفتگی و فصلی؛
۴- حضور همشهریان عزیز غیربومی از اقوام گوناگون کشور با سطوح درآمدی بسیار متفاوت؛
۵-حضور مهاجرین ارجمند بویژه برادران و خواهران افغانستانی
موقعیت ویژه ای را برای تامین امنیت و نظم عمومی بوجود آورده است. همین شرایط ،توجه ویژه مسئولان ملی و استانی را می طلبد،

⚪️سوم- در جلسات کارگروه های اجتماعی و فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی بارها مطرح شده است و گزارشات و آمار شهرستان های استان تهران نشان می دهد آمار جرم و مشکلات اجتماعی شهرستان دماوند در مقایسه با سایر شهرستان های استان تهران بسیار کمتر است.
اگرچه باید این آمارها را با توجه به مورد فوق با جمعیت آن شهرستان ها مقایسه کرد. مثلا شهریار با ۷۴۴ هزار یا ورامین با۲۸۳هزار نفر و یا پاکدشت با ۳۵۰ هزار نفر بیشترین آمار جمعیتی و فیروزکوه و پیشوا کمترین آمار جمعیتی را دارا می باشند.

⚪️چهارم- در مورد آمار نابهنجاری هااین نکته باید مورد توجه قرار گیرد که درصد بسیار بالایی از آمارها مربوط به بخشی از افرادی هست که از خارج از دماوند به این شهرستان وارد شده و سکنی گزیده اند.نگاهی به آمار طلاق وسرقت و اعتیاد به همین بخش برمی گردد.آمار زندانیان زندان دماوندو نسبت اندک آن با اهالی شهرستان گویای این امر است.چنانکه در تاکید فرماندهی نیروی انتظامی مطرح شده است واقع شدن منطقه ما، در محل دو جاده اصلی شمال و کثرت مسافران گذری ،در افزایش حوادث و بزه ها، بسیار تاثیر دارد . دیگر اینکه قریب به اکثریت کسانی که دماوند را محل سکونت خود قرار داده اند محل بحث ما نیستند بلکه اشاره ما به گروهی از کسانی که بخاطر شرایط سخت مالی وارد منطقه می شوند و گروهی از کسانی که در زمره مرفهمین بی درد هستند و ناهنجاری های فرهنگی را برای منطقه ما به ارمغان می آورند.
⚪️ پنجم- باتوجه به نکات پیشگفته ،به نظر می رسد ،درجه اداری، اجرایی، سازمانی نیروی انتظامی دماوند با جمیع جهات فوق پایین است . این موضوع نیز از سال ها قبل مورد تاکید و پیگیری بوده است که ضرورت دارد، سطح فرماندهی شهرستان، بیشتر از وضعیت فعلی باشد و ارتقاء پیدا کند.

⚪️ششم- هفته ناجا ۱۷ مهر تا ۲۳ مهر می باشد و برای هر روز شعاری مشخص شده است. فلسفه انتخاب هفته برای هر سازمان برای این است که آن سازمان به شرح خدمات خود بپردازد و خود را در معرض قضاوت قرار دهد. آیا این اتفاق می افتد؟!البته این سئوال در باره همه هفته ها و روزهایی است که ادارات و نهادهای مختلف در آن مناسبتها به شرح خدمت و وظیفه خود می پردازد.

مشاهده میدانی نشان می دهد که این هفته ها صرفاً به دید و بازدید و عرض تبریک می گذرد این،اگر چه، سنت خوبی است که مسئولان برای خداقوت به دست اندرکاران به دیدار آنان می روند ، ولی شایسته است به دید و بازدید تقلیل نیابدو هدف فقط مطرح کردن گزارش کار نباشد بلکه بنابر استناد به سخن امام جمعه محترم به نقد و بررسی فعالیت های آن سازمان ها هم پرداخته شود و با حضوردر میان مردم از نظرات آنان اطلاع حاصل گردد. و احیانا با ارسال شماره پیامک، نظرسنجی و از طریق فضای مجازی عملکرد آن نهاد و اداره ،در معرض قضاوت مردم قرار گیرد. باید دانست که مردم ما مردم خوبی هستند که قدر کارهای انجام شده را می دانند ولی نسبت به بعضی از خدمات، فعالیت ها و احیانا رفتارها و کردارها نارضایتی دارند و دوست دارند در نشست های آن را مطرح نمایند و یا از طریق فضای مجازی به اطلاع دست اندرکاران مربوطه برسانند.بنظر می رسد هفته نیروی انتظامی- مانند دیگر روزها و هفته ها- بیشتر به دید و بازدید گذشت . گزارش کوتاه در نمازجمعه هم مناسب بود، ولی اطلاع رسانی مناسبی انجام نگرفت.

⚪️هفتم- شکی نیست در مورد سرقت های منازل، مبارزه با مواد مخدر، فضای مجازی، ناهنجاری های اجتماعی و … نیروی انتظامی فعالیت های خوبی داشته است ولی مردم هم از بعضی امور گلایه مندند. اما مهمتر از هر چیز ” احساس امنیت” است.وقتی که می گوییم امنیت در سطح شهرستان خوب است، آن کسی که منزلش به سرقت رفته و یا ماشینش را دزدیده اند و نتوانسته است مجرم و دزد مربوطه را پیدا کرده و اموالش را پیدا کند دچار تشویش می شود.
اگر خرده فروشی و سابقه دارهای موادمخدر جمع آوری شده اند، چرا فلان نقطه محل تردد افراد معتاد برای خرید مواد هست؟! یک علت مهم آن،کوچک بودن منطقه و جمعیت کم،و مهمتر ازآن فرهنگ مردم مااست که کمترین ناهنجاری به چشم می آید و ایجاد نگرانی می کند.

⚪️هشتم- شایسته است، هفته ی نیروی انتظامی،هفته ی میان مردم رفتن و پای درددل آن ها نشستن باشد. این امر منافات ندارد که در جای خود از خدمات نیروی انتظامی تشکر شود.
مردم هم در این موارد سهم بسزایی دارند. اگر اتفاقی می افتد و به موقع نیروی انتظامی پای کار می آید، از طرف مردم باید قدردانی و تشکر شود.جامعه ما به مثابه یک کشتی است و ما همه در یک کشتی نشسته ایم. همه وظیفه داریم کشتی جامعه خود را حفظ کنیم، مسئولان با اقدامات خود و مردم با تشکر و قدردانی، اطلاع رسانی، ارائه پیشنهادات و نظرات و بیان انتقادات کمک کنیم تا کشتی جامعه به ساحل مقصود ،برسد.

⚪️نهم- آمار نشان می دهد که نیروی انتظامی در شش ماهه اول سال ۱۴۰۰کشفیات بیشتری داشته است ولی این روی یک سکه هست و روی دیگر سکه هشدار می دهد که جامعه با هجوم دشمن بیرونی و خانگی مواجه است.مسائلی مانند مبارزه با مواد مخدر، مسائل و مشکلات فضای مجازی، سرقت، مشروبات الکلی، کالای قاچاق، کلاهبرداری از طریق فضای مجازی، طلاق، تجاوز به حریم منابع طبیعی و …. موضوعاتی است که در کارگروه اجتماعی و آسیب شناسی اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و پس از ارائه راهکارها،عملیاتی گردد. ظاهراً نشان می دهد بعضاً جلسات به ارائه راهکارها ختم می شود و هدف به عملیاتی کردن آن مورد غفلت قرار می گیرد.

⚪️دهم- کاش این هفته فرماندهی نیروی انتظامی جلساتی با جوانان و انجمن های مربوط مانند محیط زیست، شورای جوانان، انجمن های هنری و فرهنگی و خبرنگاران برگزار می کرد یا در مساجد و مکان های عمومی حتی در خیابان ها با مردم دیدار می کردند و از نزدیک پای درددل مردم می نشستند. امیدواریم در سال های بعد چنین رویکردی اتخاذ شود.

🔺 امیدواریم در آینده، برگزاری هفته های سازمانی از طرف ادارات پلی باشد برای ارتباط گیری ادارات با مردم و صرفا به دید و بازدیدها بسنده نشود.اگرچه در این یادداشت خطاب ما دوستان نیروی انتظامی بود ولی این مصداقی است که همه ادارات نسبت به ارتباط با مردم در هفته های سازمانی برنامه ریزی داشته باشند.