سرخط هایی در باره شخصیت امام خامنه ای
سرخط هایی در باره شخصیت امام خامنه ای
در کمتر از ۲۴ساعت ازارتحال امام،در حالی که شبکه های خبری بیگانه ازجنگ خونین قدرت و ورود ایران به جنگهای طولانی داخلی سخن می گفتند،آیت الله خامنه ای با رای قاطع نمایندگان مردم در مجلس خبرگان انتخاب به زعامت انقلاب و رهبری نظام اسلامی انتخاب شدند.فردای روز شعار مردم ایران این شد؛ دست خدا بر سرماست- خامنه ای رهبرماست.

۱۴خردادها – از سال ۶۸ تا کنون و پس ازآن- اگر چه یادآور خاطره تلخ و طاقت سوز ارتحال امام خمینی است.اما یادمان یک انتخاب سریع،دقیق،بهنگام و دشمن شکن است.
در کمتر از ۲۴ساعت ازارتحال امام،در حالی که شبکه های خبری بیگانه ازجنگ خونین قدرت و ورود ایران به جنگهای طولانی داخلی سخن می گفتند،آیت الله خامنه ای با رای قاطع نمایندگان مردم در مجلس خبرگان انتخاب به زعامت انقلاب و رهبری نظام اسلامی انتخاب شدند.فردای روز شعار مردم ایران این شد؛ دست خدا بر سرماست- خامنه ای رهبرماست.

ازآن تاریخ تاکنون که ۳۳ سال می گذرد درباره ابعاد شخصیتی ایشان صدها و هزارها مطلب نوشته شده است.
در این مقال فقط به چند محور به عنوان سرخط های توجه و مطالعه در باره شخصیت این رجل الهی و انقلابی و کم نظیر اکتفاء می کنم.

اول- شاید کمتر کسی بداند که اجتهاد آیت الله خامنه ای در سنین جوانی- زیر بیست سال- توسط آیت الله العظمی میلانی تایید شده بود.این مطلبی است که بسیاری ازهمگنان ایشان آن را تایبد کرده اند.

دوم- آیت الله خامنه ای در دهه سوم عمر خود،به تدریس سطوح عالی حوزه در مشهد مقدس اشتغال داشت که نشان از مقام بالای علمی ایشان است.

آیت الله خامنه ای در کنار پدر بزرگوارشان آیت الله سید جواد خامنه ای

سوم- ابعاد علمی و معنوی ایشان تحت الشعاع وجوه سیاسی ایشان قرار دارد.ایشان در علومی مانند: ادبیات فارسی،ادبیات عرب،علم اللغه،فقه،اصول،رجال و درایه
و تراجم،کلام و فلسفه،تاریخ اسلام و ایران و جهان،تفسیر قرآن و نهج البلاغه و فقه الحدیث ،تبحر داشته و در برخی آنها سرآمد هستند.در بین علمای کنونی و حتی قبل ازآن کمتر کسی را به جامعیت ایشان می توان یافت.

چهارم- احاطه ایشان در کتاب شناسی و تبحر ایشان در کتاب خوانی و اشراف برجریان شناسی فرهنگی و سیاسی وقایع و حوادث جهان معاصر مثال زدنی است و در این عرصه نیز کم نظیرند.

آیت الله خامنه ای در سالهای تبعید قبل از انقلاب در سیستان و بلوچستان

پنجم- مجموعه ای از تجارب گرانسنگ در ارتباط بانسل جوان،کلاسداری،مسجد داری،تبلیغ دینی،نویسندگی، تالیف و پژوهش ،خدمات عام المنفعه و خیریه ،ارتباط با هنرمندان و ادبا با انواع گرایشهای فکری،حضور در متن مبارزه در عین کار علمی و پژوهشی،درسالهای قبل ازانقلاب از ایشان یک شخصیت برجسته و الگو ساخته است تا آنجا که شهید مطهری- طبق اسناد موجود درساواک- درجلسه ای ایشان را به نوعی مایه امید برمی شمرند.

آیت الله خامنه ای در زندان های ساواک

ششم- همین امید است که امام خمینی پس از چهلم شهادت شهید مطهری،شخصیت جایگزین ایشان را آقاسیدعلی خامنه ای معرفی می کند.

هفتم- باپیروزی انقلاب همه سطوح مدیریتی از نمایندگی امام در نیروهای مسلح و ارتش،تانمایندگی مردم تا وزارت دفاع،تا نمایندگی امام در جنگ و حضور ۹ماهه در جنگ،تا ریاست جمهوری و تا زعامت امت اسلامی،را تجربه کرده و از همه آنها سربلند بیرون آمده است.

مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری آقای خامنه ای توسط امام (ره)

هشتم- از زندگی علمی و پژوهشی و مبارزاتی و مدیریتی ایشان دهها هزار صفحه نوشته و پیام و سخنرانی و درس باقی مانده است.در همه رشته های مهم و تمام عرصه های زندگی فردی،خانوادگی و جمعی و حکومتی.میراث به جای مانده از ایشان،بی نظیرترین تراث علمی،مدیریتی از فقهای شیعه در طول تاریخ تشیع – در دوران غیبت- است.

نهم- نقش ایشان در پیروزی انقلاب،در حراست از ارتش و تاسیس سپاه و بسیج،در تاسیس جهاد سازندگی،در شناخت و به کارگیری و تربیت فرماندهان و مدیران ارشد نظام،در دفاع هشت ساله،در اداره کشور در زمان امام و سرانجام ۳۳ سال زعامت امت در سخت ترین دهه های قرن ۲۰ و ۲۱ میلادی و قرن ۱۴شمسی،بی بدیل و بی نظیراست.

دهم- نقش ایشان در بیداری اسلامی،درشکل گیری مقاومت بین الملل اسلامی،در صیانت ازآرمان فلسطین،در افول آمریکا و صهیونیسم،در ترویج و احیای فرهنگ اهلبیت علیهم السلام در جهان،در تربیت دهها هزار طلبه و محقق و عالم غیرایرانی در جهان،منحصربفرد است.

یازدهم- سهم امام خامنه ای در صیانت ازآرمانهای امام خمینی،در ترویج مکتب امام و راه امام،در حرکت بر مشی و ممشای امام راحل،در حفاظت از تمامیت ارضی ایران،در جنبش علمی و حمایت و هدایت حرکتهای علمی و فناورانه در همه عرصه ها،مورد اذعان دوست و دشمن است.

دوازدهم- ساده زیستی،تربیت شایسته فرزندان،زندگی
خالی ازهرگونه شائبه خود و فرزندانشان،تواضع و صمیمیت،
نقدپذیری،صبر و شکیبایی و سعه صدر کم نظیر،انعطاف در عین صلابت،شدت در برابر دشمن، مهربانی بامردم،هوشمندی
وبصیرت فوق العاده،زمانشناسی و دشمن شناسی بی بدیل،
انس با سحر و سجاده و توسل و مجالس روضه و جمکران و شهیدان و خانواده ایثارگران و محدود نبودن به حلقه اطرافیان و استفاده ازمجاری متعدد در خبرگیری ازوضع مردم به همراه حضور شناسا و ناشناس در میان مردم،
از ویرگیهای ایشان است که او را فقیهی متمایز از دیگر فقیهان و زمامداری متفاوت از سایر زمامداران می کند.

این مطالب سرفصلهایی است برای شناخت بیشتر رهبری که اکنون ۳۳سال است زعامت امت و انقلاب اسلامی را برعهده دارد.و در سن ۸۲سالگی،روزانه ۱۸ساعت به کار و تلاش و هدایت انقلاب و نظام اهتمام دارد.برای این وجود الهی و پربرکت شاکر و سپاسگزاریم و متضرعانه آرزوی دوام سلامتی و عمر بابرکتش را داریم.