شهرک آویشن و چند سوال !!؟
شهرک آویشن و چند سوال !!؟
در سال ۱۳۷۴ در بهترین منطقه ییلاقی با یک چشم انداز زیبا و خوش آب و هوای دماوند توسط بعضی از مدیران مسکن و شهرسازی و نهادهای دیگر اقدام به احداث شهرکی گرفته می شود که بعدها به «شهرک آویشن» نامگذاری گردید.

در سال ۱۳۷۴ در بهترین منطقه ییلاقی با یک چشم انداز زیبا و خوش آب و هوای دماوند توسط بعضی از مدیران مسکن و شهرسازی و نهادهای دیگر اقدام به احداث شهرکی گرفته می شود که بعدها به «شهرک آویشن» نامگذاری گردید.

در سال ۱۳۷۴ در بهترین منطقه ییلاقی با یک چشم انداز زیبا و خوش آب و هوای دماوند توسط بعضی از مدیران مسکن و شهرسازی و نهادهای دیگر اقدام به احداث شهرکی گرفته می شود که بعدها به «شهرک آویشن» نامگذاری گردید.

🔹هدف از برپایی این شهرک تامین اسکان ییلاقی در منطقه خوش آب و هوای دماوند به تعداد ۷۰۰ (۶۷۱) ویلا های ۵۰۰الی ۲۵۰۰(۲۰۰۰) متری در مساحت ۵۷هکتار عنوان شده بود.

🔹در اخبار و اطلاعات اولیه مساحت این منطقه ۱۶۳/۵ هکتار برابر ۱/۶۳۵/۰۰۰متر مربع تخمین زده شده است که به شرح ذیل در حال اجراست:

✓۷۶ هکتار (۶۵ یا ۵۷ هکتار) ویلاسازی ۵۰۰ الی ۲۵۰۰ متری -۷۰۰قطعه (۶۷۱ قطعه)

✓۴۱ هکتار فضای سبز با۵۳٠ هزار اصله انواع درخت و بوته

✓۵۷ هکتار بخش های تجاری، ورزشی، گردشگری و خدماتی

🔹منابع اعتباری: چیزی در دست نیست.

🔹مالکیت: در بعضی از اخبار و اطلاعات نام سازمان ملی زمین ومسکن به عنوان سرمایه گذارذکر شده است ، ولی ظاهرا متعلق به شرکت آهاب می باشد که یک شرکت خصوصی است و مسئولیت آن را به عهده دارد و سرمایه گذار اصلی می باشد.
از قرائن برمی آید که دست اندر کاران ارتباط تام و تمام با مسکن و شهرسازی دارند. حضور سرزده مهندس اسلامی وزیر مسکن و شهرسازی، رئیس سازمان مسکن استان تهران و … بر این مطلب صحه می گذارد.

🔹۱)این منطقه در ابتدای کار ۱۶۳/۵هکتار تعریف شده است و در زمان بازدید وزیر محترم ۱۱۴ هکتار اعلام شد. تناقض در اعلام این مقدار مساحت زمین به چه دلیل است؟

🔹۲)این زمین از محل محدوده شهرداری دماوند و مسکن و شهرسازی است، این زمین چطور به یک شرکت خصوصی واگذار شده است، آیا فروخته شده است؟ یا همینطور واگذار شد؟ اگر فروخته شده به چه مبلغی؟ به قیمت دولتی یا آزاد؟ و چرا؟

🔹۳)آیا هدف واگذاری که در منابع خبری آمده تامین اسکان ییلاقی در منطقه خوش آب و هوای دماوند یعنی احمدآباد، ضرورت داشت؟ آیا واگذاری به از ما بهتران که بعضاً خبر داده شده بود که از کشورهای همسایه هم احتمالاً هستند کار درستی است؟ چرا با یک منطقه خوش آب و هوا بایداینطور معامله شود؟؟!!
اگر این واگذاری صرفاً برای یک منطقه تفریحی عمومی با منافع مناسب برای سرمایه گذار و شهرداری و شهر بود، شاید قابل توجیه بود ولی احداث ۷۰۰ ویلای ۵۰۰ الی ۲۵۰۰ متری برای خوش نشین ها و از ما بهتران به چه دلیلی و توجیهی؟

🔹۴)۲۶ سال از شروع این پروژه می گذرد. حدود ۲۰۰/۰۰۰ مترمربع سنگبری از کوه ها انجام شده است. بارها دوستان و طرفداران محیط زیست به این اقدام اعتراض کرده اند ولی گوش کسی بدهکار نبود؟ چرا؟!!!!

🔹۵)چرا این پروژه این مدت زمان طولانی طول کشیده است و چراکسی نمی تواند وارد این حریم شود؟ آیا این منطقه واقعاً خصوصی است و مردم حق ندارند وارد این محدوده شوند؟ چرا؟ منطقه مسکونی که متعلق به عموم مردم است، را تصرف کرده اند و اجازه ورود به عموم مردم نمی دهند؛ برای چه؟
🔹در ابتدای شروع این پروژه حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری امام جمعه وقت شهرستان در خطبه های نمازجمعه به احداث این پروژه اعتراض شدید کردند که گزارش آن هم در ره آورد موجود است و بعد از این مطبوعات محلی مانند ره آورد، تاررود، عصرشرق و … گزارش های انتقادی از این مجموعه تهیه و منتشر کردند. اما ظاهراً مانند بقیه مواردی که مسئولان صلاح نمی دانند پاسخگوی افکار عمومی باشند، کسی پاسخی نداد.

🔹حضور سرزده مهندس اسلامی وزیر مسکن و شهرسازی در چند روز قبل در محل این پروژه و موضوع واگذاری به بورس در واپسین روزهای دولت دوازدهم شائبه هایی را مجددا در اذهان مردم زنده کرد که چرا این بازه زمانی بازدید شده است؟ آن هم بدون اطلاع مسئولان اصلی شهرستان آقایان نماینده، فرماندار و … .
ما مجدداً با چند سوال می خواهیم از جناب آقای صحت رئیس محترم سازمان مسکن و شهرسازی استان تهران که در این موضع عالیترین مسئولیت را در پاسخگویی دارند، را بپرسیم که مردم شهرستان باید بدانند این پروژه که حدود ۲۶سال از شروع آن می گذرد، چگونه بوجود آمده؟ مالکیت آن برای کیست و منافع آن برای مردم دماوند چیست؟

🔹۶)از همه مهمتر ۱۶۳/۵ هکتار یا ۱۱۴ هکتار بهترین زمین های منطقه را گرفته اند و می خواهند به از ما بهتران بفروشند. این کار چه عوائدی و منافعی برای مردم دارد، غیر از عوارض منفی و رفت و آمدهای آن چنانی و به رخ کشیدن کسانی که با پولشان به مردم ما فخر بفروشند.
ممکن است بگویید در حال حاضر در زمین های منطقه، این پولدارها حضور دارند، می گوییم کسانی که این زمین ها را فروخته اند صاحب زمین شخصی خود بوده اند و اگر عوارضی منفی هم بوجود آورده به گردن خودشان، ولی چرا با تملک زمین ملی و متعلق به عموم مردم و بیت المال این منطقه احداث شود و در اختیار از ما بهتران قرار گیرد؟!!!!
۷)…
۸)…
۹)…