فاجعه در دماوند/ سگ‌ها در یک شهرستان به ۱۲۰۰ نفر حمله کرده‌اند
فاجعه در دماوند/ سگ‌ها در یک شهرستان به ۱۲۰۰ نفر حمله کرده‌اند

💠یک مقام محیط زیست دماوند با اشاره به آسیب دیدن گسترده مردم از حملات سگ‌ها گفته است: مدعیان حمایت از حیوانات با نظرات خودسرانه و غیر کارشناسی باعث وضع موجود شدند. 💠سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند اخیراً از یک فاجعه بزرگ خبر داد. 💢او می افزاید: در کنار این هزینه ها، اعداد و […]

💠یک مقام محیط زیست دماوند با اشاره به آسیب دیدن گسترده مردم از حملات سگ‌ها گفته است: مدعیان حمایت از حیوانات با نظرات خودسرانه و غیر کارشناسی باعث وضع موجود شدند.

💠سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند اخیراً از یک فاجعه بزرگ خبر داد.

💢او می افزاید: در کنار این هزینه ها، اعداد و رقم هایی که برای زنده گیری و سایر اقدامات توسط شهرداری ها و دهیاری ها هزینه می شود نیز بخش دیگری از این هزینه ها است ولی باز هم مردم گرفتار وضع موجود هستند.

💢این مقام مسئول همچنین تصریح کرده است: متاسفانه عده‌ای تحت عنوان حامی حیوانات از اجرای دستورالعمل کنترل سگ‌های ولگرد ممانعت می‌کنند و با نظرات خودسرانه و غیر کارشناسی باعث افزایش سگ های ولگرد شده اند.

💢میرزاکریمی با بیان اینکه این حامیان حیوانات با نظرات خودسرانه و غیر کارشناسی باعث وضع موجود شدند، می‌افزاید: آیا -آنها- می توانند عقاید خاص خود که بر خلاف قانون و دستورالعمل های مربوطه مانند گرفتن پتو برای سگهای ولگرد، سفره انداختن برای آنها، تشویق مردم به غذادادن در کوچه و خیابان، جلوگیری از ساماندهی سگ‌ها توسط عوامل شهرداری و دهیاری‌ها و … را بر جامعه تحمیل کنند؟

💢او در عین حال به مردم وعده داده است که سگ‌ها با همکاری فرمانداری قطعا ساماندهی خواهند شد. [۱]

💠این اظهارات و اشاره مقام محیط زیستی دماوند به وقوع بیش از ۱۲۰۰ مورد سگ‌ گزیدگی؛ حقیقتا یک فاجعه است که نشان می‌دهد سلامت فیزیکی و روانی جامعه در آماج بلا قرار گرفته است. خاصّه اینکه در این فقره و در این فاجعه‌ی رخ نمون شده؛ شاهد یک بلای طبیعی نیستیم بلکه امنیت و سلامت مردم بازیچه یک عده مدعی حمایت از محیط زیست شده است که از مقوله چند وجهی محیط زیست؛ صرفا و فقط حمایت از سگ‌های ولگرد را فهمیده‌اند!

💢در بحث سگ‌گزیدگی و حمله سگ‌های ولگرد به مردم آمارهای غیر قابل باور اما مستندی وجود دارد.

❇️همین چند سال قبل بود که معاون فرماندار قم در یک جلسه از وقوع ۳۲۰ مورد حمله سگ‌های صاحب دار به مردم قم تنها در طول چند ماه از یک سال خبر داده بود. [۲]

❇️فاجعه در دماوند/ سگ‌ها در یک شهرستان به ۱۲۰۰ نفر حمله کرده‌اند

❇️جدای از این گزارش‌ها در هفته‌های اخیر نیز گزارش‌هایی از کشته شدن مردم و کودکان بر اثر حمله سگ‌ها منتشر شد که افکار عمومی را به شدت جریحه‌دار کرد.

❇️جالب است که حتی کارشناسان محیط زیست اعلام کرده‌اند یکی از دلایل مهم تهدید خشک شدن برای جنگل‌های زاگرس نیز سگ‌ها هستند. [۳]

💠با این همه اما هنوز گویا عزم جدی برای ساماندهی و عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد شکل نگرفته، هیچ نظارتی بر سگ‌های صاحب‌دار وجود ندارد و خبری هم از قوانین مترقی مثل تعیین مجازات برای غذا دادن به سگ‌های ولگرد و یا مجازات سگ‌گردانی در معابر نیست!

💢در این زمینه به نظر می‌رسد برخی مسئولان ذیربط همچنان از تجمعات مدعیان حمایت از سگ‌ها می‌ترسند و نمی‌خواهند کمپین توییتری یا اینستاگرامی علیه آنها شکل بگیرد! و گرنه اینهمه سکوت و تعلل در قبال رخدادی که صراحتا امنیت و سلامت مردم را مورد تهدید قرار داده و راه حل‌های آن هم کاملا مشخص است؛ هرگز طبیعی به نظر نمی‌رسد.

💢با این همه ولی باید یادآوری کرد که حفاظت از جان و امنیت و سلامت مردم که از بایسته‌های حکمرانی است را نباید به زلف توییتر و
کارزار های اینترنتی گره زد.

💢در محیط‌های شهری نیز بی‌اعتنایی مسئولان به آسیب‌های سگ‌های صاحبدار و برخوردهای بد صاحبان آنها با مردم بدانجا رسیده است که چندی قبل یک عضو مجلس خبرگان در کنایه به کم‌کارکردی مسئولان در این رابطه از مردم خواست با سگ گردانی مبارزه کنند. [۴]

🔺اجرای طرح عملیاتی ۱۰ روزه جهت ساماندهی سگ‌های بلاصاحب در دماوند/ به دنبال این نیستیم که این حیوانات کشته شوند

👤مهدی رضایی مهر، معاون عمرانی فرمانداری شهرستان دماوند:

💢یکی از مشکلاتی که در سطح شهرستان دماوند شاهد هستیم، وجود سگ های بلاصاحب و افزایش آن است.

💢ما به دنبال این نیستیم که این حیوانات کشته شوند ولی لازم است سگ های مریض را به واسطه حضورشان در شهر حذف کنیم تا شاهد آسیب های جدی به شهروندان نباشیم.

💢متاسفانه طی روزهای اخیر شاهد افزایش اعتراضات مردمی در فرمانداری و شهرداری ها هستیم و حتی مکاتباتی نیز از سوی شبکه بهداشت و درمان شهرستان برای ساماندهی این مهم صورت گرفته است.

💢اکنون وضعیت سگ های بلاصاحب در سطح شهرستان به گونه ای است که برای برخی از کودکان مشکلات روانی ایجاد کرده و ترس خروج از منزل را دارند.

💢در راستای ساماندهی سگ ها، با همکاری دستگاه های متولی، طرح عملیاتی ۱۰روزه در دست اجرا است که با هدف ایجاد آرامش و آسایش شهروندان بصورت یکپارچه در تمامی پنج شهر شهرستان انجام می شود.

💢از ابتدای فعالیت منطقه گندک تاکنون حدود ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ قلاده سگ بلاصاحب، عقیم سازی شده است.

۱_https://irna.ir/xjK37y

۲_https://khaandaniha.ir/news/1768914

۳_https://www.jahannews.com/news/805803

۴_ mshrgh.ir/1383635