قرن جدید، سال جدید، چشم انداز جدید و اولویت های برنامه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهرستان دماوند ( بخش سوم-تحلیل وضع موجود )
قرن جدید، سال جدید، چشم انداز جدید و اولویت های برنامه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهرستان دماوند ( بخش سوم-تحلیل وضع موجود )
مروری گذرا بر تاریخچه پیدایش چشم انداز سند توسعه در کشور نشان می دهد اکثر شهرستان ها وازجمله شهرستان دماوند از داشتن این برنامه محروم بوده است. تا اینکه در سال های ۹۵ و۹۶ استانداری تهران با هماهنگی فرمانداری ها ، برنامه ۵ ساله هر شهرستان را تهیه وابلاغ کرد.

💠چشم انداز شهرستان دماوند یعنی تصویری مطلوب قابل دست یافتنی برای شهرستان است که در یک افق زمانی معین و بلندمدت که متناسب با مبانی ارزشی و خواسته های صحیح و اصولی جامعه باشد، تعیین می گردد.

💠سند توسعه شهرستان هم سندی است که در یک یا چند دوره زمانی ما را برای رسیدن به آن چشم انداز یاری می رساند

💠در طول ۴۰ سال بعد از انقلاب اسلامی داشتن چشم انداز وبرنامه توسعه برای کشور و استانها یک امر مرسوم بوده است که در آن چشم انداز افق آینده هر منطقه را در قالب ۵ ساله تا ۲۰ ساله تهیه و اجرا می‌کردند.

💠 مروری گذرا بر تاریخچه پیدایش چشم انداز سند توسعه در کشور نشان می دهد اکثر شهرستان ها وازجمله شهرستان دماوند از داشتن این برنامه محروم بوده است. تا اینکه در سال های ۹۵ و۹۶ استانداری تهران با هماهنگی فرمانداری ها ، برنامه ۵ ساله هر شهرستان را تهیه وابلاغ کرد.

💠استانداری تهران بنا بر واقعیت های میدانی و با توجه به موقعیت جغرافیایی و متناسب با ظرفیت ها و امکانات شهرستان های استان تهران؛ شهرستان های دماوند، فیروزکوه و پردیس را “قطب گردشگری استان” معرفی شده و شهرستان های غرب و جنوب غربی استان مانند اسلامشهر، ملارد و رباط کریم “محور تولید صنعتی و صنفی”؛ و شهرستان های ری، ورامین، پاکدشت و پیشوا به “قطب کشاورزی و توسعه کشاورزی” اعلام شدند.

💠برنامه قرار بود از ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ باید اجرا شود، ولی در مراسمی صفری فرماندار شهرستان با توجه به ابلاغ برنامه سند توسعه در پایان سال ۱۳۹۷ دماوند، شروع اجرای برنامه را ۱۳۹۸ اعلام کرده بود که قاعدتاً باید پایان برنامه ۱۴۰۲ باشد (۱۴۰۲-۱۳۹۸)؛ براین اساس اجرای برنامه هنوز به پایان نرسیده است.

💠حال چه پایان برنامه سال ۱۴۰۰ باشد چه سال ۱۴۰۲، لازم است کارشناسان و مسئولان در فرمانداری و ادارات ذیربط پاسخ دهند که برنامه تا چه حدی اجرایی شده و پیشرفت داشته است.

💠شایسته است فرمانداری در یک جلسه ویژه با ادارات مندرج در برنامه توسعه ۵ساله به ارزیابی برنامه پنج ساله بنشیند.

🔆۱- آیا ادارات شهرستان به اهداف اعلام شده دست پیدا کرده واگر دست پیدا کرده‌اند از دست اندرکاران آن اداره تشکر و قدردانی به عمل آید و اگر دست نیافته‌اند علت آن را بازگو نمایند و اگر در راه تحقق سند در اداره مربوطه مشکلات وموانعی وجود داشته است، بیان گردد تا مردم و صاحب‌نظران مطلع شوند

🔸از اهالی رسانه نیز به عنوان رکن ناظر، توقع می رود از مسئولان بخواهند که توضیح دهند و به مردم گزارش دهند که آیا اهداف سند توسعه در شهرستان یا ادارات مربوطه تحقق پیدا کرده است یا خیر.

🔆۲-بنظر ما در اکثر موارد، برنامه اجرا نشده است و صرفاً پیش بینی بوده است.
مانند موضوعات:
🔹گردشگری سلامت
🔹 گردشگری کشاورزی
🔹گردشگری ورزشی
🔹مرکز ورزش های زمستانی
🔹شهرک گیاهان داروئی
🔹 زنبورداری و عسل
🔹قطب کشاورزی پیشرفته با تغییر الگوی کشت.

🔸البته اگر دوستانی یا کارشناسان یا مسئولان ادارات مربوطه اطلاعات دقیقتری دارند که برداشت مارا نفی میکند،خوشحال خواهیم شد که به اطلاع مردم و علاقمندان برسانیم.

🔸چرا که در همان سال (۱۳۹۶)ترکی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران فرمانداران، شهرداران، بخشداران، دهیاران و مسئولان ادارات را ملزم دانسته بود که کلیه اقدامات و فعالیت های خود را بر مبنای سند توسعه طرح ریزی، اجرا و نظارت کنند.

🔆۳-انتخاب قطب گردشگری یا کشاورزی یا صنعتی با بررسی دقیق همه جانبه کارشناسی های منطقه ای و استانی بوده است.از این رو وقتی شهرستان دماوند را قطب گردشگری اعلام شده است، قاعدتا زیرساخت های آن را هم پیش بینی کرده اند که در هر شهر و روستای شهرستان چه برنامه ای باید پیدا شود که تا پایان سال ۱۴۰۰ یا ۱۴۰۲ حداقل ظرفیت های گردشگری شهرستان به نتیجه رسیده باشد.
سوال ما این است،آیا در رابطه با روستاهای ومناطقی مانند غار رود افشان،دریاچه تار،چشمه اعلا، تیزاب،امام زاده هاشم،یادمان شبلی،موزه دماوند، و…..یا برای هرشهر با ویژگی های خاص خود برنامه مدونی تهیه شده است.

🔆۴- در مورد بخش کشاورزی در برنامه توسعه
شهرستان دماوند موضوعاتی مانند شهرک گیاه دارویی، یا زنبور داری وعسل به عنوان برند دماوند یا قطب کشاورزی پیشرفته با تغییر الگوی کشت و.. آمده است، در این موضوعات
تا کنون گزارشی منتشر نشده است،امیدواریم در آینده نزدیک مردم و علاقمندان به نتیجه آن گزارشات دسترسی پیدا نمایند.

💠دماوند جزء ۱۴ شهر گردشگری در ایران اعلام شده است. قاعدتاً شهرداری دماوند و میراث فرهنگی تاکنون می بایست برنامه مدونی در این رابطه تهیه کرده باشند. شایسته است به اطلاع همشهریان و مردم اطلاع رسانی شود.

🔸همچنین شورای شهر و شهرداری دماوند در سال ۱۳۹۴ برای شهردماوند چشم انداز ۲۰ ساله در نظرگرفته بودند، باید به ارزیابی گذاشته شود این چشم انداز تا چه اندازه شکل اجرائی به خود گرفته است.

💠چند نکته پایانی:

💢۱- استانداری تهران و فرماندارشهرستان قائل به ادامه این مسیر یعنی پیگیری سند توسعه هستند که تا سال ۱۴۰۲ باید ادامه پیدا نماید.

💢۲- قانون اگرچه ضعیف باشد، قانون است؛ آن‌هم سند توسعه شهرستان که انشاءالله با دیدگاه ها و پشتوانه کارشناسی تهیه وابلاغ شده است، از این رو شایسته است اجرای آن تداوم پیداکند، و اگر نسبت به آن ضعف ها و موانعی وجود دارد تاکنون می بایست منعکس گردد تا راهکارهای مناسب در نظر گرفته شود.

🔸همچنان که صفری فرماندار اسبق دماوند به این موضوع تاکید کرده بود که تهیه سند توسعه به این دلیل است که در صورت تغییر مدیریت در سطح ادارات، برنامه‌های اجرایی دست خوش تغییرات و دچار هزینه‌های بسیار نشود، چراکه نبود سند توسعه موجب سلیقه‌ای عمل کردن می شود.

💢۳-مجددا تأکید می شود میراث فرهنگی استان تهران و شهرستان دماوند موظف بودند، بر اساس سند توسعه شهرستان،چشم انداز وسند گردشگری جامع شهرستانهای دماوند را با توجه به فراوان بودن مناطق گردشگری، سیاحتی و زیارتی تهیه و تدوین کرده باشند، آیا تاکنون اقدامی در این زمینه صورت پذیرفته و جنبه اجرایی پیدا کرده است؟

💢۴-مجددا تأکید می شود، جهاد کشاورزی استان تهران و شهرستان دماوند می‌بایست در زمینهای برنامه های کشاورزی مانند تاسیس شهرک گیاهان دارویی، گردشگری کشاورزی، قطب زنبورداری و عسل و تغییر الگوی کشت برنامه جامع تهیه و اجرا کرده باشند آیا این اتفاق افتاده است؟

💢۵-اداراتی مانند آموزش و آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهداشت و درمان، ورزش و جوانان، امور آب، منابع طبیعی، گاز ومسکن و شهرسازی هرکدام وظایفی را در صنعت توسعه به عهده گرفته بودند آیا تاکنون در زمینه های مربوطه به سند توسعه اقدامی داشته اند و یا موفق شده اند موارد مشخص شده در سند را به اجرا درآورند؟

💢۶-همچنان که شهرداری دماوند طرح جامع چشم انداز در نظر گرفته بوده است، آیا سایر شهرداری ها مانند کیلان، آبسرد، رودهن و آبعلی و همچنین بخشداری ها هم متناسب با ظرفیت‌های منطقه خود برنامه ۵ ساله تدوین کرده اند؟

💢۷-در هر صورت در سطح استان و شهرستان سندی به این مهمی تهیه شده و در اختیار فرمانداری و ادارات قرار گرفته است. شایسته است به مردم وافکارعمومی پاسخ دهند تا کنون چند جلسه برای راهبری سند توسعه تشکیل شده است؟ تا کنون چند درصد پیشرفت داشته است؟ با چه موانعی روبرو بوده و برای رفع موانع و ارائه راهکار ها چه اقدامی انجام داده اند؟

🔸با کنکاشی که از سوی ما انجام شده، تا کنون هیچ اتفاقی نیفتاده است ونمی دانیم چرا این سند بسیار مهم شهرستانی که می بایست راهبری برنامه های ادارات را داشته باشد، معطل مانده است.