مراجعه بیش از ۱۲۰۰ مورد سگ گزیدگی به مراکز درمانی دماوند
مراجعه بیش از ۱۲۰۰ مورد سگ گزیدگی به مراکز درمانی دماوند
هزینه بیش از ۴ میلیارد تومانی فقط برای واکسن موارد سگ گزیدگی در دماوند!

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند گفت: بنابر گزارش شبکه بهداشت شهرستان دماوند در سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۲۰۰ مورد سگ گزیدگی ثبت شده که بیش از چهار میلیارد تومان فقط برای واکسن این افراد بجز خدمات درمانی مانند پانسمان، شستشو و… هزینه شده است و به آن اعداد و رقم هایی که برای زنده گیری و سایر اقدامات توسط شهرداری ها و دهیاری ها هزینه شده اضافه می شود که مردم باز هم گرفتار وضع موجود هستند.

نقی میرزاکریمی اظهار داشت: سگ‌های ولگرد آرامش و آسایش مردم را سلب کرده‌اند و به سلامت جسمی و روحی آنان آسیب می رسانند و عده ای که تحت عنوان حامی حیوانات از اجرای دستورالعمل کنترل سگ‌های ولگرد ممانعت می‌کنند و با نظرات خودسرانه و غیر کارشناسی باعث وضع موجود شدند بجای طلبکاری در فضای مجازی پاسخ گو باشند که اولا آیا برای فعالیت خود مجوز قانونی دارند؟

وی افزود: آیا می توانند عقاید خاص خود که بر خلاف قانون و دستورالعمل های مربوطه است مانند گرفتن پتو برای سگهای ولگرد، سفره انداختن برای آنها، تشویق مردم به غذادهی در کوچه و خیابان، جلوگیری از ساماندهی سگ‌ها توسط عوامل شهرداری و دهیاری‌ها و … را بر جامعه تحمیل کنند؟

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند ادامه داد: آیا اینکه شماره کارت برای غذادهی و کمک به سگ‌ها منتشر می‌کنند قانونی است و آیا سوءاستفاده از احساسات مردم و استفاده ابزاری از سگ‌ها جهت ایجاد منبع درآمد برای برخی افراد بر مبنای قانون است؟

میرزاکریمی به عدم اجرای دقیق دستورالعمل سگهای ولگرد اشاره کرد و گفت در بند ز و ح دستورالعمل کنترل جمعیت سگ‌ها به صراحت تکلیف غربالگری سگ‌های مفید و غیر مفید مشخص شده و حتی سگهای مفید و اصیل هم نباید مجدد به بهانه اینکه عقیم سازی شده و با یک پلاک کوبی به سطح شهر برگردند، بلکه چنانچه شخصی متقاضی آن باشد می بایست با اخذ تعهد عدم رهاسازی و انجام معاینات دوره ای و مراقبت بهداشتی و داشتن شرایط مناسب نگهداری تحویل بگیرد نه اینکه ما سگ‌های ولگرد را با هزینه های سنگین جمع‌آوری کنیم و مجدد بعد چند روز به شهر برگردند چون عده‌ای مخالف غربالگری‌اند؟!

وی بیان داشت: اینکه می گویند سگ‌ها اینجا حضور داشته اند و ما انسان ها با ساخت شهر و روستا محیط آنان را اشغال کرده‌ایم غلط و غیر کارشناسی است، چون سگ‌ها موجودات اهلی هستند و همواره با انسان ها زندگی کرده می بایست صاحب داشته باشند و در محیط طبیعی و حیات وحش جایگاهی ندارند و در طبیعت هم به تنوع زیستی و گونه‌های ارزشمند جانوری و حیات وحش کشور آسیب می رساند.
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند ادامه داد: گزارش کامل و جامع در خصوص سگ‌های ولگرد به فرمانداری شهرستان دماوند ارسال شده و جلسات مربوطه تشکیل و مردم شاهد ساماندهی سگ‌ها خواهند بود.