مصاحبه با آقای حسین احمدزاده ؛ استاد منبّت دماوند
مصاحبه با آقای حسین احمدزاده ؛ استاد منبّت دماوند
سراغ یکی از هنرمندان منطقه دماوند در زمینه منبت کاری رفته ایم . جناب آقای حسین احمد زاده ؛ متولد ۱۳۴۶ ؛ که هنر منبت کاری را از پائیز ۱۳۶۹ در روستای آئینه ورزان نزد «استاد علی رضوی» آموزش دیده ؛ و در طی این سال ها شاگردانی تربیت نموده و تحویل جامعه هنری داده است .

✅ ۱) هنرمنبت را از چه سالی شروع کردید؟

🔅حسین احمدزاده، متولد ۱۳۴۶ هستم و هنر منبت کاری را از پائیز ۱۳۶۹ در روستای آئینه ورزان نزد «استاد علی رضوی» به مدت یک سال به صورت استاد- شاگردی آموزش دیدم؛ و از پائیز ۱۳۷۰ بطور مستقل و مداوم تاکنون ادامه داده ام.

✅ ۲)خلاصه ای از فعالیت های هنری خود را توضیح دهید:

🔅 به مدت هشت سال پیمانکار صنایع دفاع بودم و همراه با هفت نفر پرسنل، روی قنداق تفنگ های شکاری به صورت تیراژ بالا کار منبت انجام می دادم.
البته در این سال ها شاگردانی نیز تربیت نموده و تحویل جامعه هنری داده ام.

✅ ۳) در بین سال ۷۵ و ۷۶ نمونه یادمان شبلی را برای اداره ارشاد ساختید. این اثر چقدر طول کشید؟

🔅از کارهای شاخص بنده ساخت ماکت یادمان شیخ شبلی بوده است که به سفارش رئیس وقت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند جهت نمایشگاه بین المللی گردشگری در سال ۱۳۷۵ انجام شد.

🔸این کار شامل مراحل طراحی برای یک بنای هشت ضلعی که هر ضلع آن شامل سردیواره با نقوش مختلف و بسیار زیبا و هشت ستون بوده است که با مقیاس ۰/۱ کوچک شد. مراحل تهیه ی چوب گردو بسیار عالی و همچنین اجرای طرح بر روی ۱۶ قطعه اصلی دیواره، ۸ قطعه گنبدبنا و همچنین ۸ قطعه پایه ی بنابه صورت کار دست و استفاده از ابزار منبت کاری صورت گرفت. سپس قطعات به هم وصل شده و رنگ زده شد. اجرای این کار به مدت دو ماه طول کشید.

🔸لازم می دانم که به عرض برسانم که در شروع کار متوجه شدم که از کتیبه های پایین دو تا از اضلاع این بنا پنج شش آجر بیشتر موجود نیست. این امر باعث شد برای طراحی این دو کتیبه با مشکل زیاد روبرو شوم. به لطف خداوند و صرف مدت چند روز پی در پی توانستم طرح اصلی را طراحی کرده و اجرا بنمایم. شاید بسیار اندک کسانی توجه کرده باشند که دو کتیبه کوچک بالای درب ورودی بنا نیز دارای نقوش مختلف هستند و این مرا وادار به تحسین از طراح اصلی این کار و مجریان اجرای این بنای بی نظیر کرد که خداوند روحشان را قرین رحمت خودش قرار بدهد. اجرای این کار باعث افتخار برای من بوده و هست.

✅ ۴) شما در دو زمان، دو درب ورودی مسجد خاتم الاوصیاء (ع) نظام آباد تهران و مسجد امام حسن مجتبی (ع) را اجرا کردید. در این رابطه توضیح دهید

🔅من بر روی کتیبه های درب مساجد مختلف کار منبت انجام داده ام. نمونه شاخص آن درب مسجد خاتم الاوصیاء نظام آباد تهران بوده است که با تکنیک خاص و به صورت ظریف و یکپارچه از چوب گردو ساخته شد. این درب چهارلنگه، درب ورودی برادران و خواهران بود.

🔸همچنین منبت درب مسجد امام حسن مجتبی (ع) واقع در میدان پانزده خرداد (بازارتهران) را نیز اجرا نمودم.

✅ ۵) شما در زمانی که دوره ی منبت را طی می کردید، در آئینه ورزان چند استاد منبت کار در منازل و مغازه ها مشغول به کار بودند؟

🔅در آن دوره حدود ۳۰ استادکار به هنر منبت اشتغال داشتند که در هر کارگاه ۵ تا ۶ کارگر کار می کردند با آموزش می دیدند، که در حال حاضر تنها یک نفر (استاد ولی اله احمدی فر ) مشغول به کار می باشند.به جرأت می توان بگویم سطح کار اساتید فن آیینه روزان در ایران انگشت شمار بودند،که بعضی از آنان مانند استاد آقا ضیاء از دنیا رفتند وبعضی هم به خاطر شرایط کار، منبت کاری رها کردند وبه مشاغل دیگر روی آوردند.
🔸هم اکنون یکی از این استاد کارها به سال مصالح فروشی روی آورده است.

✅ ۶)علت اینکه این کارگاه ها تعطیل شد، چه بوده است؟

🔅کلا چند دلیل میشود، برای تعطیلی کارگاه ها برشمرد:
🔸واردات بی رویه و بدون گمرگ مبل های ترکیه ای

🔸 کاهش قدرت خرید مردم هم در کم رونق شدن کارگاه ها مؤثر بود

🔸وارد شدن دستگاه cnc که کار منبت را از دستی بودن خارج کرد،و وارد نبودن استاد کارها با کار دستگاه cnc

🔸همراهی و پشتیبانی نکردن مسئولان مربوطه با آنان جهت آموزش مسیر جدید کار با دستگاه ها، برگزاری نمایشگاه های فروش و…