منطق رهبری در عدم دخالت نمایندگان در انتصابات /سخنی با آقای حاج سیداحمد رسولی نژاد!
منطق رهبری در عدم دخالت نمایندگان در انتصابات /سخنی با آقای حاج سیداحمد رسولی نژاد!
رهبری معظم در دو سال اخیر به یک منطق ویژه وراهگشا اشاره کردند که بسیار حائز اهمیت است و آن چیزی نیست جز"موضوع دخالت نمایندگان در انتصابات"؛

❇️ اول) اول بسم ا… باید از تلاش ها و پیگیری ها و حضور  نماینده محترم در بین مردم تشکرقدردانی کرد کمربندی جنوبی دماوند، رفع و رجوع مشکلات شهرک های صیری ها در مواردی مانند بیمارستان های سوم شعبان و فاطمه زهرا (س) و جاده ها و…. با همراهی فرماندار،مسئولان و کارشناسان و… ورود کرده اند، که انصافا جای تقدیر دارد.ما در درج اخبار و گزارشهای گذشته به انعکاس اخبار نماینده محترم اهتمام داشته و از این پس نیز علاوه بر آن به تحلیل وپیگیری های این اقدامات و تقدیر از زحمات و تلاشهای ایشان وسایر مسئولان خواهیم پرداخت.

❇️دوم) در مورد جایگاه نمایندگی و عضویت ایشان  در کمیسیون صنایع (با توجه به اینکه در دوره های قبل در کمیسیون فرهنگی بوده و نوعا در حوزه های فرهنگی مسئولیت داشتند) چون کندوکاو خاصی نداشته ام، نظر قطعی و صریحی نمی توانم بدهم و باید از اهل اطلاع در باره چرایی این جابجایی سئوال کرد.

❇️سوم)آقای رسولی نژاد تاکنون چهار دوره نماینده منطقه و ۱۴ سال از ۴۲ سال دوران انقلاب اسلامی را نماینده مردم بوده اند که در مقایسه با مسئولان دیگر مانند ائمه جمعه و فرمانداران قابل قیاس نیست.

🔸از طرفی به جهت تریبون مجلس،  هم قدرت نظارتی نمایندگان از دو مسئول دیگر مانند فرماندار و امام جمعه بیشتر است و هم از این طریق ابزار پیگیری و قدرت بیشتری در اختیار دارند،لذا قدرت چانه زنی با مسئولان را بیشتر دارند.

🔸 با تکیه بر این اهرم ها طبیعی است ایشان پاسخگویی ۱۴ سال از دوران نمایندگی را ارائه دهند بالاخره هر که بامش بیش برفش بیشتر!

❇️چهارم) در این دوره چون اکثر نمایندگان منتخب با گرایش ها و روحیه جهادی انقلابی بوده اند، مقام معظم رهبری چه در سال گذشته و امسال تمجیدهای ویژه ای داشته اند که در دیدار با دانشجویان به این نکته اشاره کردند که خیلی از نمایندگان فعلی در دیدارهای قبل از جنس خود شما بوده اند و الان در مجلس حضور دارند و ابراز امیدواری کردند که این نمایندگان جوان بتوانند خوش درخشیده و پای کار انقلاب و نظام بمانند.

🔸ایشان در همین رابطه به شاخص های نماینده انقلابی اشاره کردند:

◽ساده زیست                          
◽اجتناب از تبعیض و فساد
◽امانت دار                              
◽همکاری با سایر قوا
◽مسئولیت پذیر                         
◽پرهیز از عوام زدگی و جو زدگی
◽مردمی بودن                            –
◽ پای بندی به قانون اساسی
◽به دنبال حل مسائل اصلی            
◽عدم نطق عصبانی و اعتراضی

🔸 در ادامه فرمودند: باید خودمان را با این ویژگی ها تطبیق بدهیم. هر کجا مطابقت داشتیم خدا را شکر کنیم و هر کجا فاصله بود از خدا طلب هدایت نماییم.

💠ایشان همچنین سه تذکر دادند:

🔹۱-عدم دخالت در انتخاب مدیران
🔹۲-مراقبت از آبروی افراد
🔹۳-تقویت کارشناسی مرکز پژوهش ها

❇️پنجم) رهبری معظم در این دو سال اخیر به یک منطق ویژه و راهگشا اشاره کردند که بسیار حائز اهمیت است و آن چیزی نیست جز” موضوع دخالت نمایندگان در انتصابات”؛

💢الف-“رهبر انقلاب در دیدار خردادماه با نمایندگان مجلس می‌فرمایند:

«یکی از آسیب‌ها، ورود نمایندگان در مسائل اجرائی است؛ فرض بفرمایید وارد شدن در اینکه مدیرکلّ فلان تشکیلات در شهر ما یا در استان ما مثلاً فرض کنید که چه کسی باشد، چه کسی نباشد؛ استاندار، فرماندار و از این قبیل. حالا یک وقت در مواردی یک حالت اضطراری ممکن است رخ بدهد که آن موارد استثنائی را من کاری ندارم امّا به طور معمول نمایندگان محترم از این مسائل اجرائی باید کناره بگیرند، وارد شدن در این مسائل و با مسئول اجرائی در این زمینه گفتگو کردن و توافق کردن و امثال اینها خطراتی دارد؛ از این بایستی اجتناب بشود.

💢ب-“نمایندگان مجلس نباید در انتصابات دخالت کنند/ البته توصیه‌ام به دولتی‌ها همیشه این بوده که از نظرات نمایندگان استفاده کنند،یک سفارش مؤکد هم بکنم، البته آقای قالیباف حالا که می‌آمدیم، به من گفتند که «شما یکی از این سالها راجع به اینکه نمایندگان درمورد انتصابها و اینها دخالت کنند یک چیزی گفتید، بعضی از همکاران ما ناراحت شدند»؛ بنده ناراحتی شما را که اصلاً نمیخواهم و نمی‌پسندم، اما شما را هم خیلی دوست دارم، مصلحت شما را میخواهم؛ واقعاً نباید دخالت کنید در انتصابات!شما وقتی که فرض کنید راجع به فلان مدیرکل ،راجع به فلان فرماندار وحتی راجع به استاندار،مثلا به آن وزیر مربوط پیشنهاد می کنید یااحیانا مثلا خدای ناکرده فشار وارد می کنید این موجب می شود که اگر چنانچه آن مامور بد عمل کرد،آدم نداند یقه ی چه کسی را باید گرفت،نه مردم بدانند ،نه دستگاه قضایی بداند،یقه ی آن وزیر را باید گرفت که چرا این را گذاشتید؟ یقه ی این نماینده را باید گرفت که چرا فشار آورده ؟ چرا این کار را بکنید؟ یکی از مسائل مهم قانون اساسی همین مسئله ی تفکیک قوااست یعنی شما بگذارید او کار خودش را بکند ،شما کار خودتان را بکنید،البته من توصیه ام به دولتی ها هم این بوده همیشه، قبلا هم همیشه توصیه کردم حالا هم توصیه میکنم از نظرات نمایندگان استفاده کنند. ۱۴۰۱/۳/۴

💠البته من(نویسنده یادداشت) از یک نکته تعجب دارم که چرا برخی نمایندگان از سخنان رهبر انقلاب دلخور و ناراحت شده اند!! و ناراحتی خود را به آقای قالیباف هم اظهار کرده اند؟!!

❇️ششم) براساس این منطق رهبری،  حجت الاسلام فتاح دماوندی امام جمعه محترم دماوند به این نکته از انتقادات مردم از  برخی نمایندگان در رابطه با عدم دخالت در انتصاب مقامات دولتی اشاره کردند.
[از 👈”اینجا “می توانید سخنان امام جمعه را مطالعه نمایید]

💠 در ادامه سخنان امام جمعه در نماز جمعه، در مراسمی که به مناسبت دومین سالگرد انتخاب آقای سیداحمد رسولی نژاد نماینده محترم با عنوان «جهاد تبیین» در دانشگاه آزاد برگزار گردید ایشان به این سخنان امام جمعه،این گونه  پاسخ دادند:

“در کتاب نهج البلاغه از امیرالمومنین سفارش شده است که افراد در مسئولیت‌ها نباید به دنبال نان و رفاه باشند.
رهبر معظم انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس محورهای مختلفی را بیان کردند که یکی از آنها این بود که انقلابی بودن خوب است، اما مهم انقلابی ماندن است.

برخی افراد در طول انقلاب اسلامی، سوپر انقلابی بودند، اما امروز از قطار انقلاب پیاده شدند و مقابل این انقلاب جبهه گرفتند.

یکی دیگر از محورهایی که مقام معظم رهبری برای نمایندگان مطرح کردند، چند شاخص برای نماینده انقلابی بود که این فقط برای نماینده نیست؛ مقام معظم رهبری بر ساده‌زیستی و زندگی معمولی مسئولان تأکید کردند.

امروز امثال حسن روحانی، سید محمد خاتمی و مهدی کروبی و … غرق در تجملات هستند، اما آن کسی که مورد هجمه قرار می‌گیرد، روحانی ساده زیست در کف خیابان است.

گزارش می‌رسد که امام جمعه‌ای در فلان شهری، پیمانکار به ادارات معرفی می‌کند و برای کمک به هزینه‌های دفترش از پیمانکاران درصد می‌گیرد یا گزارشی می‌رسد که امام جمعه‌ای در خارج از بافت به صورت غیرقانونی ویلاسازی می‌کند.

مقام معظم رهبری تعریف‌های زیادی از مجلس کردند، اما یک تذکری دادند که برخی فقط به آن پرداختند.

اینکه مقام معظم رهبری فرمودند که نمایندگان مجلس در انتصابات ورود نکنند، یعنی ائمه جمعه دخالت کنند؟ امام جمعه‌ای در یک شهری ۳۰ نفر را برای منصب فرمانداری معرفی می‌کند، این آیا تبعیت از مقام معظم رهبری است؟

این همه مقام معظم رهبری از مجلس حمایت کردند، اما چه شده برخی تریبون‌های نماز جمعه در محدود شهرها به جای تریبون وحدت، تریبون تفرقه شده است.

یک روز مجلس را به بهانه تبعیت از مقام معظم رهبری که فرمودند نمایندگان دخالت نکنند، می‌کوبند و روز دیگر قوه قضائیه و روز دیگر دولت را می‌کوبند، این چه تریبون وحدتی است؟

شما بعضی از رفتارها نگاه کنید، کدام یک از ما ضد انقلاب هستیم و مقابل رهبری هستیم؟ رسولی‌نژاد را فقط در این دو سال نگاه نکنید، ۱۲ سال قبل آن را نیز نگاه کنید ببینید آنچه رهبری فرمودند ما عمل کردیم یا نه؟ در بین مردم بودن، همراهی با مردم و پیگیری مطالبات مردم، آیا ذره ای از خط امامین در این ۴۳ سال فاصله گرفت؟ چرا امروز بعضی‌ از جوانان دین گریز شدند؟ بخش عمده‌ای از آن به خاطر شبکه‌های فاسد مجازی است که اسلام، قرآن و انقلاب را تخریب می‌کند، اما بخشی دیگری از آن به خود ما بازمی‌گردد.
ما زیر ذربین و نگاه تیزبین مردم هستیم بالای منبر و پشت تریبون دعوت به تقوا و ساده‌زیستی و پیروی از ولایت میکنیم اما خود اطاعت نمی کند و همین باعث می‌شود که افراد به مرور فاصله بگیرند و آن چیزی که در گفتار ما می‌شنوند در گفتار ما نمی بینند.”

من هشدار می دهم به بعضی ها که از تریبون ها استفاده می کنند دشمنی ها را بگذارید کنار، من یادم نمی رود جنابعالی در همین دوره قبل ،دوره دهم وقتی رقیب ؛ اصلاح طلب،تند رو ،ضد انقلاب که بیشترین مواضع را در مجلس دهم علیه انقلاب و نظام گرفت از خوشحالی کف زدی و شادمانی کردی. و بعد دست به خدا برداشتی که الحمدالله رسولی نژاد رای نیاورد. این حرکات تا کی باید ادامه پیدا کند. این دشمنی ها تا کی باید ادامه پیدا کند! روز قیامت چه جوابی داری…..

❇️هفتم)به نظر می رسد سخنان امام جمعه که مبتنی بر سخنان مقام معظم رهبری دراین دو دوره بوده است، روشن بوده  و شایسته بود که پاسخ هم در همین رابطه و با همین منطق داده می شد.
موضوع  روشن است، پاسخ هم باید روشن باشد؛ عدم دخالت نمایندگان در انتصابات !!

لذا انتظار می رفت ایشان  در برابر نکات مطرح شده در نماز جمعه در مورد عدم دخالت در انتصابات پاسخ دهند،

مثلاً بگویند:”نه اینگونه نبوده و بنده طبق منویات رهبری عمل کرده ام ودخالتی در عزل ونصب ها نداشته ام؛ “یا بنا بر دلائل و مصالحی اگر دخالت داشته ام  مبنای عقلایی، حقوقی، منطقی  واز روی مصالح منطقه وشهرستان بوده است و یا …

به نظر می رسد پاسخ های ارائه شده درآن جلسه که  نام آن جهاد تبیین بود، با عصبانیت و فریاد ارائه شد؛ فرافکنانه و نوعی  فرار  رو به جلو بود [که با توجه به ادعاهایی و بعضا اتهاماتی که وارد شد پاسخ آن باید درفرصت دیگری داده شود].

با این حال اصلا تمام سخنان شما  رادر مورد امام جمعه ها و از جمله امام جمعه دماوند درست فرض می کنیم؟! انتقادات شما وارد، سلّمنا، قبول کردیم ولی جناب آقای رسولی نژاد!  اگر شما به عزل و نصب ها ورود نداشته اید؟
بیایید بگویید نداشته ام! این که داد و فریاد ندارد! مردم یک جمله پاسخ می خواهند! همین !!
اگر دخالتی نداشته اید بگویید.
اگر ورود داشته اید میزان آن را بگویید! مردم و مسئولان و کارمندان ادارات  و حتی دوستان و یاران همراه خودتان ،بهترین داور و قاضی اند و خود قضاوت می کنند!

این که این همه عصبانیت ندارد. سخنی – به زعم شما نادرست- گفته شده است.حق شمااست که طبق روال معمول، پاسخ مستدل و محکم و ناظر به نکات گفته شده را ارائه بفرمایید.

هشتم) همه باید بدانیم ! دوران دعوا و سر و صدا تمام شده است. مردم ما، حوصله بگو مگوهای مسئولان را ندارند بخصوص که با فریاد و عصبانیت باشد! بخصوص که پاسخ روشن نباشد! بخصوص که بسیاری از مردم قانع نشده باشند! اینگونه پاسخ گفتن ها بیشتر گره های ذهنی را می افزاید و مصداق از “قضا سر کنگبین صفرا فزود”، می شود.

نهم ) در یادداشتی که در تاریخ ۱۴۰۰/۹/۱۰ با عنوان «تفکیک قوا لازم، همراهی قوا واجب، در همه سطوح» به منطق حقوقی عدم دخالت نمایندگان پرداخته شده است.علاقمندان می توانند برای مطالعه یادداشت فوق از 👈 “اینجا” وارد شوند .