موج چهارم کرونا در تهران آغاز شد/ روزهای سخت کرونایی در راه است
موج چهارم کرونا در تهران آغاز شد/ روزهای سخت کرونایی در راه است
با توجه به افزایش تعداد موارد بستری و ابتلا به ویروس کرونا بعد از تعطیلات نوروزی کارشناسان ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده‌اند از هفته‌ آینده باید منتظر روزهای سخت کرونایی باشیم.

مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده‌اند با درنظر گرفتن اینکه مسافران نوروزی به شهرهای خودشان بازگشته‌اند روند همه‌گیری ویروس منحوس درحال گسترش در اقصی‌ نقاط کشورمان است و اکنون باید منتظر ایجاد کانون‌های بحرانی میان خانواده‌ها باشیم.

البته به‌گفته این گروه نکته نگران‌کننده اینجاست که خانواده‌هایی که عموماً در طول سفر خود با کمترین توجه به پروتکل‌های بهداشتی نوروز را سپری کرده‌اند و احتمالاً به ویروس کرونا آلوده‌ شده‌اند اکنون درحال برگزاری تجمع‌های خانوادگی و شب‌نشینی‌ها شده‌اند که این می‌تواند عاملی در افزایش سرعت چرخه همه‌گیری در شهرها به‌خصوص کلان‌شهرها باشد؛ تاجایی که یکی از مقام‌های مسئول وزارت بهداشت روز گذشته رسماً از مردم خواهش کرد: “حالا که نوروز بی‌توجه به مسایل و پروتکل‌های بهداشتی سفر رفته‌اید حداقل برای دو هفته شب‌نشینی و دورهمی‌های خانوادگی را تعطیل کنید”.

هموطنانی که سفر رفته‌اند تا ۵ روز نباید رفت و آمد داشته باشند
در این زمینه سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: به عنوان یک هشدار بهداشتی به آنهایی که از سفر بازگشته‌اند می‌گویم در چند روز آینده دورهمی برگزار نکنند زیرا ممکن است آلوده باشند و دیگران را بیمار کنند، همچنین کسانی که سفر نرفتند هم با افرادی که سفر رفته ‌اند در ارتباط نباشند و آنها را به خانه خود دعوت نکنند؛ زیرا ممکن است آنها ناقل ویروس باشند و بیماری را انتقال دهند.
وی افزود: کسانی که سفر رفته‌اند تا پنج روز نباید رفت و آمد داشته باشند و دورهمی برگزار نکنند؛ اگر علائمی پیدا کردند به سرعت به مراکز درمانی مراجعه و حتماً قرنطینه را رعایت کنند.
دکتر رئیسی بیان کرد: از امروز تا جمعه آینده، هفته بسیار مهمی است که باید بسیار دقت کنیم زیرا بسیاری از افرادی که سفر رفتند سالم بودند اما اکنون آلوده شده و بازگشته اند و می‌توانند اقوام، اعضای خانواده و دیگران را آلوده کنند. به کارمندان ادارات هم توصیه می‌‌کنم از تجمع در یک مکان و دید و بازدید پس از تعطیلات خودداری کرده زیرا بسیار خطرناک است.

از سوی دیگر نباید فراموش کنیم که کلان‌شهرها عموماً با توجه به میزان ترددهای روزانه برای انجام امور اداری و تجاری در این شرایط محلی برای صعود یکباره تعداد مبتلایان آن هم زیر سایه کرونای انگلیسی که وجودش در کشور ثبت شده است می‌باشند، به‌عنوان مثال معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در تهران اعلام کرده است بازگشت مسافران نوروزی به پایتخت باعث شده است شاهد شکل‌گیری موج چهارم کرونا در تهران باشیم.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به حجم بالای جابه‌جایی کارمندان و پرسنل شرکت‌های خصوصی یا کارگران در این کلان‌شهر اظهار کرده است که احتمالاً برای هفته‌های آتی سیاست دورکاری سختگیرانه‌ای همانند اردیبهشت گذشته داشته باشیم، چون اکنون براساس آمارهای منتشرشده مثلاً در کلان‌شهر تهران 50 تا ۷۰ درصد موارد سرپایی، بستری و فوت افزایش یافته است.

وی در ادامه تأکید کرد نتایج بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی در طول تعطیلات نوروزی از ده روز آینده میان آمارهای صعودی همه‌‌گیری، بستری و حتی مرگ‌ومیر ناشی از کرونا مشخص خواهد شد که البته اخبار خوشایندی نیست.

حمل‌ونقل عمومی نگرانی اصلی

در همین حال فارغ از تمام مشکلات ایجادشده کرونایی در شرایط فعلی بازگشایی مجدد اداره‌ها، شرکت‌های خصوصی، مراکز ارایه خدمات و تولیدی‌ها عاملی شده است که در شهرها به‌خصوص کلان‌شهرها و شهرهای صنعتی یکباره شاهد افزایش تقاضای جابه‌جایی درون‌شهری باشیم که این روند می‌تواند به افزایش سرعت انتقال بیماری کمک کند و بار سنگینی را به کادر درمانی کشور تحمیل کند.

بر همین اساس شاید یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های مسئولان بهداشت و درمان همین موضوع سیستم حمل‌ونقل عمومی درون‌شهری مثل اتوبوس‌های شرکت واحد، تاکسی و مترو است که ظاهراً قرار است در روزهای آینده نسبت به میزان ارایه خدمات و البته محدودیت‌های جدید در این وسایل نقلیه نیز تصمیم‌گیری و اعلام شود. اما تمامی مسئولان امر در این زمینه به مسافرانی که قصد استفاده از این سیستم حمل‌ونقل عمومی را دارند توصیه کرده‌اند نسبت به رعایت پروتکل‌ها و فاصله‌‌گذاری اجتماعی جداً توجه داشته باشند.

کاهش سطح رعایت پروتکل‌ها نگران‌کننده است

نکته جالب توجه اینجاست که علی‌رغم تمام هشدارهای صادرشده از سوی ستاد ملی مقابل با کرونا قبل از آغاز تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ مبنی بر اهمیت رعایت پروتکل‌ها و عدم اقدام به سفر در این ایام می‌بینیم، آمارها نشان می‌دهد سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم به زیر سطح ۵۵ درصد رسیده است که این آمار در شرایط فعلی و همچنین با درنظر گرفتن افزایش میزان سرایت بیماری واقعاً نگران‌کننده و حتی می‌تواند بحران‌ساز باشد.

به‌گفته ‌کارشناسان بهداشت و درمان در شرایط فعلی علی‌رغم اینکه واکسیناسیون در کشور آغاز شده است اما باز هم با توجه به افزایش سرعت سرایت ویروس بهترین راهکار استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و همچنین توجه مناسب به پروتکل‌های بهداشتی از سوی شهروندان خواهد بود در غیر این صورت تجربه روزهای سیاه کرونایی دور از انتظار نیست.

کرونای برزیلی، آفریقای جنوبی و ترکیه‌ای هم در راه است

از سوی دیگر شاید نگرانی اصلی درباره همه‌‌گیری بیماری اینجاست که برخی از مسافران خارجی و البته هموطنانی که در تعطیلات نوروزی به کشورهای خارجی سفر کرده‌اند هنگام بازگشت به‌همراه خود نوع ویروس‌های جهش‌یافته‌ای را به سوغات آورده‌اند که اکنون این مشکل باعث نگرانی مسئولان بهداشت و درمان کشور شده است، به‌صورتی که آمارها نشان می‌دهد جابه‌جایی این ویروس توسط ناوگان هوایی ترکیه و امارات احتمالاً به کشور وارد شده است و بر همین اساس وزیر بهداشت در آخرین اظهارنظرش براین‌اساس خواستار تعطیلی دوهفته‌ای پروازهای ترکیه شد.

آمار بستری کرونایی‌ها در خراسان رضوی نگران‌کننده است

شاپور بدیعی، معاون درمان علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  مشهدمقدس  اظهار داشت: آمار بستری‌ها و سرپایی‌های کرونایی در ایام نوروز ۱۴۰۰ به نسبت روزهای پایانی سال گذشته رشد ۱۷ تا ۴۰ درصدی داشته است.

وی خاطرنشان کرد: آمار سرپایی و بستری رو به افزایش بوده که نگران‌کننده است و در نیمه اول فروردین ماه امسال شاهد افزایش ۳۵ تا ۴۰ درصد بیماران سرپایی ۱۷ تا ۲۰ درصد بیماران بستری در بیمارستان‌ها بودیم.

بدیعی بیان کرد: کرونا هنوز تمام نشده و اینکه فکر کنیم با کنترل وضعیت و کاهش آمار بحران به پایان رسیده است یک باور نادرست بوده و همگان باید خود را در مسیر سلامت جامعه مسئول بدانیم و با کوچکترین غفلت موجب آسیب به خود و دیگران نشویم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: بدین منظور، نشست شورای مدیران معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد جهت ارزیابی آخرین وضعیت کرونایی پس از اعلام وضعیت نارنجی در مشهد و همچنین برنامه سال ۱۴۰۰ این معاونت برگزار شد.

وی افزود: در این نشست بر مدیریت هرچه بهتر وضعیت کنونی در روزهای باقی مانده تا ماه مبارک رمضان تأکید شد تا شاهد فشار کاری کادر درمان در این ماه مبارک نباشیم.

هرمزگان در آستانه وضعیت قرمز کرونای انگلیسی

بدرحال حاضر استان هرمزگان خیز جدیدی از شیوع ویروس کرونا را آغاز کرده است که در چندین هفته گذشته بی‌سابقه بوده و این درحالی است که شرایط آماری کرونا در این استان با رنگ‌بندی آن، هم‌خوانی ندارد.

آمار بیماران بستری مبتلا به کووید۱۹ در استان، با یک شیب تند صعودی، می‌باشد؛ این آمار در هفته گذشته ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده و به تعداد ۱۸۰ نفر رسیده است همچنین تعداد بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه ۴۳ نفر بوده و افزایش ۳۰ درصدی نیز داشته است.

گفتنی است بیماران مبتلا به کرونا که در قرنطینه خانگی می‌باشند به ۲۴۸۷ نفر رسیده که نسبت به هفته قبل، بیش از دو برابر شده است؛ همچنین متاسفانه تعداد جانباختگان کرونایی در هفته گذشته حدود سه برابر افزایش یافته و تاکنون ۱۰۶۵ بیمار جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند.

به گفته دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان وضعیت استان هرمزگان درخصوص آمار شیوع کرونا قرمز است و تنها در چندروز گذشته دو بخش کووید۱۹ به ظرفیت ۲۰ تخت، در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس راه‌اندازی شده است.

لازم به ذکر است تعداد تفکیک‌شده مبتلایان کرونای جهش‌یافته، موسوم به کرونای انگلیسی، دیگر از سوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اعلام نمی‌شود چراکه به گفته سخنگوی این دانشگاه، اکنون تقریبا تمام موارد مثبت کرونا مبتلا به نوع جهش‌یافته آن هستند.

می‌توان گفت دلیل اصلی این افزایش‌ها، مسافرت‌ها و مهمانی‌های ایام عید نوروز بوده که شیوع گسترده این ویروس را به دنبال داشته است؛ اما متاسفانه باوجود این آمار، درصد رعایت اصول بهداشتی توسط مردم استان کاهش چشمگیری داشته و در سطح شهر و بویژه سواحل استان، در این‌روزها تجمعات گسترده‌ای مشاهده می‌شود که لازم بوده تا پیش از بازگشت روزهای سیاه کرونایی به استان، توجه بیشتری به پروتکل‌های بهداشتی صورت گیرد.

رشد ۵۰ درصدی مبتلایان کرونا در خراسان شمالی

سید احمد هاشمی اظهار داشت: با بستری ۴۱ بیمار جدید در ۲۴ ساعت گذشته،  151 بیمار دارای علایم بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: متاسفانه حساسیت مردم نسبت به زدن ماسک کمتر شده و تجمعات و دورهمی‌ها در حال افزایش است، بنابراین دوباره به مردم تاکید می کنم موارد بهداشتی را رعایت کرده و از تجمعات دوری کنند.

وی تصریح کرد: برای کنترل ویروس منحوس کرونا نیاز به مشارکت همگانی وجود دارد و همچنان به همگان توصیه می‌کنیم که علاوه بر استفاده مداوم از ماسک، پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

احتمال افزایش تعداد شهرهای نارنجی در استان گلستان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان از روند افزایشی مبتلایان به کرونا و شناسایی ۱۰ مورد کرونا انگلیسی در استان خبر داد.

عبدالرضا فاضل صبح امروز در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا، اظهار داشت: پیک چهارم کرونا در اکثر استان‌های کشور آغاز شده و قطع به یقین در گلستان هم رخ خواهد داد.

وی افزود: تعداد بیماران مبتلا به کرونا که در بیمارستان‌های استان بستری هستند نسبت به روز اول فروردین ۱۰۸ بیمار افزایش یافته و به ۲۸۸ بیمار رسیده است که از این تعداد ۴۶ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه و ۱۸ بیمار به دستگاه ونتیلاتور وصل هستند.

فاضل ادامه داد: در حال حاضر شهرستان‌های گرگان و بندرگز در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های گمیشان و مراوه تپه در وضعیت آبی هستند و سایر شهرستان‌های استان در وضعیت زرد قرار دارند.

وی اضافه کرد: پیش بینی می‌شود شهرستان‌های کردکوی، علی آباد و مینودشت طی روزهای آینده از وضعیت زرد وارد وضعیت نارنجی شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد تست‌های مثبت کرونا از نوع انگلیسی است، گفت: تا کنون ۱۰ مورد ابتلا به کرونا انگلیسی در استان شناسایی شده که در شهرستان‌های گرگان، گنبدکاووس، بندرگز و بندرترکمن بوده است.

فاضل افزود: پیش بینی ما این است شاید ۱۰ برابر این موارد ابتلا به کرونا انگلیسی در استان وجود داشته باشد که قدرت انتقال و کشندگی بیشتری دارد.

وی با بیان اینکه تا کنون هفت هزار و ۴۰۰ واکسن وارد گلستان شده است، خاطرنشان کرد: ۶ هزار و ۴۰۰ مورد واکسیناسیون در استان انجام شده که ۸۰ درصد آن مربوط به کادر درمان است و در مجموع حدود ۴۵ درصد از کادر درمان استان واکسینه شدند.

وی یادآور شد: تزریق واکسن کرونا بر اساس پروتکل‌های وزارت بهداشت انجام می‌شود و پس از کادر درمان، بیماران خاص، سالمندان و پاکبانان در اولویت قرار دارند.

بیش از ۳۵ درصد تست‌های کرونا در خراسان شمالی مثبت است

دکتر سید احمد هاشمی اظهار داشت: روز گذشته در برخی شهرستان ها حدود ۵۰ درصد و در کل استان بالای ۳۵ درصد تست‌ها مثبت شد و این زنگ خطری برای شروع موج چهارم شیوع کرونا است.

وی افزود: تا دو هفته گذشته تعداد موارد بستری ۷۰ تا ۸۰ بیمار بود ولی امروز بالای ۱۵۰ بیمار در بیمارستان‌ها بستری هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: از تالاردارها خواهشمندم ظرفیت‌ها و مسائل بهداشتی را رعایت کنند چون در غیر این صورت به دلیل اهمیت سلامت مردم، همکاران ما ورود پیدا می کنند و مواردی که رعایت نشود برخورد قاطع انجام می‌گیرد.

هاشمی تصریح کرد: در بازدید میدانی از این صف‌های مرغ و نان مشاهده کردیم که متأسفانه بسیاری از افراد ماسک نمی‌زنند و فاصله مناسب را رعایت نمی‌کنند.

وی تصریح کرد: برخی مردان بین ۱۸ تا ۳۰ سال با تصور این که جوانان مبتلا نمی شود از زدن ماسک خودداری می کنند در حالی که با عدم رعایت موارد بهداشتی خطر ابتلا به ویروس را به خانواده انتقال می‌دهند.

وضعیت کاشان با تداوم شرایط به قرمز کرونایی تبدیل می‌شود

مهدی دلاوری صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه وضعیت امروز ما نتیجه الگوی رفتاری در روزهای پایانی سال و اوایل سال جاری است اظهار داشت: علی‌رغم تذکرات مختلف متأسفانه برخی از شهروندان این مسائل را رعایت نکردند و دچار خیز جدید کرونا شدیم.

وی با بیان اینکه الگوی بیماری در اکثر شهرهای کشور صعودی است، افزود: در حال حاضر با شرایطی که داریم و با توجه به روند افزایش تند بیماران سرپایی آمار شهرهای قرمز رو به افزایش می‌رود در حالی که با تلاش همکاران ما در معاونت بهداشت از ۲۵ اسفندماه تا ۱۳ فروردین‌ماه چهار هزار و ۹۵۴ مورد بازدید صورت گرفته است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه ۴۴ مورد از صنوف متخلف به مراکز قضایی معرفی و ۴۸ مورد پلمب شده است، ابراز داشت: شش هزار و ۱۳۲ کیلوگرم از مواد غذایی فاسد معدوم شده و از سوی دیگر سه مورد از مراکز صنعتی پلمب و پنج مورد نیز به مراکز قضایی معرفی شدند.

وی با بیان اینکه از یکم تا ۱۳ فروردین دو هزار و ۸۱۶ تست پی سی آر انجام شده که ۳۸ درصد این موارد مثبت بوده است، گفت: تست‌های تشخیص سریع در این بازه نیز چهار هزار و ۴۲۱ مورد انجام شده که ۹٫۵ درصد از این تست‌ها مثبت بوده است و موارد فوتی نیز چهار مورد بوده است.

دلاوری ضمن اشاره به افزایش بستری بیماران مبتلا به کرونا تصریح کرد: از لحاظ بازه سنی روند به گونه‌ای است که بیشترین بیماران ۵۰ تا ۵۹ سال هستند به نحوی که ۴۸ درصد زن و مابقی مرد هستند و بستری‌ها نیز در این مدت اخیر از یک سال تا ۹۵ سال داشتیم.

وی با بیان اینکه آمارها نشان از روند صعودی بیماری در منطقه کاشان و آران و بیدگل است، تأکید کرد: علی رغم هشدارهای دانشگاه علوم پزشکی کاشان روند بیماران کرونایی رو به افزایش است و بر همین اساس با توجه به وضعیت نارنجی شهرستان کاشان محدودیت‌هایی اعمال می‌شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه تداوم این شرایط در منطقه کاشان باعث می‌شود تا کاشان به وضعیت قرمز گرایش پیدا کند، افزود: تا به امروز یک هزار و ۵۰۰ دوز واکسن تزریق شده است و بر اساس اولویت کار واکسیناسیون پرقدرت انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه سویه قالب در کاشان انگلیسی است، ابراز داشت: بیش از ۶۰ درصد از مبتلایان در کاشان به کرونای انگلیسی مبتلا هستند و الگوهای اپیدمی در منطقه کاشان نیز این مورد را تأیید می‌کند و احتمال آلودگی افراد در فضای سربسته بالای ۸۰ درصد است و بر همین اساس باید شهروندان بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

اردبیل در آستانه وضعیت نارنجی قرار گرفت

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان اردبیل گفت: افزایش فوتی و بستری‌های کرونایی در استان از طرفی دیگر استان را در آستانه قرارگیری در وضعیت نارنجی قرار داده است.

شهرام حبیب‌زاده پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران در اردبیل اظهار داشت: خطر اوج‌گیری کرونا در استان اردبیل با توجه به شرایط شکننده استان دور از انتظار نیست و متأسفانه در این زمینه این استان در آستانه وضعیت نارنجی قرار گرفته است.

وی با اشاره به این که در حال حاضر روند مبتلایان و جانباختگان به این بیماری تسریع یافته است، گفت: در حال حاضر اردبیل در شرایط صعودی قرار گرفته و این وضعیت کماکان ادامه دارد و در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی وضعیت بحرانی در کمین استان خواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان اردبیل گفت: افزایش فوتی و بستری‌های کرونایی در استان از طرفی دیگر استان را در آستانه قرارگیری در وضعیت نارنجی قرار داده است که در روزهای آینده در انتظار اردبیل است که انتظار می‌رود در این زمینه همکاری‌های لازم مبنای کار باشد.

حبیب‌زاده ادامه داد: تعطیلات نوروزی، ورود مسافران، افزایش ازدحام و تجمعات و نیز دورهمی‌ها سبب تحقق این نگرانی‌ها شد در حالی که انتظار می‌رفت در این زمینه برای رفع مشکلات مربوطه و کاهش آمار ابتلایان تصمیمات اساسی اتخاذ شود.

وی تصریح کرد: استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و موازین بهداشتی یک اولویت اساسی است که در این زمینه همچنان مردم باید در وهله نخست به این مسئله اهتمام جدی بورزند و همکاری‌های لازم را در این زمینه داشته باشند.

در همین حال آمارها نشان می‌دهد در هفته‌های گذشته آمار ابتلا و فوتی‌ها در استان اردبیل به صورت قابل توجهی افزایش یافته است و در وضعیتی که این استان روزهای متوالی بدون فوتی را سپری می‌کرد اما این روزها وضعیت شکننده‌ای در استان حاکم شده است.

جان باختن ۴ نفر دیگر و بستری شدن ۳۶ مبتلای جدید در ۲۴ ساعت گذشته شمار کل جان باختگان کرونا در استان اردبیل به ۱۴۶۴ نفر رسانده و تعداد مبتلایان کرونای انگلیسی در استان به ۲۱ نفر رسانده و تعداد بستری‌های همزمان نیز به ۲۰۳ نفر رسیده و تعداد بیماران بدحال بستری در آی سی یو به ۵۲ نفر رسیده است.

براساس‌ آخرین وضعیت اعلام شده توسط وزارت بهداشت، هم اکنون شهرهای اردبیل، پارس‌آباد، مشگین‌شهر، خلخال، سرعین، بیله سوار و نیر در وضعیت زرد و شهرهای نمین، گرمی، کوثر و اصلاندوز در وضعیت آبی قرار دارند.

با وضعیت کنونی رسیدن به وضعیت نارنجی در روزهای آینده دور از انتظار نخواهد بود و شرایط نامناسبی در استان حاکم خواهد بود.

زنگ خطر موج جهارم کرونا در قشم به صدا در آمد

جزیره قشم با ظرفیت‌های مهم حوزه گردشگری یکی از مهمترین مقاصد طبیعت‌گردان محسوب می‌شود که تا پیش از شیوع کرونا در اسفندماه سال ۱۳۹۸ به ویژه در ایام تعطیلات پایان سال و نوروز با حجم بالای گردشگر همراه بود که این اتفاق، موجب گردش مالی بسیار خوبی برای فعالان اقتصادی جزیره می‌شد.

شیوع کرونا در آستانه نوروز ۹۹ که مهمترین زمان کسب و کار فعالان اقتصادی جزیره بود، شوک بزرگی به اقتصاد قشم وارد کرد و ادامه این بیماری مهلک در نوروز ۱۴۰۰ هم که با کاهش چشمگیر شمار گردشگران همراه شد به طوری که شیرینی این عید را هم همانند عید سال گشته به کام همه مردم به ویژه فعالان اقتصادی جزیره تلخ کرد.

اعمال محدودیت‌های کرونایی شرایط نارنجی در قشم 

فرماندار و رئیس ستاد مدیریت بیماری کرونا شهرستان قشم با اظهار تاسف از نارنجی شدن شرایط کرونایی در این جزیره، از اعمال دستورالعمل‌های ویژه این رنگ و محدودیت‌های ترددی در اسکله‌های این جزیره خبر داد.

علیرضا نصری، اظهار داشت: تا زمان خروج از وضعیت نارنجی در قشم، ورود خودروهای شخصی با پلاک غیربومی و خروج خودروهای شخصی پلاک بومی این شهرستان به سایر شهرها ممنوع است.

وی با تاکید بر اهمیت ترک هرچه زودتر مسافرانی که همچنان در جزیره حضور دارند، افزود: افرادی که به این هشدار توجه نکنند با جرائم سنگین از سوی پلیس راهور مواجه خواهند شد.

به گفته فرماندار قشم، ممنوعیت تردد درون شهری شبانه خودروها از ساعت ۲۲ تا سه بامداد هم از دیگر محدودیت‌های ویژه شرایط نارنجی کرونایی است که در قشم هم به دلیل تغییر رنگ کرونایی، اعمال می‌شود.

او اعلام کرد: در شرایط نارنجی، فعالیت در مشاغل گروه سه و چهار از جمله مدرسه‌های شبانه‌روزی، باشگاه‌های ورزشی مربوط به ورزش‌های پر برخورد مانند کشتی، کاراته و جودو، کافه‌ها و چایخانه‌ها تعطیل و مراسم اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و اقامه نماز جمعه تا حصول وضعیت مساعد در شهرستان ممنوع است.

نصری تصریح کرد که در شرایط نارنجی کرونایی حاکم بر قشم، ادارات ارائه‌دهنده خدمات ضروری و دستگاه‌های مرتبط با مأموریت‌های اساسی و مدیریت شهری با دو سوم کارکنان و در سایر ادارات، ارائه خدمات با حضور ۵۰ درصد از کارکنان انجام می‌شود.

به گفته وی، با توجه به خطر شیوع بیشتر ویروس کرونا، تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و خودداری از هرگونه تجمع و مراسمات عروسی، عزا، دورهمی و مهمانی با جدیت بیشتری پیگیری شده و با متخلفان برخورد می‌شود.

اجرای طرح ملی شهید حاج قاسم سلیمانی در ماه‌های پایانی سال گشته موجب شده بود رنگ کرونایی این جزیره به تدریج از نارنجی به زرد و در ادامه به آبی تبدیل شود اما بی توجهی عده‌ای از مهمانان و گردشگران در سفر به بزرگترین جزیره خلیج فارس و همراهی شماری از مردم این منطقه در برپایی آیین‌های جشن، مراسم‌های دورهمی و آیین‌های عزا بار دیگر و در آستانه نوروز ۱۴۰۰ رنگ آبی قشم به زرد و در نهایت با حضور گردشگران به نارنجی تبدیل شد.

با توجه به هشدارهای وزارت بهداشت و نگرانی مسئولان ستاد کرونای کشور از افزایش آمار مبتلایان به کرونا به خاطر بی توجهی به هشدارهای اعلام شده در زمینه نرفتن به مسافرت در ایام نوروز، بیم آن می‌رود در هفته‌های پیش رو با موج چهارم ویروس کرونا در کشور از جمله در قشم مواجه باشیم و رنگ کرونایی جزیره از نارنجی به قرمز و خدای ناکره به سیاه تبدیل شود.

به راستی همه ما باید در خلوت خود به این موضوع فکر کنیم که چقدر در تغییرات رنگ کرونایی که موجب ابتلای بیشتر افراد و فزونی یافتن شمار فوت‌شدگان می‌شود مقصریم و در صورت مشخص شدن سهم خودمان تلاش کنیم با رعایت دقیق و کامل پروتکل‌های بهداشتی ستاد ملی کرونا، به سلامت فردی و جامعه کمک نموده تا سربازان خط مقدم مقابله با ویروس مهلک کرونا هم بتوانند بهترین خدمات را برای سلامت افراد مبتلا ارائه کنند.

میانگین مبتلایان  در کرمانشاه ۲/۵ برابر افزایش یافت

چنانچه در اسفند سال گذشته روزانه ۶۷ نفر مبتلا به کرونا به ثبت رسیده اکنون این آمار به ۱۶۰ نفر رسیده که نشان می‌دهد میانگین مبتلایان قطعی ۲/۵ برابر افزایش یافته است و میانگین فوت که ۰/۹ در روز بوده اکنون به ۱/۳ رسیده است.

تمام آمارها نشان می‌دهد شیوع بیماری روندی صعودی را در پیش گرفته و تمامی مبتلایان نیز کرونای انگلیسی قلمداد می‌شوند؛ بنابراین شدت، قدرت سرایت و دوران کوتاه وارد شدن به وخامت بیماری در این نوع از ویروس بسیار شدید است.

اکنون دو شهرستان اسلام‌آباد غرب و کنگاور در وضعیت قرمز، شهرستان‌های گیلانغرب، کرمانشاه، سرپل ذهاب، سنقر و کلیایی و پاوه در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های هرسین، صحنه، ثلاث‌باباجانی، دالاهو، قصرشیرین، جوانرود و روانسر در وضعیت زرد قرار دارند.

از طرفی به منظور کاهش رفت و آمد شهروندان و کارکنان دولت در شرایط هشدار، نحوه فعالیت ادارات براساس رنگ‌بندی جدید شهرها از امروز اعلام شد.

افشین کریمی معاون منابع انسانی استانداری کرمانشاه درباره نحوه فعالیت ادارات گفت: با توجه به تغییر وضعیت شیوع بیماری کرونا از تاریخ ۱۵ فروردین شیوه حضور کارکنان و ارائه تمامی خدمات عمومی و ضروری بر اساس بخشنامه ۳۷۴۸۹۹ مورخ ۹۹٫۸٫۲۷ سازمان اداری و استخدامی کشور در وضعیت‌های سه گانه خواهد بود.

وی افزود: به منظور کاهش ترددهای شهروندان و کارکنان دولت در شرایط هشدار، وضعیت حضور کارکنان و فعالیت ادارات در هر یک از وضعیت‌های اعلامی از سوی قرارگاه عملیاتی ستاد ملّی مدیریت کرونا در ادارات شهرها به شرح زیر خواهد بود:

در وضعیت «زرد» کارکنان ادارات ارائه‌دهنده خدمات ضروری و دستگاه‌های مرتبط با مأموریت‌های اساسی و مدیریت شهری با ۱۰۰ درصد ظرفیت در محل کار حاضر خواهند شد. در سایر ادارات شهر ارائه خدمات با حضور ۳‏/۲ (دو سوم) کارکنان انجام خواهد شد.

در وضعیت «نارنجی» ادارات ارائه‌دهنده خدمات ضروری و دستگاه‌های مرتبط با مأموریت‌های اساسی و مدیریت شهری می‌توانند با تشخیص بالاترین مقام مسئول (در سطح ملّی یا استان) نسبت به کاهش حضور تا یک سوم کارکنان خود اقدام کنند. در سایر ادارات شهر ارائه خدمات با حضور۵۰% (پنجاه درصد) کارکنان انجام خواهد شد.

در وضعیت «قرمز» دستگاه‌های ارائه‌دهنده خدمات ضروری و دستگاه‌های مرتبط با مأموریت‌های اساسی و مدیریت شهری می‌توانند با تشخیص بالاترین مقام مسئول (در سطح ملّی یا استان) نسبت به کاهش حضور تا ۵۰% (پنجاه درصد) کارکنان خود اقدام کنند، مشروط بر آنکه خللی در ارائه خدمات ضروری به‌وجود نیاید. 

در سایر ادارات شهر ارائه خدمات با حضور حداکثر یک سوم کارکنان انجام خواهد شد. تمامی مراکز آموزشی (آموزشگاه‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و …) به‌طور کامل تعطیل و صرفاً کارکنانی که حضور آنان برای حفاظت فیزیکی و حفاظت تأسیسات و سامانه‌های الکترونیکی ضروری باشد، در محل کار خود حضور خواهند یافت.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمانشاه اعلام کرد بر اساس دستورالعمل ابلاغی کارکنانی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند با تشخیص بالاترین مقام دستگاه اجرایی می توانند دورکاری داشته باشند.