نام شناسی روستای آرو ( بخش دوم )
نام شناسی روستای آرو ( بخش دوم )
اولين كسی كه آرو را بنا كرد، نامش محمد قلی آروین بود که سه پسر به نام های الله قلی، حسینقلی و علیقلی داشت.زبان اهالی مازندرانی است و البته كلمات واصطلاحات بختیاری هم در محاوره ها وگفتگوها هنوز استفاده مي شود. بخش عمده مردم روستا بختياری هستند و چهار طایفه هستند.

🔅 آمار خانوار:
جمعیت روستا تقریبا درهمه فصول سال یکسان است و تغییر و نوسان قابل توجهی ندارد اما در مناسبت های مذهبی و ملی از تراکم بیشتری برخوردار است . روستای آرو دارای ۳۶۲ خانوار با جمعیتی حدود ۱۲۰۰ نفر است.
🔅بر اساس آمار تهیه شده توسط مشاور طرح، در سال ۱۳۸۰ در مورد ویژگی های مسکن‌ و آبادی نتایج زیر بدست آمده است. از مجموع ۳۳۶ خانوار موجود، ۲۵۶ خانوار در واحدهای مسکونی شخصی، ۷۰ خانوار در واحدهای استیجاری سکونت دارند.همچنین براساس اطلاعات بدست آمده در روستای آرو از مجموع ۲۸۸ واحد مسکونی موجود، ۲۴۸ واحد یک خانواری، ۳۲ واحد دو خانواری و ۸ واحد مسکونی سه خانواری می‌باشد، و نیز از مجموع واحدهای مسکونی ۴۸ واحد یک اتاقه، ۱۶۴ واحد دو اتاقه، ۶۹ واحد سه اتاقه و ۸ واحد مسکونی ۴ اتاقه می‌باشد. تعداد اتاقهای روستا ۶۴۱ اتاق می باشد.
تغییر آمار ازسال ۱۳۸۰ تا کنون است .

💠 زبان اهالی روستا:
زبان اهالی مازندرانی است و البته کلمات واصطلاحات بختیاری هم در محاوره ها وگفتگوها هنوز استفاده می شود.

💠 اقوام و طوایف روستا :

🔅ریشه یابی طوایف:
بخش عمده مردم روستا بختیاری هستند و چهار طایفه هستند، که بیشترین جمعیت روستا را تشکیل می دهند وهمه از یک پدر هستند . دو طائفه دیگر، یک طایفه به نام فاضلی ها، اهل مورچه خورت اصفهان و طائفه دیگری به نام اولاد تقی از هزار جریب بهشهر از توابع مازندران هستند.

🔅اولین کسی که آرو را بنا کرد، نامش محمد قلی آروین بود که سه پسر به نام های الله قلی،حسینقلی وعلیقلی داشت.

💠 نام محلات روستا:
قدیم به دو محله بالا وپایین محله معروف بود ولی با گسترش جغرافیائی از این نام دیگر استفاده نمی شود.

💠 نام رستنی ها و گیاهان قدیمی، سنتی و طبی:
گیاهان فراوانی در آرو هستند وهمه آنها از ارزش طبی و غذایی زیادی برخوردارند ازجمله:

۱-کاسنی معمولی گیاهی است از راسته گل مینا، تیره گل‌ستاره‌ای‌ها از رده کاسنی‌ها. از این گیاه دو گونه کِشتی و چهار تا شش گونه وحشی موجود است. نوع وحشی آن تا یک متر و نوع پرورش یافته آن تا دو متر هم رشد می‌کند. کاسنی انواع مختلفی دارد سه نوع آن معروف است.

۲-والک
والک نوعی سبزی صحرایی است که از مناطق کوهستانی برداشت می‌شود. برگ‌های آن نواری شکل و دارای یک پیاز کوچک و گل است. برگ و پیاز آن خوراکی، اما گل آن تلخ و در غذا استفاده نمی‌شود. خواص خام آن بیشتر از پخته‌اش است و از آن در کوکو، سبزی پلو، آش و… استفاده می‌شود.

۳-کنگر
کنگر گیاهی با برگ‌های خاردار و ساقه‌های ضخیم شبیه به کرفس است. از برگ‌های سبز آن به صورت خام در تهیه سالاد و از ساقه آن در تهیه خورش استفاده می‌شود.

۴-غازیاغی
این سبزی اغلب در کنار نهرها رشد می‌کند و در این فصل مخلوط با سبزی‌های دیگر با نام سبزی کوهی مخلوط به فروش می‌رسد.این سبزی بسیار معطر بوده و طعم دلپذیری دارد و در تهیه انواع سوپ، آش، کوکو و سبزی پلو به کار می‌رود.
غازیاغی، شیر مادران شیرده را زیاد، خون را تصفیه، ترشحات غدد داخلی را تنظیم و برای درمان بیماری‌های پوستی موثر است.این سبزی، گرمی و حرارت بدن را بالا برده و انرژی‌زا بوده، بی‌اشتهایی را رفع و برای آرامش اعصاب مفید است.

۵-گزرگوک
۶-تلم
۷-آویشن
۸-نعنا
۹-قلاچک
۱٠-زرشک
۱۱-اسپند
۱۲-گلپر
۱۳-پونه کوهی
۱۴-گل گاوزیان
۱۵-قدومه
۱۶-بال انگوم
۱۷-کتیرا

💠 نام جانوران و پرندگان:

پرندگان و جانوران روستا عبارتند از
سار ، کلاغ ، گنجشک ، یاکریم ، کبک ، قشقرک –کلاغ سیاه – عقاب – کرکس-هدهد-دارکوب – بلبل –بلدرچین
درکوههای آرو پلنگ هم دیده شده است . بزکوهی ، قوچ وحشی ، گراز –گرگ –روباه- شغال –خرگوش – جغد

💠 نام ورزش های محلی:

  • پاپلوس
  • تبکا
  • الک چو
  • کمربند بازی
  • کشتی با پا
  • قاب بازی
  • لی لی
  • هفت سنگ

💠 نام های مشهور و محلی اعم از کوه ها، رودخانه ها، زاغه ها، غار، آبشار، آب معدنی، دریاچه و مزارع و…

🔅کوهها عبارتند از :کورچشمه، آشکر ، چوکا، الگن، سرند ،کورقلا، ولدر، سرخ تنگه، سیاه تنگه، گردلش، اوزینه سرچشمه، نود چشمه، حاجی آباد، زوار، پرسوا، کلاهون، چاهخانی، زردالودار، آقوزدار، باغ سیب آرو (۳۰هکتار) نی دره، قرمانقلی، دامن، اسبه سی، آسیاب پیش، زرگلابی، فرج الله دره و فضل الله دره

💠بناهای تاریخی:

🔅حمام روستای آرو-اثر ثبت‌شده در فهرست آثار ملی ایران است.
حمام روستای آرو مربوط به دوره معاصر است و در شهرستان دماوند، روستای آرو واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۸۵۲۰ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

🔅اطلاعات ثبت شده: حمام روستای آرو ؛ کشورایران -استان تهران- شهرستان دماوند:

شماره ثبت ۸۵۲۰ تاریخ ثبت ملی۹ اردیبهشت ۱۳۸۲

فهرست آثار ملی ایران سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری#

🔅گرد تپه آرو
اثر ثبت‌شده در فهرست آثار ملی ایران است.
“گرد تپه ارو “مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان دماوند، روستای آرو واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۳۸۳۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
🔅اطلاعات ثبت شده نام گرد تپه آرو: کشورایران – استان تهران- شهرستان دماوند -کاربری تاریخی پس از اسلام دوره. ساخت اثر: دوران‌های تاریخی پس از اسلام. اطلاعات ثبتی: شماره ثبت۳۸۳۷تاریخ ثبت ملی۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۲