هوای دماوند آلایندگی دارد /  مناطق تار و هویر به عنوان منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع در دست پیگیری است
هوای دماوند آلایندگی دارد /  مناطق تار و هویر به عنوان منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع در دست پیگیری است
آلودگی هوای دماوند تحت تأثیر شهر تهران است / دستگیری ۱۴ شکارچی غیر مجاز در دماوند در ۹ ماه اخیر

محمد فریدی، رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان دماوند در نشست خبری به مناسبت هفته هوای پاک در خصوص آلودگی هوای دماوند اظهار کرد: سال‌ها مدعی بودند که دماوند دچار آلودگی هوا نیست و در بسیاری از محدودیت‌های ناشی از آلودگی هوا، شهرستان دماوند لحاظ نمی‌شد.
وی افزود: با پیگیری‌های انجام شده، سال گذشته ایستگاه سنجش با اعتبار میلیاردی در شهرستان دماوند راه‌اندازی شد و متوجه شدیم که هوای دماوند هم متاسفانه آلایندگی دارد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست دماوند بیان کرد: طی پیگیری از کارشناسان پایش هوا، این آلایندگی‌ها برای دماوند نیست و احتمالا تحت تأثیر آلودگی هوای شهر تهران است.
فریدی ادامه داد: وزش‌ بادهای غرب به شرق، موجب شده تا آلودگی هوای تهران به سمت دماوند بیاید.
وی خاطرنشان کرد: طبق تحقیقات صورت گرفته، بخش اعظمی از آلودگی هوا مربوط به سوخت غیراستاندارد خودروهاست؛ اگر سوخت استاندارد تأمین شود، ۷۰ درصد آلودگی‌ها از بین می‌رود‌.

🔺دستگیری ۱۴ شکارچی غیر مجاز در دماوند در ۹ ماه اخیر

محمد فریدی، رئیس محیط زیست شهرستان دماوند :

❇️ در طی ۹ ماه اخیر، ۵ مورد شکار غیر مجاز پرنده و ۹ مورد شکارغیر مجاز پستانداران که به مراجع قضائی ارجاع داده شده است، همچنین ۴ مورد قبل از انجام شکار گرفته شده است.

❇️همچنین ۱۶ مورد ضبط سلاح مجاز، ۵ مورد ضبط سلاح غیر مجاز و ۳۹ مورد ضبط مهمات نیز در طی این ۹ ماه انجام شد.

❇️۳۴۰ مورد پایش صورت گرفته که از این میزان ۳۴ مورد منجر به صدور اخطاریه، ۴۵ مورد پیگیری حقوقی و ۳۹ مورد شکایت انجام شد.

❇️۶۳ مورد اقدامات زیست محیطی انجام شده که اقدامات زیست محیطی انجام شده و ۴۷ مورد نمونه برداری هوا و آب انجام شد و یک مورد پلمپ انجام شده است.

❇️ دستگاه های صنعت و جهاد کشاورزی بابت واحد های جدید احداث ۲۲۵ مورد نظر خواسته اند.

❇️سال ۱۳۹۹ ایستگاه سنجش آلودگی هوا در دماوند گذاشته شد و متوجه آلودگی هوا شدیم و آلایندگی در دماوند وجود دارد.

رئیس محیط زیست دماوند بیان کرد: ۲ هزارو ۱۶۰ پستاندار بزرگ جثه شمارش شده است و آمار حیات وحش دماوند رو به بهتر شدن است.

پاسگاه محیط بانی در منطقه رود افشان و منطقه تمیسیان باید انجام شود و ایستگاه آلودگی آب رودخانه تار هم باید انجام شود.

🔺ثبت مناطق تار و هویر به عنوان منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع در دست پیگیری است

رئیس محیط زیست دماوند با اشاره به مناطق شکار ممنوع  دماوند اظهار داشت: کوه سفید با وسعت ۱۰۰ هزار هکتار یکی از این مناطق است که گونه‌های ارزشمندی همچون پلنگ، قوچ و میش، کل و بز،گراز،شغال، خرگوش و چند نوع از گربه‌ها، خزندگان و پرندگان شکاری را شامل می‌شوند.

فریدی ادامه داد: حدود ۲۱۶۰ جانور از پستانداران بزرگ جثه در منطقه کوه سفید دماوند شمارش شده‌اند که اغلب شامل قوچ و میش و کل و بز هستند، خوشبختانه از سال‌های گذشته از زمان تاسیس اداره محیط زیست دماوند آمار حیات وحش دماوند هر سال رو به بهتر شدن است

فریدی تصریح کرد: در منطقه تار و هویر که حریم ملی ما در این نقاط قرار دارد نیز در سلسه رشته کوه‌های ماز یا البرز حیات وحش قابل توجهی وجود دارد و زیستگاه منحصر به فردی است.

فریدی گفت: امید است مناطق تار و هویر به عنوان منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع ثبت شود و این مهم در دست اقدامات اداری است. مکاتبات تا شورای برنامه ریزی انجام و برخی مجوزات نیز اخذ شده است.