هیچ مجوز شکاری در دماوند صادر نشده است
هیچ مجوز شکاری در دماوند صادر نشده است
رئیس اداره محیط زیست دماوند با اشاره به اینکه امسال بیش از ۱۰ مورد شکار غیرقانونی در شهرستان انجام شده است گفت: هیچ مجوز شکاری در دماوند صادر نشده است.

محمد فریدی صبح پنج شنبه در خصوص شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان اظهار داشت: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک، یک بیماری ویروسی واگیر در بز و گوسفند است که در برخی سم داران وحشی مانند آهو نیز بروز می‌کند و به آن طاعون بزی هم گفته می‌شود.

فریدی با بیان اینکه این بیماری‌های ویروسی واگیر که صرفاً نشخوار کنندگان را درگیر می‌کند، درمان ندارد گفت: بهترین راه مقابله با آن پیشگیری با واکسیناسیون به موقع و دقیق است و در این خصوص باید اعلام کنیم امسال تاکنون طاعون نشخوارکنندگان کوچک در حیات وحش مناطق تار، هویر و کوه سفید شهرستان دماوند مشاهده نشده است.

رئیس اداره محیط زیست دماوند در ادامه بیان داشت: با توجه به اینکه پاییز فصل شروع شکار و صید است و مجوزی صادر نکرده‌ایم از همه شهروندان درخواست می‌کنیم بدون مجوز اقدام به صید و شکار نکنند و اگر کسی چنین تخلفی را مشاهده کرد به محیط زیست گزارش بدهد.

وی عنوان داشت: در حال حاضر مجوز شکار صادر نکرده ایم و تنها دو یا سه مورد مجوز به افراد خاصی برای دفع آفات گراز داده‌ایم زیرا گرازها به کشاورزان و باغداران خسارت وارد کرده و به عنوان حیوانات زیان‌کار محسوب می‌شوند که این افراد خاص مورد اعتماد محیط زیست هستند و برگه مجوز دفع آفات گراز به همراه خود دارند و به نیروی انتظامی و فرمانداری اعلام شده‌اند که آن هم در حد دو یا سه نقطه در حیات وحش شهرستان می‌باشد.

فریدی افزود: امسال بیش از ۱۰ مورد شکار غیرقانونی در شهرستان دماوند انجام شده است که شامل ۳ مورد شکار پرنده، یک مورد صید ماهی و ۱۰ شکار بزرگ می‌باشند