پیام حرکت ایران به سمت اورانیوم ۶۰ درصدی
پیام حرکت ایران به سمت اورانیوم ۶۰ درصدی

ایران در واکنش به خرابکاری تروریستی اسرائیل در تاسیسات نطنز اعلام کرده است که به سمت غنی سازی ۶۰ درصدی خواهد رفت. در این خصوص ذکر چند نکته ضروری به نظر میرسد. ۱️⃣ طبق معاهده NPT ایران می تواند تا هر میزانی اورانیوم غنی سازی کند و اقدام مورد اشاره منافاتی با این معاهده ندارد […]

ایران در واکنش به خرابکاری تروریستی اسرائیل در تاسیسات نطنز اعلام کرده است که به سمت غنی سازی ۶۰ درصدی خواهد رفت.

در این خصوص ذکر چند نکته ضروری به نظر میرسد.

۱️⃣ طبق معاهده NPT ایران می تواند تا هر میزانی اورانیوم غنی سازی کند و اقدام مورد اشاره منافاتی با این معاهده ندارد اما خلاف بین تعهدات برجامی ایران است.

۲️⃣ اورانیوم غنی شده ۶۰ درصدی برای پیشران زیردریایی های اتمی کاربرد دارد اما با توجه به این که ایران اکنون چنین زیردریایی هایی را در اختیار ندارد به نظر می رسد هدفش تحت فشار قرار دادن غرب و اسرائیل است .

۳️⃣ جمهوری اسلامی قصد دارد با آغاز غنی سازی ۶۰ درصدی دو پیغام‌ مهم به غرب و اسرائیل بفرستد.
اول این که غرب و آمریکا باید بدانند اینگونه نیست که ایران تا ابد قصد مماشات با آنها را داشته باشد و اگر قرار به ادامه تحریم باشد ، جمهوری اسلامی نیز تا هر میزان که بخواهد می تواند غنی سازی کند و از خط قرمزهای آنان عبور نماید .

🔸پیام این عمل به اسرائیل نیز واضح بوده و آن اینست که خرابکاری در تاسیسات اتمی نمی تواند برای اسرائیل مصونیت دائمی ایجاد کند و هر اقدام خرابکارانه ای با واکنشی دردناک از سوی ایران روبرو خواهد شد.

۴️⃣ فعلا میزان اورانیومی که ایران قصد دارد غنی کند پایین است اما صرف پای گذاشتن در مسیر غنی سازی ۶۰ درصدی به معنای ریشخند سران تهران به فشارهای غرب و اعمال مخرب رژیم صهیونیستی است.

۵️⃣ ایران نیک می داند ایالات متحده در چه وضعیتی به سر میبرد و رئیس جمهور آن حتی در بیان هم دیگر از حمله نظامی به ایران سخن نمی گوید و همچنین با توجه به افزایش فروش نفت ایران تا حدود ۱/۵ میلیون بشکه در روز و پشت سر گذاشتن پیک فشار حداکثری ، زمان کنونی بهترین موقعیت برای اعمال فشار بر غرب برای گرفتن امتیاز است.

۶️⃣ غنی سازی ۶۰ درصدی ایران باعث تضعیف موقعیت نتانیاهو در اسرائیل خواهد شد زیرا به افکار عمومی رژیم صهیونیستی این پیام را می رساند که اقدامات نخست وزیر متجاسر آنان نمی تواند فعالیت های راهبردی تهران را متوقف کند و هر اقدامی با واکنش خطرناک تر جمهوری اسلامی مواجه خواهد شد.

۷️⃣ آمریکا نیز پس از این اقدام ملتفت خواهد شد که اگر تلاش های مخرب نتانیاهو و تیمش کنترل نگردد، امکان دارد عواقب تلخ استراتژیک متوجه غرب شود تا جایی که عنان امور را از دست آنان خارج سازد و بدون تردید مذاکره و تفاهم با ایران رسیده به آستانه ساخت سلاح اتمی برای دولت دموکرات مسلک آمریکا ، مشکل تر خواهد بود .

  • نویسنده : علیرضا تقوی نیا / یادداشته ها و تحلیل ها