چرا اعتماد به‌غرب جواب نمی‌دهد؟
چرا اعتماد به‌غرب جواب نمی‌دهد؟
بر اساس تجربه نظام جمهوری اسلامی در طول دولت یازدهم و دوازدهم شكل‌گرفته بود آن است كه «تجربه مذاكره با آمریكا و غرب» در این دوره نشان داد كه موكول و منوط كردن برنامه‌های داخلی به‌غرب قطعاً با شكست مواجه می‌شود؛ امری كه رهبر معظم انقلاب همه كارگزاران و فعالان سیاسی را به‌در نظر گرفتن آن توصیه كردند.

در سطح راهبردی و کلان، چهار سناریوی راهبردی آمریکا در قبال جمهوری اسلامی به‌دست می‌آید:

⚪️۱٫ تغییر رژیم ایران‌
⚪️۲٫ تغییر ساختار ایران‌
⚪️۳٫ تغییر فضای سیاسی ایران‌
⚪️۴٫ تغییر رفتار ایران‌

⚪️بررسی‌ها نشان می‌دهد که غرب و آمریکا پس از آزمایش همه توانایی‌های سخت و نرم خود در سه سناریوی اول درمانده‌اند و هم‌اکنون در سناریوی چهارم قرار داشته و تلاش می‌کنند در مقطع فعلی به‌«تغییر رفتار» ایران بسنده کنند. تغییر رفتار ایران به‌معنای ایجاد تحول در برنامه‌های راهبردی نظیر حضور منطقه‌ای، برنامه موشکی و برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران.

⚪️بر اساس تجربه نظام جمهوری اسلامی در طول دولت یازدهم و دوازدهم شکل‌گرفته بود آن است که «تجربه مذاکره با آمریکا و غرب» در این دوره نشان داد که موکول و منوط کردن برنامه‌های داخلی به‌غرب قطعاً با شکست مواجه می‌شود؛ امری که رهبر معظم انقلاب همه کارگزاران و فعالان سیاسی را به‌در نظر گرفتن آن توصیه کردند.

⚪️مطابق این راهبرد رهبر معظم انقلاب اسلامی در منوط کردن بازگشت ایران به‌برجام به‌رفع عملی و کامل همه تحریم‌ها و راستی‌آزمایی آن از سوی ایران یک راهبرد دقیق در قبال برنامه غرب علیه ایران بود. راهبردی که علاوه‌بر تقویت موضع دولت و تیم مذاکره‌کننده ایرانی در «وین» برای احیای برجام، از تغییر موازنه علیه کشور نیز جلوگیری کرد.

⚪️در مسیر پیش رو و در مواجهه با غرب، هیچ راهی جز «گفتمان مقاومت فعال» و بازدارندگی همه‌جانبه وجود ندارد.