«چشمه اعلا»، دهکده سلامتی، توصیه ها و هشدارها
«چشمه اعلا»، دهکده سلامتی، توصیه ها و هشدارها
از حدود سه سال قبل "شرکت لوتوس" به عنوان سرمایه گذار قصد تاسیس منطقه گردشگری به نام "دهکده سلامتی" در چشمه اعلاء نموده است.دست اندرکاران ره آورد ضمن استقبال از تأسیس و راه اندازی از این پروژه بزرگ لازم می دانیم نکاتی را با عنوان "توصیه ها و هشدارها" به اطلاع عموم مردم ، مسئولان شهرستان و دست اندرکاران پروژه برسانیم.

▫️”چشمه اعلا” در فاصله ۴ کیلومتری شهر دماوند و ۷۰ کیلومتری شمال شرقی تهران است که اطراف چشمه پوشیده شده از رسوبات آبرفتی دوران چهارم زمین شناسی و آهک های سخت دولومینت است، مظهر چشمه در مجاورت همین آب معدنی طبیعی از رشته آب های بی کربنات کلسیک سبک سرد و خوراکی است و خاصیت درمانی دارد.وجای شگفتی است که تاکنون این چشمه توانسته است از آسیب‌های مختلف در امان بماند و همچنان جریان داشته باشد.

💠 “چشمه اعلا” یکی از مناطق گردشگری شهر دماوند است که ده ها سال است از مناطق مختلف کشور و تهران برای هواخوری و بهره‌مندی از “آب اصیل” آن به این محل می‌آیند و در صورت نیاز از آب آن برای مصرف بیشتر سوغات می برند.

https://aparat.com/v/w5MmC

🔸 هم اکنون محوطه چشمه و اطراف آن جهت اسکان و بهره مندی مسافران از طبیعت زیبای آن از طرف شهرداری اقدام به بازسازی، نوسازی و بازسازی شده است که قابل تقدیر است.

💠 جهت رونق گردشگری تاکنون چندین بار گروه‌های مختلف سرمایه‌گذار پیدا شده است
که یک نمونه آن احداث واحد های استراحتی ، فروشگاهی و… در اواخر رژیم گذشته بوده است که با توجه به عدم رعایت ضوابط زیست محیطی و همچنین پیروزی انقلاب اسلامی متوقف و نیمه کاره باقی ماند که هنوز بقایای آن موجود است.

🔸 یک دوره صدا و سیما تقاضای تاسیس منطقه تفریحی برای کارکنان خود نمود که به نتیجه ای نرسید.

💠از حدود سه سال قبل “شرکت لوتوس” به عنوان سرمایه گذار قصد تاسیس منطقه گردشگری به نام “دهکده سلامتی” نموده است،
که مقدمات آن را از قبیل تحویل زمین، دریافت مجوز میراث فرهنگی و گردشگری، مجوز شهرداری و….را فراهم آورده است، این پروژه در زمینی به مساحت ۳۱،۵ هکتار و بناهایی در حدود ۵۰ هزار متر مربع در بخش‌های مختلف اجرا خواهد شد.

💠 ره آورد بنا بر وظیفه مطبوعاتی خود از حدود دو ماه قبل سعی نمود اطلاعات کافی از چگونگی اجرای این پروژه را به دست آورد.از این رو از اجرای پروژه های گردشگری، از جمله “دهکده سلامت” در راستای «سند توسعه گردشگری شهرستان دماوند» استقبال می نماید و امیدوار است پروژه همانطور که تعریف شده به اجرا در آید و گامی در توسعه گردشگری شهر و شهرستان دماوند برداشته شود.

💠 دست اندرکاران ره آورد و بعضی از فعالان محیط زیست ضمن استقبال از تأسیس، احداث و راه اندازی از این پروژه بزرگ لازم می دانیم نکاتی را با عنوان “توصیه ها و هشدارها” به اطلاع عموم مردم، مسئولان شهرستان و دست اندرکاران پروژه برسانیم:

🔆الف – به مردم و فعالان محیط زیستی و ناظران مطبوعاتی حق بدهید که وقتی در شهرستان نامی از واگذاری زمین به میان می آید، دل نگران باشیم که نکند این واگذاری نیزهمانند دیگر واگذاری ها باشد که نه تنهاسودی برای منطقه نداشته باشد بلکه بیشتر برای شهرک سازی جهت خوش نشینان، تصاحب زمین های کشاورزی و تبدیل آن به مسکونی برای ازمابهتران باشد که در جای، جای شهرستان قابل مشاهده است که نمونه بارز آن در کنار گوش ما “پروژه شهرک آویشن” است.

🔸از این رو ادارات میراث فرهنگی و گردشگری، محیط زیست، مسکن وشهر سازی،شهرداری دماوند و بالا دست همه آن ها فرمانداری شهرستان دقت کافی و وافی داشته باشند تا ماهیت زمین ها صرفاً و حتماً برای بهره‌برداری توریستی و گردشگری آن هم برای عموم مردم و گردشگران و مسافران، در نظر گرفته شود تا بعد از چندین سال مشاهده نکنیم که احیاناً در گوشه و کنار آن اقدام ویلاسازی و تبدیل بافت گردشگری به مسکونی گردد، همچنین در صورت توسعه پروژه در ابعاد بیشتر نیز همین کاربری گردشگری نیز لحاظ گردد.

الف–از آنجاییکه بخشی از این پروژه درمحدوده حریم شهر با کاربری گردشگری قرار دارد و با توجه به اینکه زمین متعلق به شهر و شهروندان به صورت قرارداد اجاره به شرط تملیک واگذار شده ، از شهرداری دماوند انتظار می رود در صورت موافقت با این پروژه ، ضوابط و مقررات شهرسازی را در چارچوب وظایف قانونی خود با کنترل و نظارت دقیق بر احداث هرگونه ساختمان و تاسیسات خصوصاً رعایت قوانین و ضوابط برای استفاده مجدد از آب های برگشتی و پساب ها برای فضای سبز اطراف چشمه و سایر مصارف ، داشته باشد

ب- مهم تر اینکه برای استفاده سهل الوصول عموم مردم و اهالی در زمان بهره‌برداری تضمین لازم را اخذ نمایند تا مانند شهرک آویشن با درب بسته مواجه نشوند.

ج- با توجه به اینکه قسمت دیگری از این پروژه و فاز های توسعه ای احتمالی آن در آینده، خارج از حریم شهر و در اراضی بلافصل پیرامون محدوده شهر قرار دارد از ادارات محترم مسکن و شهرسازی و منابع طبیعی انتظار دارد به منظور حفظ اراضی و تغییرات کاربری احتمالی ، با رعایت اولویت حفظ اراضی و پهنه های طبیعی اطراف چشمه اعلا ، هرگونه تغییر کاربری را تنها در چهارچوب ضوابط و مقررات در نظر داشته باشند.

🔆ب- “چشمه اعلاء” پیشانی گردشگری دماوند است و در حقیقت این “چشمه” با آن شناخته می‌شود و اگر موضوع “کیفیت آب” آن در میان نبود، چشمه اعلا نیز محله ای بود مانند محلات و روستاهای دیگر که می‌توان برای سکونت تابستانه و… از آن بهره مند گردند.

🔸با عنایت به اینکه تاکنون مجوز زیست محیطی صادر نشده و با توجه به حکم ماده ۴۶ قانون توزیع عادلانه آب که اشعار می دارد «آلوده ساختن آب ممنوع است و مسئولیت پیشگیری و ممانعت و جلوگیری از آلودگی آب به سازمان محیط زیست محول می‌شود» ، از اداره محیط زیست و کمیته ارزیابی زیست محیطی آن انتظار دارد از استقرار واحدهای آلاینده روی سفره های آب زیرزمینی و مظهر چشمه و حفظ حریم کیفی منابع آب، ، وفق ابلاغیه ضوابط و معیارهای محیط زیستی واحدهای خدماتی مصوب ۱۳۹۸ ، ممانعت بعمل آورد و درصورت موافقت و صدور مجوز ، پیوست زیست محیطی آن را که لزوماً شامل بررسی اثرات بر محیط زیست فیزیکی، بیولوژیکی ،اجتماعی، اقتصادی، وضعیت بهداشت و سلامت و خصوصاً منابع آب و خاک می باشد را به نحو مطلوب و مقتضی از طریق تاسیس واحد ایمنی و بهداشت ( HSE ) منتشر نمایند، تا دغدغه مندان و کارشناسان بتوانند علاوه بر اشراف ، نسبت به پایش آن در زمان ساخت و بهره‌برداری اقدام کنند.

🔸این امر باعث می شود، همه اعم از مردم منطقه و گردشگران از سلامت دائم چشمه اعلا خاطر جمع باشند و با اطمینان خاطر حاضر شوند و از طبیعت زیبا و آب گوارای آن بهره مند گردند.

❇️همچنان که دست‌اندرکاران پروژه معتقدند پیوست زیست محیطی قابل اطمینان تهیه شده است که انشاءالله به تایید سازمان محیط زیست خواهد رسید.

🔆ج- دست‌اندرکاران معتقدند پروژه قابلیت جذب و بکار گیری ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفر اشتغال زایی را به وجود می‌آورد، امیدواریم این امر به شرط بهره مندی از نیروهای انسانی توانمند، تحصیل کرده و خدماتی در شهرستان حاصل شود تا بخشی از بیکاری جوانان منطقه از این رهگذر برطرف شده و اشتغال آبرومندانه پیدا کنند.
در غیر این صورت ، عدم بهره مندی از نیروهای انسانی منطقه وبکارگیری نیرو های غیر بومی، معضلی به معضلات منطقه افزوده خواهد شد.

🔆د- ظاهرا برای این پروژه بزرگ پیوست های “منظر ونما”،” ترافیکی “و” محیط زیستی” تهیه شده است، لیکن شایسته است،پیوست های #مذهبی مانند “مسجد و..”،#” فرهنگی مانند کتابخانه و..” ‌؛# “اجتماعی مانند…” نیز تهیه واجرا گردد.