کدام بخش از بیانات رهبری توسط رسانه ها بایکوت شد؟
کدام بخش از بیانات رهبری توسط رسانه ها بایکوت شد؟
مسئله ای که با آن مواجه هستیم سیاست سانسور و بایکوت بیانات رهبری توسط برخی رسانه ها و خبرگزاری هاست. غالباً نکته ای که به نفع شان باشد را ضریب می دهند ولی اگر نکته ای به سودشان نباشد را سانسور می کنند.

▫️مسئله ای که با آن مواجه هستیم سیاست سانسور و بایکوت بیانات رهبری توسط برخی رسانه ها و خبرگزاری هاست. غالباً نکته ای که به نفع شان باشد را ضریب می دهند ولی اگر نکته ای به سودشان نباشد را سانسور می کنند.

🔸رهبر انقلاب در دیدار با مجلس شورای اسلامی صحبت هایی بسیار مهمی را ایراد فرمودند که فقط بخشی از آنها ضریب خورد. بطور مثال درباره مجلس قریب ۲۵ دقیقه درباره مجلس سخنرانی کردند. در ۵ دقیقه اول مطابق سیاست همیشگی خود از مجلس تقدیر و تشکر و حمایت ویژه کردند و قریب ۲۰ دقیقه هم توصیه های جدی داشتند که مجلس رعایت کند. متأسفانه برخی رسانه ها فقط چند نکته از آن حمایت ها و تقدیرها را منتشر کردند.

🔸ایشان درباره مخالفت ها با مجلس، خط منتقدین و دلسوزان را از مخالفین مجلس جدا کردند چیز که در رسانه ها کامل بایکوت شد و تمام منتقدین را مخالف مجلس جا زدند!! «از آغاز شروع کار این مجلس یک عدّه‌ای برنامه‌ی خودشان را این قرار دادند که یک تصویر منفی از مجلس نشان بدهند.. اظهاراتی میکنند که انسان بوی دلسوزی را از این اظهارات نمی‌شنود. یک وقت کسی انتقاد میکند به قصد اصلاح و تکمیل؛ یک وقت نه، بر اساس احساسات یا نظرات خاص و بدون دلسوزی. انسان احساس میکند که در این حرکات دشمنانه نشانه‌های اخلاص وجود ندارد».

🔸خیلی از ما مردم و فعالان رسانه ای از اول حامی این مجلس بودیم و هستیم ولی در وقت نیاز انتقاد هم کرده ایم. متأسفانه برخی رسانه ها بگونه ای این دوسه روز عمل کردند که انگار همه منتقدین، مخالف مجلس بودند و هستند! باب انتقاد نباید بسته شود. برخی متأسفانه فکر می کنند وقتی رهبری حمایت کرد دیگر کسی نباید انتقاد کند!!

🔸ایشان در ادامه چند توصیه جدی کردند که من و شما هم باید این توصیه ها را مکرر در گوش مجلسیان تکرار کنیم و اگر برخی یا جمعی از نمایندگان از این توصیه ها تخطی کردند به آنها تذکر دهیم:

۱️⃣ ایستادگی بر ویژگی‌های خوب و حفظ آنها با مراقبه یعنی تقوا: «برای اینکه بتوانیم خودمان را انقلابی نگه داریم باید چه کار کنیم؟ توصیه‌ی بنده این است که باید مراقبه کنیم، باید حساب‌کشی کنیم از خودمان. مراقبه‌ی دائمی لازم است. ما انسانها ضعیفیم، در معرض خطریم، در معرض لغزشیم.»

۲️⃣ کارآمدی و کفایت با عقلانیت و طمأنینه: «مجلس باید نشان بدهد که باکفایت است، مجلس میتواند درست ریل‌گذاری کند. البتّه این خبرهایی که داده شده، گزارشهایی که بنده دیده‌ام یا شنیده‌ام .. اینها خوب است، همین چیزها خیلی خوب است لکن ریل‌گذاری برای اصلاح امور کشور کارهای فراتری را نیاز دارد؛ زیاد باید کار کرد، زیاد باید تلاش کرد.»

۳️⃣ لزوم شناسایی آسیب‌های مجلس و اجتناب از آنها: «توصیه‌ی بعدی من این است: عزیزان من! مجلس شورای اسلامی به طبیعت حال یک آسیب‌هایی دارد. این آسیب‌ها را بشناسید و خودتان را از این آسیب‌ها دور نگه دارید؛ خطرناک است.»

۴️⃣ عدم سوء استفاده‌ی نمایندگان از توانایی‌های قانونی: «یکی از این آسیب‌ها این است که نماینده از توانایی‌هایی که قانون برایش فراهم آورده به نفع مسائل شخصی خود یا مسائل گروهی خود یا مسائل قومی خود استفاده کند؛ این توانایی‌ها چیست؟ استیضاح، سؤال، تحقیق و تفحّص.»

۵️⃣ ورود نمایندگان در مسائل اجرائی: «یکی از آسیب‌ها ورود نمایندگان در مسائل اجرائی است؛ فرض بفرمایید وارد شدن در اینکه مدیرکلّ فلان تشکیلات در شهر ما یا در استان ما مثلاً فرض کنید که چه کسی باشد، چه کسی نباشد؛ استاندار، فرماندار و از این قبیل.»

۶️⃣ بی‌احتیاطی در استفاده از تریبون‌ها برای بیان نظرات: «یکی از آسیب‌ها بی‌احتیاطی در استفاده‌ی از تریبون و بلندگویی است که در اختیار شما است.»

۷️⃣ تلاش برای رسیدن به مسئولیّتهای اجرائی: «یکی از آسیب‌ها این است که نماینده از اوّلی که وارد مجلس میشود، نقشه‌ی رسیدن به فلان پستِ مثلاً اجرائی را در سر خودش بپروراند -که وزیر بشود، فلان بشود..»

۸️⃣ اهمّیّت کار کارشناسی و لزوم استفاده از آن برای بالا بردن سطح کیفی قوانین

۹️⃣ رعایت اولویّتها و مسائل اساسی کشور

🔟 علاج مشکل تراکم قوانین

۱️⃣۱️⃣ لزوم کسب فضائل ملّت توسط مجلس و تبدیل به عصاره‌ی این فضایل: «باید مجلس را جوری ترتیب داد که عصاره‌ی فضایل ملّت باشد؛ فضایل ملّت چیست؟ ملّت ما الان چه فضایلی دارند؟ مجاهدت، عزّت نفْس، اعتماد به نفْس، امید، ایثار، قدرت و توانایی ایستادگی در مقابل مشکلات.»

  • نویسنده : داوود مدرسیان / یادداشت سیاسی