کرونا درآمدهای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دماوند را ۸۰ درصد کاهش داد
کرونا درآمدهای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دماوند را ۸۰ درصد کاهش داد
فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بستر فضای مجازی برگزار می‌شود

زهره حکیمی پازوکی در خصوص نحوه غنی سازی اوقات فراغت تابستانی در ایام کرونا اظهار داشت: در حال حاضر با توجه به شیوع کرونا این مرکز در یک شیفت فعالیت می‌کند که به صورت مجازی است و فعلا مجوز پذیرش عضو نداریم.

وی افزود: گاهی با رعایت پروتکل‌ها اعضا در کتابخانه مطالعه می‌کنند، اما فعالیت‌های فرهنگی هنری و ادبی در فضای مجازی و اسکای روم برقرار است و هنرجویان به صورت اینترنتی ثبت نام کرده‌اند.

مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان دماوند گفت: کارگاه‌های تخصصی و فرهنگی به صورت عمومی و تخصصی در فضای اسکای روم آموزش داده می‌شود و کارگاه‌های عمومی شامل معرفی کتاب، فعالیت‌های کتابخوانی، قصه‌گویی، کاردستی، معرفی مفاخر و شخصیت‌ها و سرزمین‌ها، آشنایی با قرآن و احادیث، معرفی و نقد کتاب برای گروه‌های مختلف سنی، نقد انیمیشن و… هستند.

حکیمی پازوکی ادامه داد: کارگاه‌های تخصصی نیز شامل اوریگامی، خوشنویسی، سفالگری، شعر و قصه، کاردستی و کلاژ هستند که به صورت ترمی در فضای اسکای روم آموزش داده می‌شوند.

وی تصریح کرد: امید است با بهتر شدن شرایط کرونایی بتوانیم کلاس‌ها را به صورت حضوری دایر کرده و با دانش آموزان هنرجو ارتباط چشمی داشته باشیم.

مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان دماوند عنوان کرد: فعالیت در فضای مجازی تلاش و فکر و وقت بیشتری می‌طلبد و هر روز به راهکار جدید و خلاقیت نیاز دارد اما باحضور فیزیکی در کلاس‌ها شرایط به گونه دیگری است و متناسب با نیاز هنرجویان فعالیت می‌شود، همچنین آموزش‌ها ملموس هستند.

حکیمی پازوکی گفت: در حال حاضر برنامه‌های ترم بهار در حال برگزاری هستند و برنامه‌های تابستانی از ابتدای تیرماه آغاز می‌شوند و چند روز آینده تبلیغات برای ثبت نام کلاس‌های تخصصی انجام می‌شود.

وی بیان کرد: کلاس‌های عمومی هر ساله برگزار می‌شوند و علاقمندان ضمن ورود به فضای اسکای روم با پرداخت تنها هزار تومان می‌توانند به صورت اینترنتی از تمام فعالیت‌ها استفاده کنند.

مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان دماوند عنوان کرد: کارگاه‌های تخصصی به صورت تخصصی و ترمی هستند و هزینه آنها جداگانه و بسیار کم حدود ۵۰ هزار تومان برای ۱۰ جلسه است، ثبت نام این کارگاه‌ها نیز اینترنتی می‌باشد.

حکیمی پازوکی ادامه داد: ظرفیت کارگاه ها بین ۷ تا ۱۵ نفر می‌باشد تا مربی بتواند در فضای مجازی ارتباط دو طرفه با هنرجویان داشته باشد.

وی تصریح کرد: عضویت ها با شرایط کرونا نسبت به سال‌های گذشته بسیار کمتر شده است، البته رویکردها و دستورالعمل‌های کانون نیز عوض شده و ثبت نام‌ها حتما باید اینترنتی باشد، علاقمندان با ورود به سامانه و دریافت رمز عبور و کدکاربری می‌توانند ثبت نام کنند، اما آشنا شدن خانواده ها با این سیستم جدید کمی زمانبر است.

مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان دماوند عنوان کرد: از سوی دیگر گروه‌های سنی کانون پرورش فکری عوض شده است و تحت عناوین جدید نوباوه، نوجوان و… به کار برده می‌شوند، به طور مثال گروه سنی ۴ تا ۶ سال دیگر پیش دبستانی خوانده نمی‌شود و نوباوه نامیده می‌شود.

*فعالیت مجازی ۸۰ نفر از نوجوان در کارگاه‌های آموزشی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دماوند

حکیمی پازوکی گفت: دو نوع عضویت وجود دارد، برخی در سیستم قبلی هستند و تازه واردها وارد سیستم جدید می‌شوند از این رو دو آمار متفاوت در خصوص تعداد اعضای مرکز وجود دارد. در سیستم جدید بیش از ۸۰ نفر عضو هستند، اما در سیستم قدیمی حدود ۲۰۰۰ نفر عضو بودند که برخی هنوز فعالیت دارند و برخی بزرگسال شده و رفته‌اند.

وی در رابطه با خسارات کرونا عنوان کرد: نخستین خسارت این بود که نوآموزان از فعالیت‌های حضوری محروم شدند و نمی‌توانند از فضای مرکز استفاده کنند، ‌آنها همچنین نمی‌توانند کتاب امانت بگیرند یا به تعداد محدود کتاب امانت داده می‌شود، اما در تلاش هستیم در فضای مجازی این محرومیتها را جبران کنیم.

مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان دماوند گفت: از حیث هزینه نیز دچار خساراتی شده‌ایم و ریزش اعضا را شاهد شدیم، خانواده ها ترجیح می‌دهند که کلاس‌ها در فضای باز یا حضوری برگزار شوند، اما هنوز مجوز اینگونه فعالیت‌ها را نگرفته‌ایم که این باعث افت کلاس‌ها می‌شود.

حکیمی پازوکی ادامه داد: با توجه به رنگ بندی کرونایی شهرها، حدود یک ماه می‌شود که سه روز در هفته در مرکز حاضر می‌شویم و سه روز مابقی در فضای مجازی و اسکای روم دورکاری می‌کنیم.

وی تصریح کرد: استقبال در فضای مجازی نوسان دارد، زیرا مشکل نت وجود دارد و در حال حاضر حدود ۸۰ نفر در فضای مجازی فعال هستند، اما علاقمندان به این حوزه مشکلات را تحمل می‌کنند.

مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان دماوند گفت: در این مرکز منتظر حضور بچه ها و شلوغی آنها هستیم، اما در حال حاضر از آنها دعوت می‌کنیم که در فضای مجازی ما را دنبال کنند.