کمک به شفافیت
کمک به شفافیت
خبرگزاری فارس در یک اقدام خوب به ارزشیابی شفافیت در شهرداری های استان تهران پرداخته و آن را در قالب یک گزارش منتشر کرده است. ره آورد لازم می داند قبل از مطالعه گزارش توسط خوانندگان به چند نکته اشاره نماید.

خبرگزاری فارس در یک اقدام خوب به ارزشیابی شفافیت در شهرداری های استان تهران پرداخته وآن را در قالب یک گزارش منتشر کرده است.

💠ره آورد لازم می داند قبل از مطالعه گزارش توسط خوانندگان به چند نکته اشاره نماید:

✳️اصل پرداختن به موضوع شفافیت ارزشمند است و آن را باید به فال نیک گرفت، زیرا تقریباً شعار همه کاندیداهای شوراها و اعضای کنونی شورای شهر ها شفافیت بوده است.

✳️امروز داشتن سامانه شفافیت و پایگاه های اطلاع رسانی (سایت) در شهرداری ها یک امر ضروری و فوری است، زیرا باعث می‌شود مردم در جریان درآمدها و هزینه کرد ها، فعالیت‌ها و برنامه‌های شهرداری‌ها قرار گیرند واعتماد بیشتری به شهرداری‌ها و کارکنان آن ها پیدا نمایند.

❇️این ارزشیابی شفافیت نشان می‌دهد واحدهای شهرداری ها مسئولیت دارند نسبت به بروز رسانی آمارها، داده ها، ارائه اطلاعات مورد نیاز مردم مسئولیت پذیری بیشتری داشته باشند، بدین معنی که فرق پاکدشت که نمره ۱۲ از ۱۵ را آورده با سایر شهرداری‌ها که نمره بسیار کمتری آورده‌اند در این است که شهرداران، مسئولین واحدها، به ویژه مسئولین “سامانه شفافیت” و “پایگاه‌های اطلاع‌رسانی”( سایت ها)، نسبت به ارائه آمار و گنجاندن آن در سامانه ها همت به خرج نداده اند تا آمارها و اطلاعات موجود را بار گذاری نمایند.

❇️در این ارزیابی کیلان ۴ از ۱۵،رودهن ۳ از ۱۵، آبعلی و دماوند ۱ از ۱۵ و آبسرد صفر بوده است.

❇️در این ارزیابی در شرق استان تهران، فیروزکوه ۶ از ۱۵،بومهن ۵ از ۱۵،ارجمند ۴ از ۱۵ و پردیس ۲ از۱۵ بوده است.

❇️بسیار مهم است که نباید از این ارزیابی ها برداشت منفی به وجود آید که خدای نکرده موضوع فساد در میان است و باعث شده شهرداری ها از ارائه آمار خودداری کنند، زیرا از ۱۵ شاخص ارزیابی حدود ۱۰ شاخص به ارائه اطلاعات عمومی مانند تعرفه عوارض شهرداری ها، ضوابط شهرداری، ایجاد سامانه ۱۳۷،طرح تفصیلی جامع و کامل، تعداد معاونت ها و معرفی معاونین، معرفی رزومه شهردار و برنامه شهردار و.. اختصاص دارد.

❇️صرفا چند شاخص ارتباط به تعداد کارمندان رسمی قراردادی، مزایده‌ها و مناقصه‌ها و…. دارد که ممکن است شهرداری‌ها حساسیت داشته باشند.

❇️ یعنی اگر ۱۰ شاخص عمومی را که وقت زیادی را هم از مسئولین شهرداری ها می‌گیرد، را بار گزاری نمایند، نمره ارزشیابی آن ها به سرعت در رده بالاتری قرار می‌گیرد.

❇️و نکته آخر اینکه ممکن شهرداری ها به این ارزیابی ها اعتراض داشته باشند، که می توانند با اطلاع رسانی اعتراضات خود را برای مردم ارائه و توضیح دهند.

گزارش کامل “شهر شفاف” خبرگزاری فارس در ارزشیابی شفافیت در شهرداری های استان تهران