گسل مشا در آینده نزدیک زلزله ویرانگر نخواهد داشت/ رد اثرگذاری گسل مشا در فعال شدن آتشفشان دماوند
گسل مشا در آینده نزدیک زلزله ویرانگر نخواهد داشت/ رد اثرگذاری گسل مشا در فعال شدن آتشفشان دماوند
زلزله شناس و استاد زمین شناسی دانشگاه خوارزمی گفت: فعالیت گسل مشا نمی‌تواند باعث فعال شدن و فوران آتشفشان دماوند شود.

محمود فاطمی عقدا در گفتگو با خبرنگار جامعه ۲۴ در مورد رفتارشناسی گسل مشا و زلزله ۳.۹ ریشتری بومهن گفت: پس از زلزله نسبتا قوی اردیبهشت سال گذشته که در گسل مشا رخ داد، بررسی این گسل نشان می‌دهد خوشبختانه در یکسال گذشته زلزله‌های مختلفی بین ۲.۵ تا ۳.۹ ریشتر هر ماه در این گسل رخ داده و همین امر از نگرانی‌ها بابت اینکه پس از زلزله‌های حدود ۳ تا ۴ ریشتر این گسل زمین لرزه بزرگتر رخ دهد را از بین می‌برد.

وی ادامه داد: گسل مشا حداقل در آینده نزدیک زلزله بسیار قوی و ویرانگر نخواهد داشت، البته این موضوع برای آینده نزدیک است و نمی‌توان این موضوع را برای دراز مدت در نظر گرفت.

به گفته این زلزله شناس حداکثر قدرت گسل مشا بین ۶.۵ تا ۷.۲ ریشتر است و بیشتر از این زمین لرزه برای این گسل پیش بینی نمی‌شود.

وی در مورد اینکه آیا گسل‌های تهران روی هم تاثیر دارند، گفت: گسل‌های تهران روی یکدیگر اثر نمی‌گذارند و اینگونه نیست اگر گسل مشا انرژی را آزاد کرد بگوییم بعد از این زلزله سایر گسل‌ها هم فعال می‌شوند. فقط ممکن است آن گسل بعد از فعال شدن، چند زمین لرزه را داشته باشد.

فاطمی عقدا در مورد اینکه گسل مشا چه تاثیری روی آتشفشان دماوند دارد، با رد تاثیر گسل روی آتشفشان تاکید کرد: اینکه بگوییم بعد از زلزله‌های گسل مشا آتشفشان دماوند فعال می‌شود، چنین چیزی امکان ندارد. فقط ممکن است با فعال شدن دهانه آتشفشان و نیرو‌های پیشران زمین لرزه‌هایی رخ دهد.

وی در مورد اینکه آیا دستگاه‌هایی وجود دارد که رفتار گسل‌ها را آنلاین بررسی کند، گفت: تنها دستگاه‌های سنجش مرکز ژئو فیزیک، پژوهشگاه زلزله شناسی و دستگاه لوکال سازمان مدیریت بحران شهرداری در مورد گسل‌ها هستند که هنگام زلزله رفتار زمین لرزه را ثبت می‌کنند؛ ما دستگاهی برای بررسی همیشگی گسل‌ها نداریم.