یک رخداد بهاری در بوستان ادب و هنر دماوند
یک رخداد بهاری در بوستان ادب و هنر دماوند
سه شنبه روز بیست و سوم فروردین، در روزهای بهاری و دل انگیز دماوند و درایام شهادت هنرمند متفکر اتقلاب ؛ سیدشهیدان اهل قلم،آقاسیدمرتضی آوینی ،شهرستان دماوند شاهد یک رخداد خوب بود.افتتاح دفتر حوزه هنری شهرستان دماوند ...

💠سه شنبه روز بیست و سوم فروردین، در روزهای بهاری و دل انگیز دماوند و درایام شهادت هنرمند متفکر اتقلاب ؛ سیدشهیدان اهل قلم،آقاسیدمرتضی آوینی ،شهرستان دماوند شاهد یک رخداد خوب بود.افتتاح دفتر حوزه هنری شهرستان دماوند که با حضور رییس حوزه هنری استان و مسئولان شهرستان و جمعی ازهنرمندان منطقه برگزار شد.

💠این برای اهل ادب و هنر دیارمان خبرخوبی است.اقدامی است که سالها زودتر می بایست انجام می شد و اکنون با همت سازمان تبلیغات شهرستان و مساعدت دلسوزانه امام جمعه محترم و همراهی فرمانداری و شورای شهر و شهرداری به سرانجام رسید.البته سرانجامی که تازه اول ماجراست.ماجرای یک حرکت جهادی فرهنگی برای شکوفاسازی بیشتر استعداهای هنری منطقه و کشف وشناسایی و حمایت و معرفی آنها.

💠حوزه هنری که درسال ۱۳۵۸ بانام ” حوزه اندیشه وهنر اسلامی” تاسیس شد،متولد انقلاب و تفکراسلامی و انقلابی است.این مجموعه برآمده از تلاش ارزشمندی است که مرحوم استادطاهره صفارزاده ازقبل ازانقلاب شروع شده بود و باپیروزی انقلاب تبدیل به محل رشد وبالندگی بچه های انقلاب و باغستان دل انگیز جوانه های ادب و هنر این مرزوبوم شد.

🔸بخش عمده ای از این موسسان حوزه هنری، بچه های پرشور مسجدجوادالائمه درجنوب شهر تهران بودند که نام آورانی چون امیرحسین فردی، فرج الله سلحشور، شهرام شفیعی، بهزاد بهزادپور، مهردادغفارزاده، خسرو باباخانی، گلعلی بابایی و..، ده ها هنرمند و نویسنده برجسته را تربیت کرد.

🔸ازهمین حوزه هنری بود که کتاب نشریات ” بچه های مسجد” درآمد و برای نسل ما که در غوغای آثار ادبی و هنری کمونیستها و غربزده ها،مات و متحیر مانده بودیم درحکم ” آب حیاتی” شد که زنده مان کرد.نمایش و تئاتر وسرود انقلاب درمساجد وتکایای شهرها و روستاها و درجبهه ها ازهمین ” کتاب نشریه بچه های مسجد” تغذیه می شد و بالنده می گردید.

💠حالا دیگرحوزه هنری یک درخت پرثمرو تنومند است که صدها و هزارها تربیت شده و شخصیت های برجسته را در عرصه های ادب و هنر و رسانه تربیت کرده است وتبدیل به یک جریان پایا و مانا گردیده است.

💠در روز افتتاح دفتر حوزه هنری دماوند که آئین آن در کتابخانه مسجد جامع دماوند و در جوار خانه خدا و مزارشهدا برگزار می شد،دلم هوای همان روزهای خوب را کرد که باکتاب بچه های مسجد،نمایشنامه حفظ می کردیم و در مساجد وحسینیه ها به اجرا درمی آوردیم…

💠روز سه شنبه دهم رمضان المبارک از روح پاک حضرت خدیجه سلام الله علیها خواستم با عنایت مادرانه اش دستگیر همه دست اندرکاران این حرکت فرهنگی و هنری باشد.حرکتی که باید تبدیل به یک جریان ناب ادبی و هنری زلال و جوانانه و انقلابی بشود.

💠 ماموریت اصلی حوزه هنری ” کادر سازی” و ” کادرپایی” درعرصه هنر انقلاب اسلامی است.کاشت و داشت وبرداشتِ ِ بذرهای اندیشه و هنر همان چیزی که در بیانیه ماموریت این نهاد انقلابی آمده است.

💠 دفتر حوزه هنری دماوند می تواند و باید توجه ویژه به کودکان و نوجوانان کند.فرزندان ما در این سالها مداد کم رنگ شان و صدای هنرشان به چشم ها کمتر می آید،می توان در این مسیر طرح های نو درانداخت.

💠 بخش مهمی از ادبیات و رمان و کتابهای فاخر ادبی و هنر محصول انتشارات سوره مهر است که خاطرات دفاع مقدس برتارک آن می درخشد.دفتر دماوند در این زمینه باید از گنحینه خاطرات بچه های جنگ غبارزدایی کند.

💠 قرن ۱۴خورشیدی گذشت.شهرستان دماوند باتاریخ و جغرافیا و زبان و فرهنگ و ادب و هنر و سیاست واقتصاد و کشاورزی و آداب و رسومش در این قرن تحولات زیادی را پشت سرگذاشته است.روایت درست و صحیح این تحولات می تواند یکی دیگر از اهداف حوزه هنری دماوند باشد.

💠برای برادر عزیز و هنرمندم ،آقای سبحان نورمحمدی که از هنرمندان مومن و انقلابی دیارمان هستند و نقش خطیر بنیانگذاری این حرکت را با شایستگی ها و تجربیاتی که دارند، برعهده گرفته اند،آرزوی توفیق روزافزون دارم.