۲۱۰ اصله نهال در پارک جنگی شبلی دماوند غرس شد
۲۱۰ اصله نهال در پارک جنگی شبلی دماوند غرس شد
همزمان با هفته منابع طبیعی و گرامیداشت روز درختکاری، ۲۱۰ اصله نهال در پارک جنگی شبلی شهر دماوند غرس شد.

عباس صفری، شهردار دماوند روز پنجشنبه در آیین روز درختکاری گفت: طبیعت، اکسیژن، آب و خاک نیاز بشر برای زندگی است که در این میان درخت به دلیل تامین اکسیژن پاک و کافی برای انسان موثرتر است که باید برای حفظ آن بکوشیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه روز درختکاری یک روز نمادین و بهترین فرصت است تا فرهنگ درختکاری و حفاظت از محیط زیست در بین مردم نهادینه شود، گفت: نقش شهروندان و مشارکت اجتماعی در تحقق این مهم بی بدیل است.

شهردار دماوند با اشاره به غرس انواع درختان سازگار با محیط زیست منطقه در پارک جنگی شبلی خاطرنشان کرد: زمانی این منطقه تنها یک مکان کوهستانی بود ولی امروز به یک فضای جنگلی تبدیل شده است و می توان از آن به عنوان یک مکان گردشگری و طبیعی برای استفاده شهروندان نام برد.

وی با اشاره به غرس ۲۱۰اصله نهاد همزمان با روز درختکاری، ادامه داد: فردا نیز جمعی از طبیعت دوستان با همکاری شهرداری دماوند ۱۰۰ اصله نهال در این مکان غرس خواهند کرد که امسال در مجموع ۳۱۰ اصل نهال در این پارک جنگی کاشته می شود.

صفری همچنین در خصوص افزایش سرانه فضای سبز و توسعه بوستان های شهری، افزود: در سال ۹۲ مساحت فضای سبز شهر دماوند یک میلیون و ۱۳۷هزار و ۲۹۸مترمربع و سرانه فضای سبز ۳۰مترمربع بود که این مهم اکنون به یک میلیون و ۶۳۴هزار و ۴۹۵مترمربع و سرانه فضای سبز به حدود ۳۴ هزار مترمربع افزایش یافته که شاهد توسعه فضای سبز شهر دماوند هستیم.

وی ادامه داد: در هفت سال گذشته شهرداری دماوند بیش از ۹۷هزار و ۸۰۰ اصله نهال، ۲۸هزار و ۶۷۳ مترمربع پارک، کاشت بیش از هفت هزار مترمربع گل دائمی و ۹۳۰۰مترمربع گل فصلی، ۲۱دستگاه آبنما، ۲۵۳سطل زباله پارکی، ۳۸۱نیمکت پارکی، بیش از ۱۹۷هزار و ۷۰۰مترمربع آبیاری تحت فشار، بیش از ۱۳۰ دستگاه بدنسازی و بازی برای کودکان و بیش از یکهزار و ۷۲۰ سیستم روشنایی در بوستان ها، میدان و بلوارها اجرا نموده است.

شهردار دماوند بیان کرد: تهیه طرح‌های ارزیابی زیست‌محیطی در حوزه‌های مختلف، یکی از اقداماتی است که توسط شهرداری در حال انجام بوده و همچنین به اجرا رسیده است که می توان به ساماندهی پسماندها، نخاله و دپوی موقت زباله اشاره کرد.

حجت الاسلام و المسلمین کاظم فتاح دماوندی، امام جمعه دماوند نیز با اشاره به اینکه دین مبین اسلام و دیگر ادیان به درختکاری و کشاورزی اهمیت بسیار داده است، گفت: درختکاری صدقه جاری و باعث جلب برکت و رحمت الهی است.

وی با بیان اینکه شهرستان دماوند یکی از شهرستان های خوش آب و هوای استان تهران است و باید برای حفظ این آب و هوا بکوشیم، بیان داشت: شهرستان دماوند تنها متعلق به ما نبوده بلکه متعلق به آیندگان است و همه برای حفظ منابع طبیعی و محیط زیست مسئول هستیم.

فتاح دماوندی با اشاره به اینکه با اجرای طرح هر دانش آموز یک درخت، دماوند را سرسبزتر می کنیم، افزود: با مشارکت اجتماعی می توانیم فضای سبز بیشتر و جنگ های کوچک و بزرگ در منطقه ایجاد کنیم که در این میان نقش دهیاری ها و شهرداری ها بی بدیل است.

به گزارش ایرنا، در این مراسم غرس نهال با هدف گرامیداشت یاد و خاطره مدافعان سلامت، شهدای مدافع حرم و مدافع امنیت انجام شد.